Az október végi szeles időjárás miatt sok fóliasátor tönkrement. A termelők közül többen is feladták, de hamarosan jöhet a kárenyhítés.

Heves megye „fóliás” településein is nagy károkat okozott az október végi, szokatlanul szeles idő. Volt, aki emiatt abba is hagyta a növénytermesztést­, hiszen a fóliára nem köthető biztosítás, így az esetleges károkat a gazdálkodók kénytelenek kifizetni. A hevesi helyzetről a Heol.hu számolt be.

Sok fóliasátor tönkrement a szél miatt - egy összegben jöhet a kárenyhítés - Fotó: Pixabay, ArtCoreStudios

A veszteség nagysága területenként változó. A megrongált fóliasátrak 70–80 százaléka Bács-Kiskunban, Békésben, Csongrádban, valamint Pest megye déli részén található.

Bezárt a bazár több fóliasátor esetén: voltak, akik feladták a növénytermesztést

Heves megye legnagyobb „fóliás­” települései Pest megye és a Jászság mellett találhatók: Boldogon főként paprikát, Csányban pedig uborkát termesztenek. Tevékenységüket az nehezíti, hogy a fóliára nem köthető biztosítás. Az esetleges károkat a gazdálkodók kénytelenek saját zsebből kigazdálkodni. Ez pedig nem olcsó. Egy 12 méter széles, 60 méter hosszú fólia ára 120–140 ezer forint.

Sok régebbi fóliasátor tönkrement már egy kis szél miatt is

A garancia általában három évre szól, a hosszabb időért többet kell fizetni. Természetesen a sátor tovább is használható, a gazdák többsége használja is, néha 8, sőt, akár 12 évig is. Ilyenkor már fennáll a veszély, hogy a kisebb széllökések is kárt tehetnek benne. Kockázatot jelent a csőváz falvastagsága is. A két milliméteresnél vékonyabb falú cső könnyebben összeroppan, s odalesz a munka eredménye. Ez pedig nagy veszteség is lehet, hiszen akadnak olyan gazdák, akik 25–40 ezer tő uborkát termesztenek.

Az épületek óvják meg a gazdaságokat

Boldogon a paprika az elsődleges fóliás növény. Zsíros István alpolgármester, aki maga is gazdálkodik, elmondta: községükben évente 2-3 szélviharral számolnak, ám ezek az idén nem voltak túl jelentősek, miként a zivatarok idején tapasztalható helyi széllökések sem. Károkat főleg ott okoztak, ahol a fóliák már egyébként is megértek a cserére, hiszen rég lejárt a garanciális idejük. A faluban egyébként is leginkább zártkerti művelés zajlik, így a házak megvédik a fóliasátrakat. Ha mégis megtörténne a baj, biztosítás híján saját zsebükbe kell nyúlniuk a károsultaknak.

Van, aki az időjárás miatt nem folytatja

Csányban Nagy Béla idős kora miatt hagyott fel a növénytermesztéssel, de jól ismeri a helyi viszonyokat. Falujukra az északnyugati széljárás jellemző, amely időnként „sávos” hullámokban jön. Jól emlékszik arra a kilenc évvel ezelőtti pusztításra is, amikor  a szél alig pár méternyi szélességben több mint száz sírkövet letarolt a temetőben.

A fóliasátor ugyanígy megsínyli a szelet. Olyan gazdálkodókról is tudok, akik a nemrég tapasztalt szélsőséges időjárás miatt döntöttek úgy, hogy a továbbiakban nem foglalkoznak fóliázással - mondta.

A környék sovány vízkészlete és a munkaerőhiány sem kedvez a fóliás művelésnek. A meleg és a párás levegő miatt a fiatalok közül is egyre kevesebben vállalják ezt a fajta munkát.

Az államtól várnak segítséget

A legnagyobb probléma, hogy a legtöbb fóliasátras családi vállalkozó nem rendelkezett biztosítással, a hazai Kárenyhítési Alapból pedig az uniós szabályok értelmében ingóságokra nem adható a támogatás. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara ezért jelezte, hogy a viharkárok miatt a kormánytól kér segítséget a fóliasátras termelők számára. Az október végi vihar országszerte súlyos károkat okozott a fóliasátrakban, ezzel csődközeli helyzetbe sodorva számos kistermelőt – mondta Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a Magyar Idők című lapnak.

Az agrárkamara vállalja, hogy a falugazdászok felmérik az okozott károkat. Ennek és a kormányzati segítségnek köszönhetően a károsult gazdák akár néhány héten belül hozzájuthatnának a fóliasátrak újjáépítését, illetve beszerzését célzó egyösszegű támogatáshoz.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás