A repce vetésterülete évek óta csökken Magyarországon, a számítások szerint 2022. őszén nagyjából 16 százalékkal kisebb területen vetettek repcét a magyar termelők, mint 2021-ben, és közel 32 százalékkal volt kevesebb a vetésterület a 2020-as évihez képest. Ennek eredményeként sokan fel is hagytak a növény termesztésével, a 2023-as év azonban mintha kárpótolni szeretné azokat, akik kitartottak a repce mellett. Az őszi vetés idejére a talajok nedvességtartalma közel megfelelő volt, és bár az enyhe tél okozott némi aggodalmat, tavaszra rendeződött a helyzet a földeken.

Az Agrárszektor körbejárta a témát. Több gazdát is megkérdeztek arról, milyen állapotban vannak most az állományok, milyen kezelésekre volt szükség eddig, valamint milyen termés várható idén.

Sokan felhagytak a növény termesztésével, a 2023-as év azonban mintha kárpótolni szeretné azokat, akik kitartottak a repce mellett - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány, 2023. március vége

Az elmúlt évek számai

A cikk szerint Magyarországon a 2018-as év volt a legjobb az őszi káposztarepce számára, ekkor több mint 330 ezer hektáron termesztették, a termésmennyiség pedig meghaladta az 1 millió tonnát is. Ezt követően még évekig folyamatos növekedés volt megfigyelhető a növény vetésterületében, ám a termésmennyiség erős csökkenésnek indult. Ez pedig azzal járt, hogy a vetésterület is visszaesett - fogalmaztak. 

A jelentés részleteit itt lehet elolvasni.

Újabb komoly visszaesés 2023-ra

Petőházi Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztályának vezetője 2023. januárjában úgy nyilatkozott, hogy a magyar gazdák mintegy 180 ezer hektáron vetettek őszi káposztarepcét, ami újabb 16 százalékos csökkenést jelent.

A 2022-es nagy szárazság után ősszel szerencsére megérkeztek az esők, és mire a vetés következett, a földek is megfelelő állapotban voltak. Bár a tavalyi év után több, a portál által megkérdezett gazda is felhagyott a repcenövény termesztésével, voltak olyanok is, akik idén vállalták a kockázatokat. 

Zalában

Németh Zoltán, a Baki Agrocentum Kft. növénytermesztési ágazatának vezetője kifejtette, hogy ősszel 450 hektáron vetettek repcét, és 5-6 éve nem sikerült olyan jól a vetés, mint ezúttal. Egységesen keltek a növények, minden a legnagyobb rendben volt. Még az enyhe tél és a hol hűvös, hol nyáriasan meleg tavasz sem okozott gondot a növényeknek. A szakember elismerte, hogy nagyon fejlett állományokkal vágtak neki a télnek, emiatt kissé aggódtak is, de - mint kiderült - feleslegesen. Ami a tavaszi hidegeket illeti, Németh Zoltán elmondta, hogy most már olyan hibridek vannak, amelyeknél ez 

már nem jelent akkora problémát, és biostimulátorokat is használnak a hőmérsékleti stresszhatások enyhítésére. A zalai vállalat növénytermesztési ágazatvezetője beszélt arról is, hogy a repcénél a cikk megjelenésekor 30 százalékos a virágzás, és hogy a vetéstől számítva már 9 növényvédelmi kezelést ejtettek meg, de betakarításig még további kettőt végeznek. A várható kilátásokat illetően Németh Zoltán optimista volt. Úgy fogalmazott, nagyon szomorú lenne, ha 4 tonna/hektár alatti szintet hozna a repce, de az állományokat elnézve inkább 4 és 5 tonna/hektár közötti hozam várható idén - idézték a termelőt.

Borsod-Abaúj-Zemplénben

A Szerencsi Mezőgazdasági Zrt. idén 400 hektáron vetett repcét - mondta a vállalat növénytermesztést felügyelő vezérigazgató-helyettese, Szabó Péter. A szakember is arról számolt be, hogy nagyon jól sikerült a vetés, a decemberi esők megérkezése előtt sikerült befejezni a munkálatokat, és az előző szezonhoz hasonlóan most is nagyon jó tőállományuk van. Szabó Péter elmondta, hogy az enyhébb tél ellenére sem volt semmi gond a növényekkel, jó a habitusuk, sok elágazással és vaskos szárral. 

Sikerült kijuttatni a fejtrágyákat az esők előtt, a rovarölős és gombaölős permetezések során pedig lombtrágyát is juttatnak ki. A szakember úgy fogalmazott, hogy a beszélgetésig két növényvédelmi kezelést hajtottak végre, a zöldbimbós állapotig meg tudták ejteni a rovarölős és a regulátoros kezelést. A kilátásokat illetően a a borsodi vállalat vezérigazgató-helyettes bevallotta, hogy eléggé optimisták, mert megismétlődhet a tavalyi 4,2-4,3 tonna/hektáros átlag, bár az elmúlt évben volt olyan táblájuk is, ahol hektáronként 5 tonna felett volt az eredmény.

Csongrád-Csanádban

Égető Sándor, a hódmezővásárhelyi HÓDAGRO Zrt. növénytermesztési főmérnök helyettese elmondta, hogy ősszel 265 hektáron vetettek repcét, és semmi okuk nem volt a panaszra. A szakember hozzátette, hogy az enyhe tél és a változékony tavasz sem jelentett semmi problémát, a repcék nem szenvedtek sokat stresszhatások miatt. Az állományokat illetően Égető Sándor úgy fogalmazott, hogy virágoznak, lassan elérik a teljes virágzást, és eddigre már elvégeztek három gyomirtást és 3-4 rovarölőszeres kezelést is, illetve ezekkel együtt lombtrágyáztak is. A Csongrád-Csanád vármegyei vállalkozás növénytermesztési főmérnök helyettese szerint jelenleg 3,2-4 tonna/hektáros hozamra van kilátás, feltéve, hogy az időjárás továbbra is kedvező marad.

Fejérben

A Fejér vármegyei központú Mezőfalvai Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zrt. növénytermesztési igazgatója, Zoványi György elmondta, hogy az őszi időszakban 783 hektáron vetettek repcét, amely ugyancsak jól sikerült. Ugyan az enyhe téli időszakban az állományok nem úgy fejlődtek, ahogy kellett volna nekik, mostanra behozták magukat. Azt lehet mondani, hogy az állományok 80 százaléka jó, a 20 százaléka pedig közepes állapotban van. A szakember elmondta, hogy már ősszel is végeztek gyomirtást, rovarirtást és regulátoros kezelést, idén pedig a repcebecő-ormányos és a repce-fénybogár ellen védekeztek és végeztek regulátoros kezelést, illetve mindkét alkalommal lombtrágyáztak is. Zoványi György úgy vélte, 3,5-4,5 tonna/hektáros hozamra lehet számítani, de ha marad a kedvező időjárás, akkor meglesz a 4 tonna fölötti eredmény.

Összegzés a helyzetről

Lényeges kérdés azonban, hogy a kedvező időjárás kitart-e a betakarításig? Illetve, hogy az idei termés elég lesz-e ahhoz, hogy megállítsa az évek óta tartó trendet, és ne zsugorodjon tovább a repce termőterülete Magyarországon? A tavalyi aszály több, a portál által megkérdezett gazda kedvét is elvette ettől a növénytől, de akik kitartottak mellette, egyelőre optimisták a jövőt illetően - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás