Mára 156 ezer gazdálkodó összesen több mint 460 milliárd forint támogatáshoz jutott a tavalyi egységes kérelmeik után – mondta a Polgári Est rendezvénysorozat csépai állomásán Feldman Zsolt. Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára ismertette azt is, hogy már több mint 5000 gazdálkodó igényelte a kiemelt állami kamattámogatással működő Agrár Széchenyi Kártya MAX+ terméket, ezzel hozzájutva mindössze 5%-os kamatköltségű hitelfinanszírozáshoz.

Az Agrárminisztérium írta meg, hogy Feldman Zsolt ismertette, hogy az elmúlt két év számos kihívás elé állította az agráriumot. Az orosz-ukrán háború és a szankciós politika jelentősen növelte az európai energiaköltségeket, ma átlagosan 40-50 százalékkal többe kerülnek a termeléshez kapcsolódó inputanyagok egy mezőgazdasági termelőnek, mint a háború előtti években. Szintén a háború következménye, hogy az Európai Unió vámmentes és korlátok nélküli kaput nyitott az ukrajnai mezőgazdasági terményeknek, amellyel megfosztja az uniós és a magyar gazdákat is eddigi piacaiktól. Ezért a mezőgazdaság számára rendkívül fontos, hogy az európai politika a béke pártján álljon, ezzel segítve a piaci és termelési viszonyok normalizálódását - fogalmazott a politikus.

Mára 156 ezer gazdálkodó összesen több mint 460 milliárd forint támogatáshoz jutott a tavalyi egységes kérelmeik után – mondta a Polgári Est rendezvénysorozat csépai állomásán Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára - Fotó: Vermes Tibor

Beszélt az Európában zajló folyamatokról és a megoldásokról is:

 „Gazdatüntetések sorozata kellett ahhoz, hogy érdemben beszélhessünk és tárgyaljunk a gazdákat támogató adminisztrációs terhek könnyítéseiről. Közös cél, hogy az európai döntéshozók gazdabarát politikát folytassanak” – tette hozzá az államtitkár.

Továbbra is jelentős nehézséget okoz az uniós ukrán gabonaimport – mondta Feldman Zsolt, aki szerint a hagyományos növénytermesztés területén a megoldások közé tartozik a precíziós gazdálkodás és az inputanyagok való tudatosabb felhasználása vagy a rosszabb adottságú területeken a kevéssé intenzív termesztés technológiák alkalmazása. 

A támogatások és a pályázatok

Kitért arra is, hogy folyamatosan jelennek meg a vidékfejlesztési pályázatok felhívásai a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének keretei között. Várhatóan húsvét után ismerhetik meg a gazdák a beruházási kiírásokat, amelyek segítséget jelentenek majd a hatékonyságnöveléshez és a termelés diverzifikáláshoz. A beruházásoknál biztosítékmentes előfinanszírozás nyújtható, amely támogatja a fejlesztések megvalósulását.

A politikus szerint prémium minőségű terményre mindig van kereslet - Fotó: Vermes Tibor

Felhívta rá a figyelmet, hogy érdemes nyomon követni az Agrárminisztérium tematikus weboldalát, a www.kap.gov.hu-t, amelyen bővebb tájékoztatás érhető el a pályázati felhívásokról.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás