Az Európai Unió és az Agrárminisztérium is nagy erővel igyekszik enyhíteni a COVID-19 koronavírus járvány hatásait. Az állattartó és a növénytermesztő gazdák védelmében több intézkedést és támogatást vezettek be, hogy a termelők a lehetőségekhez mérten továbbra is folytathassák a tevékenységüket. Mert vírus ide, vagy oda, a magyar mezőgazdaság nem állhat meg. A vírushoz kapcsolódó és az egyéb agrártámogatásokról szóló cikkeinket gyűjtöttük egy anyagba, amihez jó olvasást kívánunk!

Pályázati lehetőség a sertés- és baromfitartók számára: 2 milliárd forint járványvédelemre

A Vidékfejlesztési Program keretében hirdették meg a „Baromfi- és sertéstartó telepek járványvédelmi rendszereinek fejlesztése” nevű pályázati felhívást. Ez a járványügyi szempontok alapján legfenyegetettebb területek védelmére biztosít 2 milliárd forint értékű támogatást. A pályázat azon sertés- és baromfitartó gazdák számára nyújt támogatást, akik telepei hatékonyan védhetők a beruházási fejlesztések által. Ahhoz, hogy csökkenteni tudjuk a betegségek megjelenésének kockázatát, számos technológia áll rendelkezésre. A támogatás e berendezések kiépítését, fejlesztését segíti elő, ezáltal a gazdák nagyobb biztonságban tudhatják állatállományukat.

A Magyar Falu Program három új alcélja a falusi lakosság jobb egészségügyi ellátására biztosít összesen 7 milliárd forintot - erről is szól a májusi agrártámogatás összefoglaló

Új pályázatok nyíltak meg: 7 milliárd forint jut a Magyar Falu Program céljaira

Megnyíltak a Magyar Falu Program első pályázatai. Ezekben orvosi szolgálati lakásra, orvosi rendelők fejlesztésére és orvosi eszközök beszerzésére nyújthatják be pályázatukat az 5 ezer lakosnál nem nagyobb települések, illetve önkormányzati társulások – közölte a Miniszterelnökség a Magyar Távirati Irodával. A három alprogramra összesen 7 milliárd forint támogatási keretösszeg áll rendelkezésre. A szolgálati lakás alprogram orvosi szolgálati lakások létrehozásához nyújt támogatást olyan településeken, amelyeken az orvosi praxis a pályázat benyújtásától számított legalább 6 hónapja tartósan betöltetlen, a programnak 3 milliárd forint a keretösszege – írta a Miniszterelnökség közleménye. Az orvosi rendelők fejlesztésére indított alprogramban új, többcélú egészségügyi intézmény létesítését, vagy már meglévő (akár eltérő funkciójú vagy használaton kívüli) önkormányzati tulajdonú létesítmény átalakítását, felújítását, korszerűsítését, bővítését, illetve az ezzel kapcsolatos berendezések, eszközök beszerzése lehetséges. Ez összesen 2 milliárd forint értékben valósulhat meg.

A Takarékbank előfinanszírozást nyújt a mezőgazdasági támogatásokra

Átlagosan egy héten belül elbírálja és utalja a rendszeres mezőgazdasági támogatások előfinanszírozására igényelt hiteleket a Takarékbank, mert az ország élelmiszer-ellátásának biztosítása az egyik legfontosabb feladat a koronavírus-járvány idején. A pénzintézetnél évente több mint ezer ügyfél igényli az előfinanszírozást, nagy többségük egyéni vállalkozó vagy őstermelő, az ő körükben 70 százalékos a bank piaci részesedése a támogatások finanszírozása terén. Ezeknek a gazdálkodóknak jelenleg nagy szükségük van a gyors segítségre, hogy biztonsággal elvégezhessék a tavaszi munkákat a földeken. A megújult gyorshitel-konstrukció esetében az ügyfelek tárgyi fedezet, garancia és kezesség nélkül akár 40 millió forintig, már az adott évi támogatási kérelem benyújtása előtt igényelhetik az előfinanszírozást egészen az októberi előlegek beérkezéséig.

Több fontos kérdésben egyezettek az EU-s agrártámogatások változásairól Varsóban

Kiállnak a kelet-európai és a Balti országok a Közös Agrárpolitikára fordítható források megtartása mellett – erősítették meg az érintett országok mezőgazdasági miniszterei a varsói találkozójukon. A stratégiai egyeztetésen Bulgária, Csehország, Észtország, Litvánia, Lettország, Románia, Magyarország és Lengyelország agrárminiszterei közös nyilatkozatban mondták ki, hogy az EU környezet- és klímavédelmi vállalásainak teljesítéséhez a KAP-ra fordítható források szinten tartása elengedhetetlen a következő, 2021-2027-es költségvetési keretben. A közös nyilatkozat alapvető üzenete, hogy az érintett tagállamok mezőgazdasági miniszterei elfogadják az agrárium többletvállalásait a környezeti szempontokra figyelemmel. Ugyanakkor ragaszkodnak az új kihívásokkal arányos KAP források biztosításához. A varsói találkozón résztvevők azt nyilvánították ki, hogy akkor hajlandóak mezőgazdasági oldalról több kötelezettséget vállalni, ha ehhez a költségvetés mértéke is arányosan módosul.

Nagy és jelentős kormányzati segítség az agrárium szereplőinek

A Magyar Közlönyben megjelent az agrárium számára segítségként szolgáló intézkedéscsomag. Ez a gazdaságvédelmi akcióterv részeként elsőnek megjelent támogatás, amely azok számára nyújt segítséget, akik érintettek a koronavírus járvány következményeiben, és akár a munkahelyek bezárására kényszerültek. A kormány ebben a nehéz helyzetben igyekszik a lehető legtöbb módon támogatni a járvány következményiben érintetteket. Ezért június végéig a munkáltatóknak nem kell fizetniük alkalmazottjaik munkabére után a közterheket. Ez a turizmus és a vendéglátás kényszerű szüneteltetése miatt elsősorban a díszkertészeteket, a szőlő- és bortermelőket, a kisüzemi sörfőzdéket, a pálinka-előállítókat és a vadgazdálkodási szolgáltatókat érinti – közölte Nagy István agrárminiszter.

Nagyot könnyítettek a baromfitartók életén

A koronavírus terjedése mellett a madárinfluenza is felütötte fejét hazánkban. Az Agrárminisztérium pedig erre való tekintettel a leölési határozatokat a vágóhídi igazolással egyenértékű dokumentumként fogadja el a baromfitartóktól az állatjóléti támogatások IV. negyedévi kifizetési kérelmeinek benyújtása során. A szaktárca a magas patogenitású madárinfluenza következtében elrendelt járványügyi intézkedések mértéke, és a koronavírus járvány ágazatra gyakorolt hatásai okán vezette be a könnyítést. Az említett intézkedés a IV. tárgynegyedévi időszak kifizetési kérelmeire vonatkozik – írta a Nébih. A baromfi ágazatban igénybe vehető állatjóléti támogatások feltételeiről szóló 11/2019. (IV. 1.) AM rendelet 9. § (5) bekezdés c) pontja alapján a vágóhíd és a létesítmény felügyeletét ellátó hatósági vagy állatorvosi igazolás eredeti példányát mellékelni kell, amelyen fel kell tüntetni a baromfi megnevezését, darabszámát, vágáskori életkorát és a vágás pontos időpontját.

Új válságintézkedések bevezetését kérik az uniós agrárminiszterek a gazdák megmentésére

Minden eddiginél jobban beigazolódik a mezőgazdaság és az arra épülő élelmiszeripar stratégiai jelentősége a jelenlegi válsághelyzetben. Ezt igazolja, hogy példa nélküli módon, egyhangúlag támogatták az uniós agrárminiszterek azt a közös nyilatkozatot, amelyben további rendkívüli válságintézkedések bevezetését kérik az Európai Bizottságtól a koronavírus-járvány mezőgazdaságra gyakorolt negatív hatásainak enyhítésére. Az Agrárminisztérium számolt be róla, hogy az április 16-án elfogadott közös agrárminiszteri nyilatkozat további rendkívüli válságintézkedések bevezetését szorgalmazza az Európai Bizottságnál. Mindet annak érdekében, hogy az európai gazdák és az élelmiszeripari vállalatok egy elhúzódó válság esetén is el tudják látni elsődleges feladatukat, az emberek biztonságos és egészséges élelmiszerrel történő ellátását. A nyilatkozatot megküldték Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztosnak.

Egyhangúlag támogatták az unió agrárminiszterei a nyilatkozatot, amelyben további rendkívüli válságintézkedések bevezetését kérik az Európai Bizottságtól - képünk illusztráció

Rendkívüli intézkedéseket tervez az Európai Bizottság a mezőgazdaság és az élelmiszeripar megsegítésére

Az Európai Bizottság újabb intézkedéseket terjesztett elő a mezőgazdasági ágazat támogatására, hogy enyhítse a koronavírus által okozott hatásokat. A leginkább sújtott mezőgazdasági és élelmiszerpiacok támogatása céljából újabb rendkívüli intézkedéseket terjesztettek elő. Ezek közé tartozik a magántárolási támogatás tej- és húsipari termékek esetében, amely lehetővé teszi, hogy az érintett termékeket legalább 2-3 és legfeljebb 5-6 hónapra ideiglenesen kivonják a piacról.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás