Tökéletes az időjárás a termesztett növényeink számára. Nappal jóval 20 fok felett alakul a hőmérséklet és éjszaka sem megy 10 fok alá a hőmérő higanyszála. De nem csak a növényeinknek jó ez az időjárás, hanem a kártevőknek és a kórokozóknak is.

Megerősödtek a tavaszi vetésű növények, szépen érik a meggy, a cseresznye és a szántóföldi növényekre sem lehet panasz. Az olykor csapadékos (sőt, néha napokig nedves) időjárás azonban a kórokozók terjedésének is kedvez.

A kukorica- és a napraforgótáblákban elsősorban a gyomnövények okoznak problémát. Sok gazda késésben van a gyomirtással, ezzel veszélybe sodorva a kultúrnövényeket. Az érintett táblákon többek között fenyércirok, parlagfű, mezei acat és ragadós galaj színesíti a gyomok széles palettáját.

Az említett két kultúrnövény esetében a levéltetvekkel is foglalkozni kell. Még akkor is, ha a kukorica nem kimondottan tetvesedésre hajlamos növény. Most ugyanis jellemzően a kukoricára is rámegy a levéltetű. A napraforgón később, a csillagbimbós állapotban kell komolyabban ellenőrizni a táblákat és adott esetben védekezni is akkor kell. Viszont már most, 4-6-8 leveles állapotban is sok helyen megtalálhatóak a levéltetvek a napraforgón. Hol csak egy-egy darab, hol több százas kolónia formájában.

Nem túl bizalomgerjesztő látvány a levéltetűvel borított növény
 

A levéltetvek egyébként a nem túl „acélos”, de még meglévő cukorrépa termőterületeken is kezdenek megjelenni. Nagyrészt még csak betelepülési fázisban vannak, így a védekezés ellenük még könnyebb, mint amilyen néhány hét múlva lesz.

Kalászosaink esetében a zászlóslevelek megvédése a cél a továbbiakban is. Ez azért fontos, mert a kalász és a szemek képződésében a zászlóslevelek kiemelt szerepet élveznek. Szerencsére jellemzően még egészségesek ezek a levelek, a betegségek tünetei az alsóbb részeken kezdenek csak megerősödni. Délen már virágzik az őszi búza, a kalászokban betegség jelei még nem láthatóak. A poloskák és szipolyok még nem jelentek meg a vetésben, de a fuzáriummal továbbra is lehet és kell is számolni. A levéltetvek itt is problémát okoznak szívogatásukkal, a torzult kalászok ugyanis satnya szemeket nevelnek.

A korai burgonyák esetében már a lombzáródáson is túl vagyunk. Ebben az időszakban, ha csapadékos az időjárás, a fitoftóra komoly pusztítást tud végezni. Védekezzünk ellene megfelelő szerekkel. Közben a burgonyabogár lárvái is egyre intenzívebben rágnak, ellenük is meg kell kezdeni a védekezést.

A gyümölcsösökben is több betegségre kell odafigyelni a közeljövőben:

  • az almásokban a lisztharmat másodlagos fertőzése terjed, valamint a varasodás is most támadja az apró gyümölcsöket. Célszerű rövidebb permetezési fordulókat tartani, főleg a lisztharmat fenyegetése miatt, kontakt és felszívódó szereket együttesen alkalmazzunk.
  • az almamoly lárvakelése folyamatos, valamint a szürke és a zöld almalevél-tetű is fokozatosan meg fog jelenni a gyümölcsösökben.
Az almamoly kártételére is készülni kell a közeljövőben
 
  • barackfák esetében mostanra lehullottak a levélfodrosodás által károsított levelek, a fák elkezdtek megújulni. Közben a barackmoly rajzása is elindult, valamint a levéltetvek ellen is folyamatosan védekezni kell.
  • a cseresznye és a meggy esetében a korai fajtákat már károsítja a cseresznyelégy. Védekezni ellenük már csak rövid várakozási idejű szerekkel lehet, hogy elkerüljük az esetleges mérgezéseket.
  • szőlőben a lisztharmat már jelen van, védekezni kell ellene. Peronoszpóráról azonban még csak Fejér megyében egy helyről érkeztek hírek. Szőlő esetében most a zöldmunkák elvégzése a legfontosabb, de megelőző permetezéseket is végezhetünk a későbbi betegségek ellen.

Forrás: agroforum.hu

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás