Sokaknak nyújt ideiglenes munkát a mezőgazdaság
A mezőgazdaság és a turizmus a nyári idénymunka fő területe, az idén az idényjellegű munkaerő-felvételt bővíti sok helyen a közfoglalkoztatás is - derül ki az MTI tudósítói által készített körképből. Érdekes számok, nem meglepő tények az egyes megyékről a cikkben.
Baranya megye
Évente több ezer embernek nyílik lehetősége a nyári idénymunkára, főként az agrár- és a turisztikai szektorban. Villány térségében a szőlőtermelők, az Ormánságban a dinnyetermelők, Pécs és Harkány környékén az idegenforgalom, Komló és Sásd vonzáskörzetében az erdőgazdálkodás, de a feldolgozóipar és az idényjelleggel működő téglagyárak is nagyobb számban alkalmaznak munkavállalókat. A nyári idénymunka jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a regisztrált álláskeresők száma a téli 26-27 ezerről a nyárra 20-21 ezerre csökken.
Hirdetés
Vas megye
Szezonális foglalkoztatási lehetőségek vannak, de a nyári idénymunka kevésbé jelentős. Májusban a 2570 betöltetlen álláshelyből 344 volt mezőgazdasági jellegű, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területéről pedig 47 üres álláshelyet jeleztek a munkáltatók, a legnagyobb munkaerőkereslet azonban továbbra is a feldolgozóiparban jelentkezik. Jelenleg Vas megyében 3068 fő vesz részt közfoglalkoztatásban. A helyzetképhez hozzátartozik, hogy Vas megyében az osztrák határ közelsége miatt, aki mezőgazdasági idénymunkát szeretne végezni - például gyümölcsszedést -, szívesebben megy át Ausztriába, ahol többszörösét keresheti meg annak, amit a magyar oldalon hasonló munkáért fel tudnak ajánlani.
Győr-Moson-Sopron megye
Elsősorban az építőipar, a mezőgazdaság és a vendéglátás területére keresnek idénymunkásokat, de jellemző, hogy a különböző segédmunkákra is várnak munkaerőt, amelyek a betakarítás végéig, vagy szeptember elejéig tartanak. Tavalyhoz képest a bejelentett állásajánlatok nőttek. A fémipar és a mezőgazdaság területén például bármikor tudnak állást kínálni.
Hajdú-Bihar megye
Idén január-májusban a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás területén a bejelentett foglalkoztatási igények száma 22,7 százalékkal magasabb, míg a kereskedelem és szolgáltatás terén 14,17 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest. Az idényjellegű foglalkoztatás leginkább a nyári hónapokban, júniustól szeptemberig tart, melynek igen elterjedt típusa az egyszerűsített foglalkoztatás. A szakember szerint a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás területén - dinnyeszedés és -rakodás, paprikalocsolás és -szedés, paradicsom- és krumpliszedés -, valamint a kereskedelem és szolgáltatás területén - pultos, felszolgáló, konyhai kisegítő, szakács, cukrász, fagylaltkészítő, mozgó árus - keresnek idénymunkásokat, bérük a minimálbér körül mozog.
Csongrád megye
Homokhátságon minden településnek speciális zöldségnövénye van. Mórahalomnál elsősorban a gyökérzöldség, a sárgarépa, a petrezselyem, a káposztafélék, a paprika, a paradicsom jöhet számításba, de Öttömösön például a spárga a főnövény, Zákányszék-Bordány-Üllés területén nagyobb gyümölcsterületek vannak, őszibarack és alma. Tehát nagyon munkaigényes ágazatok. A szezon már tavasszal elindul, a munkaerőigény pedig kora tavasztól késő őszig folyamatos. A munkaigényesség miatt havonta 90-120 ezer forint nettó összeggel számolhatnak az idénymunkások.
Tolna megye
Elsősorban zöldség- és gyümölcskertészetek jelentenek idénymunka-lehetőséget. A 2300 fős Bogyiszlóról naponta 50-60 ember jár dolgozni Bonyhád környéki barackültetvényekre, és többen az Alföldön - Fajszon, Dusnokon - szednek paprikát. Itt az 5000 forint körüli napi bér a jellemző. A Tamási melletti Fürgeden évek óta bodzát szednek az idénymunkások, a közfoglalkoztatottak szabadságukat időzítik a bodzaszezonra.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Szezonális munkavégzésre a hazai munkavállalók mellett külföldiek, jellemzően ukrán állampolgárok számára is adtak ki munkavállalói engedélyeket, az év eddig eltelt időszakában 57-et. A harmadik országbeli állampolgár - a bevándorolt vagy letelepedett jogállású személy kivételével - kizárólag mezőgazdasági idénymunka keretében foglalkoztatható egyszerűsített munkaviszony alapján. Számukra a munkaügyi központ - legfeljebb 60 napra az évben - az előírt feltételek teljesülése esetén munkavállalási engedélyt ad ki, ami a külföldieknek korábban kiadott zöld alkalmi munkavállalói kiskönyvet helyettesíti.
Békés megye
Az idénymunkának érdemi szerepe van a foglalkoztatásban. A munkaerő-piac élénkülése a munkaügyi központhoz bejelentett állások számában is visszatükröződik. A munkaadók 2014. márciusban 917 álláshelyet jelentettek be a munkaügyi központhoz, közöttük idénymunka lehetőséget, tavaly márciusban hatszáz álláshelyre. 2014 első öt hónapjában a közfoglalkoztatáson kívül 4190 álláshelyet, köztük szezonális munkaerőigényt jelentettek be a munkaadók, 54 százalékkal többet, mint az előző év hasonló időszakában. A szezonális munkaerő iránti kereslet Békésben az idén korábban indult, mezőgazdasági munkára március elejétől is érkeztek igények. Békésben a korábbiaknál magasabb számban kerestek többek között mezőgazdasági és ipari gép karbantartót, mezőgazdasági, erdőgazdasági, növényvédő gépkezelőt és építőipari segédmunkást.
Bács-Kiskun megye
A turizmus-vendéglátás, valamint a mezőgazdaság minden évben nagy számban ad lehetőséget idénymunkások foglalkoztatására a megyében. A munkaügyi kirendeltségekhez azonban csak kevesen jelentenek be - zömében idénymunkára vonatkozó - egyszerűsített foglalkoztatás keretében végezhető állásokat.
Zala megye
Tavaly 15 százalékkal nőtt az egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazottak száma; míg 2012-ben 15 662-en, 2013-ban csaknem 18 ezren kaptak így munkát. Idén a legfrissebb adatok alapján a dunántúli megyében 3045 munkáltató 12 308 dolgozót foglalkoztatott egyszerűsített foglalkoztatás keretében. A bejelentések alapján a munkavállalók jelentős részét alkalmi munka keretében foglalkoztatták, ezt követi a mezőgazdasági és a turisztikai idénymunka.
***
Az ellenőrzési tapasztalatok alapján a mezőgazdaságban jellemzően a gyümölcsösökben találkoztak az ellenőrök alkalmi munkát végző emberekkel. Az első félév több mint 400 vizsgálatában találtak be nem jelentett idénymunkásokat is, gyakran tapasztalták, hogy a foglalkoztatók csak az ellenőrzés megkezdésekor jelentik be az alkalmazottakat, pedig a NAV elektronikus rendszere pontosan regisztrálja, hogy a munkáltató mikor tette meg a bejelentést.
Készült a hirado.hu cikke alapján.Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés