A cirok számos értékesítési lehetősége, a biomassza előállítása és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képessége Lengyelországban előnynek számít. A biogázüzemekben a kukorica kiegészítéseként a cirok figyelemre méltó diverzifikációt kínál. Mindezen okokból a cirok termesztése jelentősen növekedhet az országban. Egy Kętrzyn mellett található gazdaságban úgy döntöttek, hogy a kukoricaszilázs 70 százalékos és a cirokszilázs 30 százalékos keveréke a megfelelő arány a biogázüzem bemeneti anyagaként.

Gabriel Gawracki egy Kętrzyn mellett található gazdaság vezetője. A farmon, ahol dolgozik, található Lengyelország 150 biogázüzemének egyike. Ez a hatalmas, közel 1200 hektáron elterülő Brzeźnica komplexum része. Gabriel Gawracki feladata a növénytermesztés, számára a ciroknak a biogázüzemek alapanyagaként van jövője - írta a Sorghum ID.

A biogázüzemekben a kukorica kiegészítéseként a ciroktermesztés figyelemre méltó diverzifikációt kínál Lengyelországban is - képünk illusztráció

„Amikor azon gondolkoztunk, hogyan tudnánk diverzifikálni a biogázüzemünkben felhasznált növényeket, alapos mérlegelés után az elmúlt szezonban a cirok mellett döntöttünk. 25 hektárral indultunk, de a következő szezonban 70 hektárra növeljük a területet.”

Az arányok és az anyagok 

Olyan silócirkot választottunk, amely viszonylag sok biomasszát ad, hiszen ez a biogáz felhasználás szempontjából különösen fontos. Úgy döntöttünk, hogy a kukoricaszilázs 70 százalékos és a cirokszilázs 30 százalékos keveréke megfelelő arány lehetne a biogázüzem bemeneti anyagaként. Ezen kívül felhasználjuk a tejgazdaságokból és vágóhidakról származó hulladékot, valamint a hígtrágyát is. Az összegyűjtött energiát a hálózatba tápláljuk, a hőt pedig a gazdaságban használjuk fel - fogalmazott.

Alacsony vízigénnyel és gyors növekedéssel haladtak

“A cirokkultúrának az egyik fő előnye a rendkívül alacsony vízigénye. Április 24-től június 17-ig egyetlen csepp eső sem esett a térségünkben. Az aszály tüneteit sem észleltük, pedig a cirok termesztésének teljes ideje alatt mindössze 120 liter eső esett. A növekedés sebessége is megdöbbentő. Két hónap alatt a növények egy apró magból 4,5 méter magasra nőttek. A cirok a szemünk láttára növekszik, és már az első szezonban meglepett minket” - mondta Gabriel Gawracki a ciroktermesztés gyakorlati tapasztalatairól.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás