Sikeres kísérleteket hozott a szója másodvetése a Gyula környéki földeken
A szója másodvetése egy olyan új termesztéstechnológia, amiben még sok lehetőség rejlik a szója területnövelése és az optimális talajhasználat szempontjából is. Az ÖMKi - Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet egy olyan, ökológiai növénytermesztést folytató gazdaság szójatermesztési technológiáját mutatta be, ahol csak néhány éve kezdték a szójatermesztést, de máris „két fronton”, fővetésben és másodvetésben is dolgoznak a növénnyel. A Békés megyében, Gyulától nyugatra található Munkácsy-Tej Kft. gyakorlata fontos információkat nyújt a gazdáknak.
A gazdaság, illetve jogelődje, a Körös-Maros Biofarm 1999-ben kezdte el a biogazdálkodást. Összesen 350 hektár szántó és 150 hektár gyep tartozik hozzájuk, a fontosabb termesztett növényeik a kukorica, a tönkölyös bükköny, a borsós tritikálé, valamint az őszi takarmánykeverék (borsó, bükköny, rozs, zab, tritikálé). A jellemző talajtípus a réti csernozjom, 1,5-2,5 százalék humusztartalommal - írta az ÖMKi.
A gazdaság a Dél-Alföldön, száraz termőhelyen fekszik. A saját szarvasmarha állományuk számára szeretnék minél nagyobb volumenben a takarmányt helyben megtermelni. Így került előtérbe a szója, amivel korábban nem volt tapasztalatuk a gazdaságban. A 2020-as évjárat nem volt szokványos, a május és a június rendkívül csapadékos volt (a két hónap alatt csaknem 260 milliméter esett). Ez hátráltatta a hatékony gyomszabályozást, különösen a fővetésű szójánál. A tájegységben a hasznos hőösszeget tekintve lehetőség van különböző éréscsoportú szójafajták termesztésére. A szója másodvetése gyakorlati beillesztését pedig a korán lekerülő takarmánykeverékek teszik lehetővé, természetesen itt már a szuperkorai fajták (000) az alkalmasak - írták.
Hirdetés
Általános tapasztalatok a szója másodvetés gyakorlatában
- A talajelőkészítésre és a vetésre elegendő idő van a takarmánykeverékek lekerülése után.
- A gyomhelyzet kezelhetőbb volt, mint a fővetésben, annak ellenére is, hogy a vakboronálás elmaradt.
- Jóval nagyobb tőszám is alkalmazható lett volna a 000 éréscsoportú fajta kis habitusa miatt.
- A szuperkorai fajta képes beérni a fővetésűek érésidejének az időszakára ebben a tájegységben.
- A betakarítást nehezítik a talajfelszínhez közel eső alsó hüvelyek, ami miatt a sík talajfelszín és a precíz betakarítógép nagyobb hangsúlyt kap.
- Bár a termésátlag 2020-ban (1,2 t/ha) elmarad a fővetéshez képest (2,4 t/ha), a területről a szója előtt már lejött egy tömegtakarmány, így a gazdaságosságot az egész évet tekintve kell értékelni.
- A gazdaság 2021-ben több szuperkorai fajtát is tesztel az ÖMKi-vel közösen, a hozamnövelés lehetőségeit a fajtaválasztáson keresztül is vizsgálva.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés