Soha ekkora vargányát nem találtak még Magyarországon
Varga Tamás szombathelyi gombászt kivételes szerencse érte: a napokban talált egy hatalmas vargányát, amekkorával még sosem találkozott. Az utólagos mérés alapján a gomba közel egy kilogrammot nyomott. A hazai erdőkben a gombaszezon még tart, és bőségesen akad szednivaló: rizike, lila és szürkéslila pereszke, vargánya, fenyőtinóru, kései laskagomba és sötét trombitagomba mind megtalálható. Az őzláb viszont már kezd kifutni.
Tamás elmondása szerint soha ekkora vargányát nem talált, mint most, a mérés alapján a kalap súlya 93 dekagramm volt. Az amatőr gombász a hatalmas példányra a Szombathely melletti Nárai erdőben bukkant: „Érdekes módon most nem a tölgyesben nőtt, hanem fenyves és bükkös részen. Inkább a sűrűbb, nedvesebb erdőkben található meg. A nagy vargányát leszárítottam, a kisebbeket pedig rántva fogyasztjuk el."
Ahogy Varga Tamás elmesélte, nagyon pozitív dolog most, hogy egyáltalán nincs kukac, sem a kicsi, sem a nagyobb erdei gombákban. A dunántúli erdőkben jelenleg még találni sok ízletes rizikét, lila és szürkéslila pereszkét, vargányát, fenyőtinórut, kései laskagombát és sötét trombitagombát. Az őzláb viszont már lecsengőben van. A gombász hangsúlyozta, hogy a szokottnál is jobban is kell vigyázni, sok a gyilkos, párduc- és légyölő galóca is, rengeteg a pókhálós gombafaj és még sok enyhén, illetve nagyon mérgező gomba.
Hirdetés
A legnépszerűbb gombafajták
Albert László, a Magyar Mikológiai Társaság elnöke szerint az idei gombaszezon rendkívül jól indult. Már május-júniusban bőségesen volt gomba, akkor igazán nagy sláger a rókagomba volt, amelyből ilyen sok nagyon régen nem termett. Ez pedig az árakban is meglátszott, akkor ugyanis már 6-7 ezer forintért lehetett vásárolni a piacokon rókagombát, viszont miután beütött a nagy aszály, és szinte csak import rókagomba került a piacra, akkor az ára felkúszott kilónként 15 ezer forintra is.
A gombaszakértő szerint hasonló volt a helyzet a magyarok másik nagy kedvencével, a vargányával is. Abból is szinte egész tavasszal volt valamennyi, utána viszont a környező országokból is csak elvétve érkezett import. Ez odáig vezetett, hogy az őszi szezon elején egy kiló a fővárosi piacokon 15 ezer forintba került. Albert László szerint ez mostanra lement 7-8 ezer forintra, hiszen el kell adni a gombákat.
A legnagyobb kedvenceken túl ősszel van még bizonyos tinóruknak is szezonja, de ilyenkor a piacokon nagy mennyiségben jelennek meg tuskógombák is. Utóbbiak relatíve olcsók, 4-5 ezer forintos kilónkénti áron mennek. Úgyhogy az érdeklődők viszonylag kisebb ráfordítással ki tudják próbálni ezeket. De keresettek még a szegfűgomba, bizonyos pereszkefélék és a rizike is, ami külföldön igazán jó csemegének számít, itthon viszont kevesebben ismerik, pedig a kilónkénti ára csupán 3-4 ezer forint
Ezek az igazi luxusgombák
Ha gombák, természetesen itt sem maradhatnak el a legek. A köztudottan a luxus kategóriát megtestesítő szarvasgomba mellett – a mikológus szerint – a kucsmagombák is igen értékesek. Ennek egyik oka, hogy nagyon szűk a szezonja: 1-1,5, maximum két hónap, és igazi tavaszi gombafajtáról van szól. Külföldön ráadásul óriási népszerűségnek örvend, a kilónkénti árak 25-30 ezer forint környékén is mozoghatnak.
Albert László az idei évi szarvasgombatermésről nem volt jó véleménnyel, azt mondja, a 2024-es év ilyen tekintetben „felejtős”. A szezon persze itt is jól indult, de utána az aszály keményen legyalulta a dolgokat, és ez még az ültetvényekre is igaz. „Nem azt mondom, hogy katasztrófahelyzet van, de az augusztusi aszály tönkretette a termést” – fogalmazott. Nyár elején egyébként a kevésbé jó minőségű szarvasgombát viszonylag olcsón meg lehetett venni, mostanra viszont a komolyabb, jó minőségű szarvasgomba kilójának az ára 200-300 ezer forint között mozog.
Nem meglepő, de az itthoni szarvasgombák 80-90 százaléka külföldre vándorol, az export legnagyobb mozgatója a friss export és leginkább Olaszország. A szakértő szerint lényegében mindegy, hogy egy szarvasgomba hol terem meg, a paramétereik alapján ugyanolyan az ízük. Tehát egy jó minőségű bolgár, török, afganisztáni vagy magyar szarvasgomba között igazából nincs különbség.
Csak óvatosan a gombászással! Drasztikusan nőtt a mérgezések száma!
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) is felhívja a gombagyűjtők figyelmet arra, hogy az általuk gyűjtött gombát minden esetben mutassák be gombaszakértőnek. A gombaszezon kezdetével ugyanis megnövekedtek a gombafogyasztás utáni megbetegedések is, jelenleg a gombamérgezési események száma a tízszeresére emelkedett az átlagos eseményszámhoz képest. A gombaszezonban nemcsak a mérgező fajok okoznak problémát, hanem a helytelenül elkészített és tárolt gombás ételek is.
A réteken és legelőkön az első nagy tömegben megjelenő gomba a karbolszagú csiperke, amely mérgező gombafaj, a mostani szezonban is számos mérgezést okozott. Az idő lehűlésével először csökken, majd teljesen eltűnik a mezei szegfűgomba, amit szinte a legtöbben keresnek és gyűjtenek az országban. Átveszi a helyét több apró méretű, mérgező, réten és legelőn növekvő tölcsérgombafaj, amelyek miatt minden évben több megbetegedés fordul elő.
Az ország teljes területén nagy tömegben van jelen a gyilkos galóca, ami a gombavizsgálati helyeken minden évben jelentős mennyiségben megtalálható, a gombafajokat nem ismerő gyűjtők bemutatásra kerülő kosaraiban.
A legtöbb mérgezési esetért felelős két faj jelenleg a nagy döggomba és a világító tölcsérgomba. A galócák közül szinte minden faj megtalálható: a gyilkos galóca, a légyölő galóca, a párducgalóca, a citromgalóca, de más mérgező nemzetségek fajai is nagy számban fordulnak elő az erdőkben: például a susulykák vagy a fakógombák.
Mérgező, de ehető! Ilyen is van
Fontos tudni még, hogy a szezon során a mérgező fajok mellet ta helytelenül elkészített és tárolt gombás ételek is kiválthatnak megbetegedéseket. Itt van végezetül az ehető csoportos tuskógomba, ami akár családi házak kertjében, egy kivágott fa törzsén is tömegével megjelenhet. Ez a gomba mérgező, de ehető. Az ellentmondás csak látszólagos, mert nyersen tilos fogyasztani, de 20-30 perc hőkezelés után az egyik legistenibb gombapörkölt készíthető belőle.
A gombaszakellenőri vizsgálat ugyanakkor életeket menthet! Kulcsfontosságú, hogy laikusként ne fogyasszunk, és ne is ajándékozzunk ellenőrizetlen gombát!
(Forrás: hellovidek.hu)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 73 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés