A rizstermesztésben rejlő komoly lehetőséget már a rendszerváltás előtti időkben felfedezték. Az 1950-es és 60-as években Magyarország 50 ezer hektáron termesztette. Ma például Olaszország, Spanyolország, Görögország, Portugália, Franciaország, Bulgária és nem utolsó sorban Magyarország is foglalkozik vele. A termőterületek nagyjából fele Jász-Nagykun-Szolnok megyében, azon belül is Kisújszállás és Mezőtúr térségében található. A másik fele pedig Békés megyében, Szarvas, Csárdaszállás, Köröstarcsa és Békés települések határában terül el.

A HelloVidék a Békés megyei Csárdaszállás településen üzemelő Biocsárda Kft. ügyvezető igazgatóját, Izsó Lajost kérdezte a rizstermesztés gyakorlatáról. A rizs a világ második legfontosabb gabonája, ami iránt a kereslet évről évre nő. Azonban a nagy beruházásigénye és a változékony időjárás miatti bizonytalan éves hozamok és az európai uniós szinten magyar termelőként kapott negyedakkora támogatások miatt nem sok gazda kockáztatja a termesztését.

A rizstermesztés igényes és nehéz munka - Thanh Nguyễn fotója a Pexels oldaláról

Szubtrópusi növény a kontinentális éghajlatú Kárpát-medencében

Izsó Lajos agrármérnök, rizstermesztő szerint a növény termesztéséhez elengedhetetlen a talaj jó vízzáró rétege, a meleg, párás légkör és a sok napsütéses óra, ezért szokás hazánkat a rizstermesztő területek északi határaként is emlegetni. A rizs termesztésénél a tavaszi szárazság nem okoz gondot, mivel nekünk az a jó, ha ki tudjuk szárítani a területet, majd vetés után elárasztjuk. A kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt azonban a termesztés kockázata igen nagy. A hűvös május nagyon rossz hatással van a rizs kezdeti fejlődésére, az augusztus közepén beköszöntő pár napos lehűlés és ködös idő a virágzáskor okozott és okozhat károkat. A klímaváltozás hatására a víz egyre kevesebb, a folyók hozama csökken. Szerencsére a duzzasztók segítségével és a Tiszáról hozott vízzel tartható a szokásos nyári vízszint a Körösön. Nagyon súlyos bajt okozhatnak a hőségnapok, mert az akár 40°C-ot elérő csúcshőmérséklet károsítja a polleneket és romlik a megtermékenyülés. Viszont az utóbbi években a betakarítást hamarabb tudjuk megkezdeni - mondta.

https://www.youtube.com/watch?v=hwVPXWsVYt8
Rizstermesztés Gyomaendrődön, Békés megyében

Békésben a jó talajon

A békési területek jórészt a Körös által kialakított réti- és réti öntéstalajokon helyezkednek el, közepes aranykorona értékkel (20-24 Ak/ha). A művelésük ugyan nehéz (tipikus perc talajok), viszont jó tápanyagszolgáltató-képességűek. A másik termesztőkörzet talajai rosszabbak, sajnos sok a szikes talaj és aranykorona értékük (6 -16 Ak/ha) is jelentősen alacsonyabb. Ezek tükrében az elért hozamok kielégítőek, sőt felveszik a versenyt a vietnámi eredményekkel (4-6 t/ha). Igaz ott 2-3-szor is aratnak egy évben – vette számba a hazai rizstermő földeket a Biocsárda Kft. ügyvezető igazgatója. Az ázsiai, szűken véve vietnámi eredményhez képes a magyar termésátlag 3,8 t/ha körül alakul. Izsó Lajos elmondta, hogy nem ritkák a 6-7 t/ha-os eredmények sem, ám a gyengébb táblák lehúzzák az összértéket. Érdemes a tábla szerinti értékeket is áttekinteni, 2018-ban ugyanis sikerült egy táblán 9,2 t/ha átlagot hozni, ami már a világ élvonalába tartozó eredmény.

Csillapíthatatlan hazai kereslet

A hazai rizstermesztés csupán a magyar igények töredékét tudja kielégíteni, mert a rizs keresettsége évről évre nő, viszont a művelt földek nagysága legjobb esetben is stagnál. Izsó Lajos szerint aki egyszer kóstolta a magyar terméket, biztos, hogy utána csak azt fogja keresni. Nem mindig volt ez azonban így. Annak idején a kutyaeledelek készítéséhez használták fel a magyar rizst. Ennek az volt az oka, hogy a kutyatápok állagát adja meg a rizsliszt, ami jól összetartja a szemcséket, és abban az időben ezt a fajtát találták a legjobbnak erre a célra - mondta a termelő.

Bármennyire is beruházás-igényes itthon rizst termeszteni, Izsó Lajos szerint, amíg lesz külön támogatás a növény termesztésére, bármennyire is szűk a magyar piac, addig megéri majd vele foglalkozni. A kockázat miatt veszélyes egy növényre építeni egy vállalkozást, ezért a legtöbben minimum kettő, de inkább több biztos hasznot hozó növényfajt is termesztenek a szubtrópusi rizs mellett. Például tönkölybúzát, kukoricát, napraforgót vagy éppen kölest. Habár a rizstermesztésben utazóknak évről évre egyre magasabb vízköltséggel kell számolniuk a csökkenő állami támogatások miatt, a Biocsárda Kft. ügyvezető igazgatója szerint még így is megéri vele dolgozni. Ezt bizonyítja, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok megyében működő Nagykun 2000 vállalat nemrégiben új területeket vont be a termesztésébe.

https://www.youtube.com/watch?v=kHQC4BNplVE
Rizstermesztés Kisújszálláson

A rizstermesztés különleges megoldásokat igényel mind a géptípusok, mind pedig a munkagépek erőssége tekintetében. Mivel a rizsföldek művelése nagyon nehéz, csak a legerősebb, legjobb minőségű gépek szolgálják ki megfelelően a termesztés igényeit. Vannak olyan gépek is, amiket más ágazat alig használ, ilyen a rögtörő simító, a lézervezérelt gréder vagy a lánctalpas kombájn. Még egy költséges része van a rizstermesztésnek, az állandó emberi munkaerőt. A rizsföldekre a rizsőr vigyáz. Ő kezeli a területen a vizet, neveli a növényt, karbantartja a műtárgyakat. Egy ember nagyjából 80-100 hektár rizsföldet kezel – mesélte Izsó Lajos, aki szerint a nehezítő körülmények miatt nem várható, hogy a rizs termelőterülete a jövőben emelkedni fog. A teljes cikket itt lehet elolvasni.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás