Bár igencsak közel van már a tél, mégis ki hitte volna, hogy novemberben még 20 fokot mérünk napközben. Most pedig különösen fontos néhány kerti teendő, hogy tavasszal könnyebb dolgunk legyen. Érdemes ilyenkor már átgondolni, mit szeretnénk vetni jövőre, mivel szeretnénk foglalkozni.

Metszés

A metszés az egyik leghasznosabb őszi kerti munka. A hónap vége felé metsszük meg a lombhullató fákat és cserjéket, beleértve ebbe a gyümölcsfákat és bokrokat is. A nagyobb vágási felületeket mindenképpen zárjuk le fasebkezelővel. Gondoskodjunk mulcsról a megmetszett fák és cserjék köré.

Nagyobb vágási felületeket ne hagyja kezeletlenül.
 
Ültetés

Elkezdhetjük a facsemeték telepítését. A megfelelő méretű ültetőgödör aljába rakjunk tartós hatású műtrágyát. Amikor cserjéket ültetünk, karózzuk és öntözzük meg őket, majd tegyünk egy réteg mulcsot a tövükhöz. Ha vadveszélyes területre telepítünk, védjük meg a törzset facsemete védőráccsal.

A fás dugványokat, amiket a tavaly ősszel vágtunk, most ki lehet ültetni az állandó helyükre. Ha nincs hunyorunk, menjünk és vegyünk! Ültessük el, hogy télen, illetve kora tavasszal is legyen virág a kertünkben.

A cserjék töve köré tegyen egy réteg mulcsot.
 

Ebben és az elkövetkező hónapokban elmehetünk a kertészközpontokba, hogy meglessük, melyek azok a növények, amelyek jól mutatnak egész télen. Ha megtaláltuk a megfelelőt, vegyük meg és ültessük el. Védjük meg az újonnan ültetett fákat és cserjéket az erős szelektől és a zord időtől. Most ültessük el a gyümölcsfákat és bokrokat.

Zöldségek

Ősszel elkezdhetjük betakarítani a zellert, de igazából tavaszig folyamatosan áshatjuk őket a földből. Osszuk szét a rebarbara gyökereket. A hónap elején pedig a fokhagymát is kiültethetjük. Itt az ideje a póréhagyma begyűjtésének is, mielőtt még megfagyna a föld. Gondoskodjunk róla, hogy karácsony idején is ehessünk endíviát.

Ha tettünk el zöldségeket vagy gyümölcsöket, figyeljünk rájuk, hogy ne rothadjanak meg, illetve, hogy ne fertőzzék meg egymást. Kezdjük el begyűjteni az olyan zöldségeket, amelyeket egész nyáron át neveltünk, például a paszternákot és a kelbimbót.

Gyűjtse be a póréhagymát, még a fagyok előtt!
 

Még mindig van idő elvetni a disznóbabot és a borsót, de üvegbúra alatt tegyük, vagy valamilyen hasonló védőszerkezet alatt. Figyeljünk oda a kis szőrös barátainkra, akik igencsak nagy előszeretettel fogyasztják az apró magokat.

Veteményes

A káposztaféléket fedjük le. A hideg idő beálltával a madarak sorban állnak majd, hogy belekóstoljanak, különösen a törpe káposztafajtákba. A metélőhagymát akár be is lehet vinni a házba télen, és ott nevelni. Ha vetettünk futóbabot, borsót és szagos bükkönyt, tegyük el jövőre egy száraz helyre. Vessünk télire salátát melegházba vagy hidegágyba. Őszi mákot is vethetünk még novemberben.

Novemberben még lehet fás dugványt venni a következőkből: ribiszke, köszméte és fekete ribizli. Lombhullás után ajánlatos a levelek összegyűjtése és komposztálása vagy elásása. Ezzel megakadályozhatjuk, hogy a beteg leveleken a kórokozók átteleljenek és onnan a jövő év tavaszán újra fertőzzenek.

Ajánlatos őket összeszedni, és komposztálni.
 

Ha még nem vontuk be a gyümölcsfák törzseit zsírszalaggal, tegyük meg – higgyék el, amíg ezt olvassák, a kis flótások már a fák tövében gyülekeznek. Fontos a gyümölcsfák „fertőtlenítése” is lemosó permetezéssel. Ilyenkor réz és olaj tartalmú szereket használjunk. Ezek lehetnek kombinált hatóanyagú készítmények (Olajos Rézkén, Vegesol RS), de magunk is elkészíthetjük a keveréket a rezes szerek valamelyikéből (Rézoxiklorid, Funguran-OH, Champion 50 WP, Cuproxat FW) és az olajos Agrolból. De említhetnénk a fák törzseinek bekenését is.

Melegházak

Mossuk meg jól, és fertőtlenítsük a melegházat, a padokat, a cserepeket és a szerszámokat. Dobjuk el a régi cserepeket és minden szemetet, amire nincs már szükségünk. A fás dugványokat most elültethetjük bennük.

PET-palackokból is lehet melegházat építeni Fotó: hobbikert.hu
 

Novemberben van az ideje annak, hogy beindítsuk a melegházak fűtőberendezéseit, hogy megvédjük az érzékeny növényeket és dugványokat. Szigeteljük a melegház belsejét légpárnás fóliával. A hidegágyakat is szigeteljük, a különösen hideg napokon pedig tegyünk rá egy plusz réteget. Csak azért, mert most hidegebb a levegő, nem kell megfeledkeznünk a melegház vagy hidegágy szellőztetéséről a melegebb napokon. Így nem lesz állott a levegő, és megelőzzük a nedvesség okozta rothadás elterjedését.

Forrás: edenkert.hu, kertbaratbolt.hu

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás