Érkezik a betakarítási időszak, ezt követően pedig a szántóföldeken maradt növényi maradványokat a bálázók tüntetik el. Évről-évre több bálázó ég ki munka közben, pedig ha alapvető dolgokra odafigyelünk, meg tudjuk akadályozni ezeket a történéseket.

Legtöbb esetben a változó kamrás hevederes bálázókra jellemző a gyulladásos meghibásodás. Ezen belül is a feszítő- és mozgatógörgők (amelyek a bálaformázó hevederek működéséért felelnek) képesek tűz okozására.

De mégis hogyan?

Ezeket a csapágyakat karbantartani nem lehet, csak cserélni. Azonban amikor egy csapágy elhasználódik, melegedni kezd. A csapágyak elhelyezkedésükből adódóan érintkezhetnek apró szalmadarabokkal, amelyek egy bizonyos hőfokon lángra lobbanhatnak, és máris megvan a baj.

Ha nem vigyázunk, könnyen kiéghet a bálázónk
 

A csapágyak túlmelegedése észrevehető, ha minden munka megkezdése előtt néhány percig üresen járatjuk a bálázót, majd ellenőrizzük a csapágyakat. Amelyik melegszik, azt azonnal cserélni kell, így elkerülhető az esetleges tűzeset.

A formázó hevederek is okozhatnak tüzet, ha azok nem párhuzamosan futnak. Ekkor súrlódni kezdenek, majd felforrósodnak és a szalma ebben az esetben is begyulladhat.

Ha a megelőzés nem sikerülne, a tűz észlelése esetén a gépet azonnal le kell állítani és a traktoron lévő tűzoltó készülékkel meg kell kezdeni a tűz eloltását. Bálázás idején célszerű kettő, vagy akár három hitelesített, működő tűzoltó készüléket magunknál tartani, mert ha a bálázó tele van szalmával, egy készülékkel nem sokat érünk.

Figyeljünk arra is, hogy minél elérhetőbb helyen legyenek a készülékek, hogy a lehető legrövidebb idő alatt működésbe hozhassuk azokat.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás