Egyre nehezebb helyzetben vannak a magyar méhészek, ezért nagyon sokan fejezik be a működésüket. Az idei aszály is kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik. Ugyan már újra vám megfizetésével történhet az ukrán méz behozatala az országba, a több, mint 44 ezer tonna vámmentesen beérkező méz árával szinte lehetetlen felvenni a harcot.

A méztermés országrészenként eléggé változó lett – fogalmazott az Agrárszektor cikkében Bezzeg László, a Magyar Professzionális Méhészek Egyesületének elnöke. Ahol ősszel kikelt a repce és az időjárási is kedvezett, ott még akár az is adhatott közepes termést, de nagyon sok helyen az országban, főleg az Alföldön egyáltalán nem is vetettek. Ha vetettek is, több helyen ki sem kelt, vagy olyan silány minőségben kelt ki, hogy aztán kitárcsázták. Repcéről ezért nehezen, vagy szinte nem is tudtak termést betakarítani a méhészek - fogalmazott.

Egyre nehezebb helyzetben vannak a magyar méhészek, ezért nagyon sokan fejezik be a működésüket
Egyre nehezebb helyzetben vannak a magyar méhészek, ezért nagyon sokan fejezik be a működésüket

Bezzeg László elmondta, hogy az akác esetében az, akinek megfelelő állapotban volt az állománya, jól tudott mézet pergetni. Ami pedig idén érdekes, mert nem általános dolog, hogy a hárspergetés is kifejezetten jól sikerült. Ezzel csak annyi a gond, hogy csak egy részét érinti a méhészeknek, mert például az Alföldről messze vannak a jó hárserdők, így aztán sokan oda nem vándorolnak a méhészek közül.

A selyemfűméz termés az előző években sem volt számottevő, mert folyamatosan csökken a termőterülete, illetve a még fennmaradt állományokat az aszály sem kímélte. A napraforgó esetében elmondható, hogy összességében a méhészek közepes termést tudtak betakarítani. Ennek ellenére területenként, adottságonként és méhészetenként is nagyon változó ebben az esetben is a termésátlag. Van, akinek jobb és van, akinek gyengébb lett az idei termése – mondta. 

Nagyon nehéz pontos felmérést készíteni, mert nincsenek rá megfelelő módszerek, tehát ezek általában mind csak becslések az ember saját területi, illetve ismeretségi köréből. 

Illés András, az Illés Méhészet tulajdonosa elmondta, hogy gyakorlatilag mindenről átlagos mennyiséget tudtak pergetni. Kivételt jelentenek talán a korai vegyes virágmézek, repcemézek, ott a hideg idő sem segített, a napraforgó viszont még éppen kapott annyi csapadékot, hogy az jó mézhozamot adjon.

Nehéz a helyzet a felvásárlás terén

Ahogyan azt a portál korábbi cikke megírta, a magyar méhészeteknek napról napra meg kell küzdeniük a nyomott, alacsony felvásárlási árakkal. Az Ázsiából érkező hamisítványok és az ukrán méz alacsony áraival nagyon nehezen, vagy szinte egyáltalán nem tudják felvenni a versenyt. A KSH adatai szerint 2014-től 2020-ig a felvásárlási árat tekintve nem volt jelentős, drasztikus változás, kilogrammonként 800-900 forint körül mozgott. 2021-re azokban jókora ugrás történt, ebben az évben már átlagosan 1243 forint volt 1 kilogramm méz felvásárlási ára. Az emelkedés 2022-ig tartott, ekkor átlagosan 1412 forintba került 1 kilogramm méz idehaza. 2023-ban viszont óriási árzuhanás történt, a méz felvásárlási ára mindössze 927 forint volt kilogrammonként.

Jelenleg a felvásárlás katasztrofális, gyakorlatilag bizonyos szempontból áll egyes mézfajtáknál – fogalmazott Bezzeg László.Fontos, hogy újra vám megfizetésével érkezhet ukrán méz az Európai Unióba. Az előzőleg megállapított 44 ezer tonnás vámmentes kvótát a kereskedők ki is használták, ez pedig nagy valószínűséggel ott van a raktárakban.

A felvásárlással kapcsolatos feszültségek évek óta jelen vannak a méhészek életében. Emiatt sokan egyszerűen visszavettek a termelésből, többen inkább bent hagyják telelésre a vegyes-, vagy éppen a napraforgómézet, ugyanis olyan kicsi a különbség a takarmányként használt cukor és a méz ára között, hogy azt mondják a méhészek: nincs értelme kipergetni a mézet, majd utána cukorral visszaetetni - vélekedett Bezzeg László. A szakember elmondta azt is, hogy a több éve tartó nehézségek a méhészek kitartását is csökkentették. Fogynak a tartalékok, a legtöbben minél hamarabb szeretnék eladni a mézet, akár nyomott áron is, hiszen valamiből a családjaikat is fenn kell tartaniuk.

Sajnos rengeteg méhészet fejezi be működését a gazdasági helyzete miatt, tömegesen hagyják el a szakmát és nyomott áron adják el a méheiket is. Egy évet még kibír az ember, kettőnél még van, hogy bizakodik, de most már a harmadik olyan év van, amikor úgy néz ki, hogy nincs remény arra, hogy jó áron tudják eladni a méhészek a megtermelt mézüket. A vegyes méz ára például már önköltségi ár alatt van - fogalmazott Illés András.

Az exportpiac hatása

Az Agrárminisztérium korábbi közleményében olvasható, hogy a 15-30 ezer tonnás hazai méztermelés kétharmad része Nyugat-Európába kerül exportálásra, így kulcskérdés az uniós piacon a tisztességes versenyfeltételek megléte. 160-190 ezer tonna Európán kívüli, harmadik országból érkező importtal versenyeznek az évente 10-20 ezer tonna mézet exportáló magyar méhészek. 

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára korábban úgy fogalmazott:

A rendkívül olcsó hamisított ázsiai termékek és az ukrán méz szorítják ki a magyar mézet az exportpiacokról, lecsökkentve ezzel a hazai értékesítési árakat is. Az európai gazdaság gyengélkedése érződik a uniós mézfogyasztásban, nőtt az alacsonyabb minőségű és olcsóbb árfekvésű mézkeverékek iránti kereslet, ami nem kedvez a magyar méznek - írta a lap. 

A méhek állapota

A méhek állapotáról is nehéz általánosan fogalmazni. A pénz hiánya miatt előfordul, hogy a méhészek nem tudják megfelelően kezelni a családokat. Ez azzal jár, hogy a méhcsaládok állapota folyamatosan romlik, mert a méhészek tőke hiányában nem tudnak megfelelően védekezni például az atkák ellen, vagy megvenni azokat a gyógyszereket, melyekre szükség van az egészséges kondícióhoz. A méhek egészségügyi állapotában az aszály is jelentős szerepet játszik.

A szárazság miatt az ország nagy részén lecsökkent a virágpor mennyisége, ezt pedig semmivel sem lehet pótolni, viszont rosszul hat a szaporodásra és a méhek kondíciójára is. Bezzeg László véleménye szerint ennek ellenére azok a méhcsaládok, amelyekre megfelelően odafigyeltek, átlagosan jó állapotban vannak. Az Illés Méhészet tulajdonosa elmondta, hogy kockázatot jelent a méhegészségügy elhagyása is, hiszen ha valamilyen fertőzés üti fel a fejét, a méhcsaládokon belül nagyon hamar el tud terjedni - írta a cikk.

Megosztás

További híreink

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Szilvaválság az unióban? Nézze meg, hogyan teljesít Magyarország!

2024.10.15.

A szilvatermesztés Európa-szerte nehéz időszakon megy keresztül: a tavaszi fagykárok és az időjárási szélsőségek érezhetően visszavetették a termést. Az Európai Unió több országában is csökkent a betakarított szilvamennyiség, míg a magyar piac kisebb növekedést mutatott, de a szélsőséges időjárás nálunk is gondot okozott. Az export-import adatok tükrében jól látható, hogy a szilvapiac dinamizmusa jelentős mértékben függ a globális kereskedelem változásaitól.

Most már tartósan be kell rendeszkedni a mínuszokra

2024.10.15.

Az előttünk álló napokban változékony, de túlnyomórészt száraz időjárásra számíthatunk. A hét elején még több helyen előfordulhat eső, de napközben fokozatosan csökken a felhőzet, és egyre több napsütés várható. A hajnali órákban több helyen pára- és ködfoltok képződhetnek, míg a nappali hőmérsékletek 12 és 21 fok között alakulnak, jelezve az őszies, de enyhe időt.

Új irányt alakít ki a BASF a portfólióirányítás, a tőkeallokáció és a teljesítménykultúra terén

2024.10.15.

A BASF új irányt jelölt ki vállalati stratégiájában, több változást is bevezetnek

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás