A holland Wageningeni Egyetem kutatólaboratóriumában speciális képzésen átesett mintegy 150 méh már képes a SARS-CoV-2 koronavírust felismerni és azt a szájszervük mozgatásával jelezni. Az egyetem az ötletgazda InsectSense startup céggel együttműködve végzi a kutatást. A méheket néhány perc alatt meg lehet tanítani a COVID-fertőzés felismerésére, ezt követően a rovarok másodperceken belül képesek felismerni a mintákat.

A lengyel Focus.pl cikkét a Magyar Mezőgazdaság fordította le, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a COVID-19 más betegségekhez hasonlóan anyagcsere-változásokat okoz a szervezetben, amit a testszag sajátos megváltozása kísér. A méhek kiváló szaglással rendelkeznek, így kivételes érzékenységgel érzékelik az illékony anyagokat. A virágot például a kaptáruktól több kilométerre is megtalálják. A kutyákhoz hasonlóan pedig meg tudják tanulni az új szagok érzékelését. Ehhez viszont képzésre és bátorításra van szükségük. Az InsectSense által kidolgozott projektben a cukros víz lett ilyen ösztönző elem.

A koronavírus felismerésére tanítják a méheket a holland tudósok

Így tanulják meg felismerni a koronavírus fertőzte mintákat

A teljes tanulási folyamat az úgynevezett pavlovi kondicionáláson, más néven klasszikus kondicionáláson alapult. Ez a tanulás egy formája, amelynek eredményeként egy - a kutatók által kiválasztott és a szervezet számára kezdetben közömbös - inger váltja ki a kívánt reakciót. A kiképzés első szakaszában a méheket összezárták a SARS-CoV-2-vel fertőzött mintával, ezzel egyidejűleg "jutalmat" kaptak egy vízből és cukorból álló oldat formájában. Az egész eljárás többszöri megismétlése elegendő volt ahhoz, hogy a rovarok a fertőzött minták illatát az ingerhez, majd az édes jutalomhoz társítsák.

Az ilyen tréningnek köszönhetően a méhek minden alkalommal jeleztek szájszervükkel, amikor a laboratóriumi mintákból ismerős szagot éreztek. Még akkor is, ha nem várt rájuk édesség - írták a Wageningeni Egyetem tudósai. Az így kiképzett méhek másodperceken belül képesek felismerni a fertőzött mintát.

Sikeres edzésprogramok a koronavírus felismeréséhez

A kutatást több, mint 150 méhen végezték el, a tudósok különböző edzésprogramokat alkalmaztak, hogy meghatározzák a legoptimálisabb kondicionálási sémát. Az első kísérletekben használt minták egészséges és SARS-CoV-2 fertőzött nyércekből származtak, és csak a következő kísérletben használtak emberi mintákat. Az állati mintákon végzett vizsgálatok során több méh nagyon jó eredményeket mutatott. A rovarok képesek voltak megkülönböztetni a fertőzött mintákat az egészséges nyércektől származó mintáktól, és az álpozitív és álnegatív eredmények száma nagyon alacsony volt. Hasonlóan ígéretes eredményeket kaptak a SARS-CoV-2 humán mintákkal végzett későbbi kísérletek során.

A jövő tervei

Az InsectSense munkatársai azt szeretnék, ha a méhek széles körben használt módszerré válnának a SARS-CoV-2 fertőzések kimutatására. A vállalat már kifejlesztette egy olyan gép prototípusát, amely képes automatikusan betanítani a méheket a fertőzések kimutatására. A projekt második eleme egy olyan bioszenzor, amely már kiképzett méhek segítségével diagnosztizálja a betegektől vett mintákat. A BeeSense - ahogy a kész megoldást nevezik - a fejlesztők szerint rendkívül hatékony diagnosztikai rendszer lehet az alacsony jövedelmű országok számára, ahol az infrastruktúrához és a fejlett technológiához való hozzáférés nehézségekbe ütközik.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás