A nagy mennyiségű őszi esőzések sok helyen hátráltatták az őszi búza vetését. Ezért és a késő-téli fagyok miatt az idén várhatóan megnő a tavaszi árpa vetésterülete az Európai Unióban. Az őszi esőzések miatt Észak-Európában a termelők csökkentették az őszi búza vetésterületét, így több hely maradt a tavaszi növények számára. Ám a közelmúlt időjárása okozta mély sár és a hajnali fagyok megakadályozhatják az árpa vetését, ugyanakkor arra kényszerülhetnek, hogy bizonyos területeken olyan kései vetésű növényeket termeljenek, mint a kukorica - írta a Reuters.
A kedvezőtlen őszi időjárásnak a tavaszi árpa lehet a nyertese (Fotó: Pixabay, PixelAnarchy)
Franciaországban a tavaszi árpa vetése kissé tavalyi ütemezés mögött kullog a FranceAgriMer agrárügynökség szerint. Mivel a téli csapadék az átlagosnál 50 százalékkal magasabb volt, sok gazdálkodónak gondja akad a talajjal. „Az Egyesült Királyságban a február végi hó és a folyamatos eső miatt a mezőgazdasági termelők valószínűleg egy hónapos késéssel kezdhetik a munkát a földeken” – mondta Jack Watts, a brit National Farmers’ Union részéről. A fentiek miatt az Egyesült Királyság Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Testületének vetési felmérése szerint a tavaszi árpa területe az idén 7 százalékkal 804 ezer hektárra emelkedik. Németországban a víz áztatta talajok és a szokatlan hideg szintén bizonytalanná tette a munkát a földeken, bár az elemzők még mindig várják a tavaszi termésterület gyors növekedését. A becslések szerint a tavaszi árpa terület 12,4 százalékkal 381 ezer hektárra bővül. Lengyelországban a tavaszi vetés általában még nem kezdődött el, mondta Wojtek Sabaranski, a Sparks Polska elemzője. Sabaranski becslései szerint a mezőgazdasági termelők a tavaszi árpa területét nagyjából 800 000 hektárra növelik az elmúlt évi 720 ezer hektár után, miután az esős időjárás tavaly ősszel – akárcsak Németországban –, jelentősen csökkentette az őszi búza vetésének lehetőségét. Forrás: Syngenta blog

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás