Amennyiben az elmúlt 3 év átlaga alapján számolt jövedelme rajta kívül álló okok miatt legalább 30 százalékkal visszaesik, a kockázatkezelési alapból automatikus krízisbiztosítási kártérítésre tarthat igényt a termelő. A biztosítás és a támogatás elemeit ötvöző új lehetőség forrásának 70 százaléka vidékfejlesztési támogatás, és csak a maradék a termelői befizetés. Február elsejétől csatlakozhatnak a gazdák a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerhez. Az új kockázatkezelési eszköz a többi változattól eltérően már nem csak az időjárás okozta károk esetén nyújt védelmet.

A Délmagyar írta meg, hogy a biztosítás és a támogatás elemeit ötvöző új eszköz az időjárási káresemények kezelése mellett a mezőgazdasági termelőnek nem felróható kockázatokból fakadó jövedelemcsökkenés enyhítésére is segítséget nyújthat. Az Agrárminisztérium által létrehozott rendszer tehát az egyéb kockázatokra is kiterjed: az állat- és növénybetegségekből, az árak csökkenéséből, a piacvesztésből, az árfolyamváltozásokból vagy a termelési költség növekedéséből adódó jövedelemcsökkenés részbeni kompenzálására is alkalmas.

Sok pénzt bukhatnak a gazdák, ha nem csatlakoznak a krízisbiztosítási rendszer tagjai közé

Adatszolgáltatás után biztonságot kínál a krízisbiztosítási rendszer

A termelők öngondoskodásán is alapuló krízisbiztosítás ellensúlyozhatja az előre nem látható gazdasági és természeti események okozta termelői károkból adódó veszteséget. A kockázatkezelési alapból a termelő automatikus krízisbiztosítási kompenzációra tarthat igényt, ha a jövedelme 30 százalékot meghaladó mértékben esik vissza az előző 3 év átlagához képest. Ennek megállapításához csatlakozáskor a termelőnek meg kell adnia az előző 3 év gazdálkodási adatait. Lényeges, hogy a termelő jövedelemkiesésének legfeljebb 70 százaléka kompenzálható.

A kompenzációs kifizetésekre nem csak az évente befizetett termelői hozzájárulások, hanem az azt kiegészítő vidékfejlesztési támogatás is fedezetet nyújt.

Kettős fedezet

A krízisbiztosítá­si rendszer fedezetének 30 százaléka a termelői befizetésekből, a többi pedig a vidékfejlesztési támogatásból adódik össze. A rendszer működtetésével összefüggő feladatokat a Magyar Államkincstár látja el. Csatlakozni hozzá önkéntes alapon, kérelem benyújtásával lehet. A belépésre évente egy meghatározott időszakban, februárban van lehetőség – a gazdálkodó a csatlakozás napját követő harmadik évben szüntetheti csak meg a részvételét a krízisrendszerben.

Három évre lehet alapozni

Az elektronikusan benyújtott csatlakozási kérelmeket tehát idén február 28-ig fogadja a kincstár, mint krízisbiztosítási szerv. Azok a termelők, akik csatlakoznak a rendszerhez – a megművelt földterületük és tartott állatállományuk alapján megállapított –, kedvezményes hozzájárulási díj megfizetésével egy kölcsönös kockázatkezelési alap kedvezményezettjei lesznek. Az igénybevétel feltétele emellett a legalább 3 éves működés, az átlátható költségvetés és a jövedelmet érintő adat­­szolgáltatási kötelezettség elfogadása - írták.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás