A víz az egyik legértékesebb agrárerőforrás. Ezért egyáltalán nem mindegy, hogyan bánik vele az ember, ahogy az sem, mennyibe kerül a kertekben az öntözés. Anyagunkban a vízkímélő öntözésről, a víz ideális hőmérsékletéről, az öntözés megfelelő időpontjáról, és egyéb fontos, az eredményességet befolyásoló tényezőkről lehet többet megtudni. A slaggal történő locsolás például elég sok kárt okoz a talajnak.

A Kiskertblogger Soós Péter kertészmérnököt kérte meg arra, hogy adjon tanácsokat arra, miként lehet fenntarthatóan és víztakarékosan kertet öntözni. A szakember azt is elárulta, milyen trükköket és okos megoldásokat érdemes alkalmazni annak érdekében, hogy a lehető legjobban ki lehessen használni ezt a fontos erőforrást.

A helyes öntözés egyik legjobb megoldása a csepegtetőszalagos technológia - Fotó: Magro.hu - CSZS

A vízpótláshoz nagy vízmennyiségre van szükség, hiszen ahhoz, hogy a talaj 30-40 centiméter mélyen átnedvesedjen, egyszeri öntözés alkalmával négyzetméterenként 30 liter vizet kell kijuttatni - mondta a szakember. Egy nyári öntözés tehát egyszeri alkalommal is nagy mennyiségű vizet jelenthet, ezért sem mindegy, milyen vízzel történik az öntözés. A legjobb megoldás az esővíz használata. A legjobb megoldás, ha a tetőszerkezetről össze lehet gyűjteni az esővizet, amit aztán a talajba lehet juttatni. Az eső vízminőségben a legjobb. Lágy, alacsony sótartalmú víz, amelynek hőmérséklete ideális. Az iparilag szennyezett vidékeken kívül ez a legideálisabb és legköltséghatékonyabb megoldás. Hátránya, hogy nem akkor áll rendelkezésre, amikor a legnagyobb szükség lehet rá, hacsak nincs akkora tárolókapacitás, amiben a kritikus időszakok átvészeléséhez is elegendő mennyiséget lehet elraktározni.

A másik lehetőség a kút

Ennek a használata engedélyköteles, de nem annyira szigorúan szabályozott, mint a folyóból történő vízkinyerés. A kút használata előtt érdemes bevizsgáltatni azt. A kútvíz minősége ugyanis eltérő lehet a csapvizétől. A sótartalomra érdemes külön is odafigyelni, főként a szikesedésre hajlamos vidékeken. 500 mg/liter sótartalom felett ugyanis nem ajánlott öntözésre használni a vizet. Hosszú távon a talajba juttatott nagy mennyiségű só felhalmozódik, ez szikesedéshez vezet. A paprika, a gyökérzöldségek és a saláta például sóérzékeny kultúrák, ezek nagyon megsínylik az ilyen öntözést.

Amikor már megvan a víz forrása, azt nyomás alá kell helyezni, hogy eljusson a kijuttatás helyére. Erre a szakember a búvárszivattyúkat tartja a legjobb megoldásnak. Szerinte a szivattyú kiválasztásánál figyelembe kell venni azt, hogy milyen az öntözőrendszer. Az alapján kell kiválasztani a szivattyú teljesítményét, hogy hány bar nyomást és milyen vízmennyiséget szükséges elérni és milyen a vízforrás kapacitása. A helyes öntözés eléréséhez arra is figyelni kell, hogy a szórófejek használata esetén mennyi a kilépő víz nyomása, valamint az is fontos, hány szórófej lesz a területen. A szivattyú teljesítményén túl a csőátmérőkre is figyelni kell: csak ott érdemes leszűkíteni, ahol a víz kilépési pontja van.

Mivel érdemes öntözni?

A szakember szerint léteznek olyan korszerű megoldások, amelyekkel a víz a lehető legnagyobb hatékonysággal ér célba. Egy-egy melegebb nyári napon az öntözővíznek legalább a fele is elpárologhat kijuttatás közben, ezért a legtakarékosabb megoldás a csepegtető öntözés. Ennél nincs párolgási veszteség. Nagy előnye, hogy pontosan a növényhez jut a víz, és folyamatosan annyi nedvességgel látja el, amennyire szüksége van. Nagyobb kertekben ugyanakkor a csepegtető öntözés mellett a másik jó megoldás a mikro-szórófejes öntözés. Soós Péter szerint akkor valósul meg a jó öntözés, ha az egyik szórófej a másik szórófej tövét öntözi, mert ekkor ideális a lefedettség. Az öntözéssel nagyon sokat lehet javítani a termés minőségén, ízén és zamatán, és jóval egészségesebb növények fejlődnek.

A helyes öntözés időpontja?

A szakember szerint olyan időszakban érdemes öntözni, amikor nincs meleg. Ezzel is csökkenthető a vízveszteség. A vízpótlás időpontja befolyásolja a növény növekedését. A legoptimálisabb időpont a locsolásra a kora reggel, mielőtt a hőmérséklet emelkedni kezd, illetve, ha nincs szél. Ilyen körülmények között párolog el ugyanis a legkevesebb víz. Ezért vagy a korán kelés marad, vagy egy automatika oldja meg a feladatot. A legideálisabb öntözési időszak a hajnali. Az esti locsolás lehetőleg érdemes kerülni, mert a kijuttatott víz nem tud leszáradni. A növényen pedig emiatt gyakrabban jelenhetnek meg a gombás és a baktériumos betegségek.

Érdekes, hogy a slaggal történő öntözés ronthatja a talajminőséget is, hiszen a hirtelen érkező nagy mennyiségű vizet a talaj nem tudja elnyelni. Így elfolyhat, és nem jut el a gyökérzetig. Ráadásul a talajt is tömöríti, mert a vízcseppek óhatatlanul szétverik a talajmorzsákat. A felső talajréteg tömörödik, ennek következtében még lassabban fogadja be a vizet. Kialakul egy kéreg, ami alá a víz nehezen megy le. Ez a jelenség főleg az agyagos talajokra jellemző. Az apró vízcseppekkel történő, lassú öntözésre alkalmas szórófejekkel ez elkerülhető - tette hozzá Soós Péter.

Ilyen legyen a víz hőmérséklete

A kútvíz hőmérsékletétől sem kell tartani, mert a szakember szerint mire az eljut a növényekhez, a csövekben és a levegőben felmelegszik annyira, hogy nem okozhat gondot. A teljes cikket itt lehet elolvasni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás