A mezőgazdaság és a turizmus a nyári idénymunka fő területe, az idén az idényjellegű munkaerő-felvételt bővíti sok helyen a közfoglalkoztatás is - derül ki az MTI tudósítói által készített körképből. Érdekes számok, nem meglepő tények az egyes megyékről a cikkben.

Baranya megye

Évente több ezer embernek nyílik lehetősége a nyári idénymunkára, főként az agrár- és a turisztikai szektorban. Villány térségében a szőlőtermelők, az Ormánságban a dinnyetermelők, Pécs és Harkány környékén az idegenforgalom, Komló és Sásd vonzáskörzetében az erdőgazdálkodás, de a feldolgozóipar és az idényjelleggel működő téglagyárak is nagyobb számban alkalmaznak munkavállalókat. A nyári idénymunka jelentősen hozzájárul ahhoz, hogy a regisztrált álláskeresők száma a téli 26-27 ezerről a nyárra 20-21 ezerre csökken.

Vas megye

Szezonális foglalkoztatási lehetőségek vannak, de a nyári idénymunka kevésbé jelentős. Májusban a 2570 betöltetlen álláshelyből 344 volt mezőgazdasági jellegű, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területéről pedig 47 üres álláshelyet jeleztek a munkáltatók, a legnagyobb munkaerőkereslet azonban továbbra is a feldolgozóiparban jelentkezik. Jelenleg Vas megyében 3068 fő vesz részt közfoglalkoztatásban. A helyzetképhez hozzátartozik, hogy Vas megyében az osztrák határ közelsége miatt, aki mezőgazdasági idénymunkát szeretne végezni - például gyümölcsszedést -, szívesebben megy át Ausztriába, ahol többszörösét keresheti meg annak, amit a magyar oldalon hasonló munkáért fel tudnak ajánlani.

Győr-Moson-Sopron megye

Elsősorban az építőipar, a mezőgazdaság és a vendéglátás területére keresnek idénymunkásokat, de jellemző, hogy a különböző segédmunkákra is várnak munkaerőt, amelyek a betakarítás végéig, vagy szeptember elejéig tartanak. Tavalyhoz képest a bejelentett állásajánlatok nőttek. A fémipar és a mezőgazdaság területén például bármikor tudnak állást kínálni.

Hajdú-Bihar megye

Idén január-májusban a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás területén a bejelentett foglalkoztatási igények száma 22,7 százalékkal magasabb, míg a kereskedelem és szolgáltatás terén 14,17 százalékkal alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest. Az idényjellegű foglalkoztatás leginkább a nyári hónapokban, júniustól szeptemberig tart, melynek igen elterjedt típusa az egyszerűsített foglalkoztatás. A szakember szerint a mezőgazdaság és erdőgazdálkodás területén - dinnyeszedés és -rakodás, paprikalocsolás és -szedés, paradicsom- és krumpliszedés -, valamint a kereskedelem és szolgáltatás területén - pultos, felszolgáló, konyhai kisegítő, szakács, cukrász, fagylaltkészítő, mozgó árus - keresnek idénymunkásokat, bérük a minimálbér körül mozog.

Csongrád megye

Homokhátságon minden településnek speciális zöldségnövénye van. Mórahalomnál elsősorban a gyökérzöldség, a sárgarépa, a petrezselyem, a káposztafélék, a paprika, a paradicsom jöhet számításba, de Öttömösön például a spárga a főnövény, Zákányszék-Bordány-Üllés területén nagyobb gyümölcsterületek vannak, őszibarack és alma. Tehát nagyon munkaigényes ágazatok. A szezon már tavasszal elindul, a munkaerőigény pedig kora tavasztól késő őszig folyamatos. A munkaigényesség miatt havonta 90-120 ezer forint nettó összeggel számolhatnak az idénymunkások.

Tolna megye

Elsősorban zöldség- és gyümölcskertészetek jelentenek idénymunka-lehetőséget. A 2300 fős Bogyiszlóról naponta 50-60 ember jár dolgozni Bonyhád környéki barackültetvényekre, és többen az Alföldön - Fajszon, Dusnokon - szednek paprikát. Itt az 5000 forint körüli napi bér a jellemző. A Tamási melletti Fürgeden évek óta bodzát szednek az idénymunkások, a közfoglalkoztatottak szabadságukat időzítik a bodzaszezonra.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

Szezonális munkavégzésre a hazai munkavállalók mellett külföldiek, jellemzően ukrán állampolgárok számára is adtak ki munkavállalói engedélyeket, az év eddig eltelt időszakában 57-et. A harmadik országbeli állampolgár - a bevándorolt vagy letelepedett jogállású személy kivételével - kizárólag mezőgazdasági idénymunka keretében foglalkoztatható egyszerűsített munkaviszony alapján. Számukra a munkaügyi központ - legfeljebb 60 napra az évben - az előírt feltételek teljesülése esetén munkavállalási engedélyt ad ki, ami a külföldieknek korábban kiadott zöld alkalmi munkavállalói kiskönyvet helyettesíti.

Békés megye

Az idénymunkának érdemi szerepe van a foglalkoztatásban. A munkaerő-piac élénkülése a munkaügyi központhoz bejelentett állások számában is visszatükröződik. A munkaadók 2014. márciusban 917 álláshelyet jelentettek be a munkaügyi központhoz, közöttük idénymunka lehetőséget, tavaly márciusban hatszáz álláshelyre. 2014 első öt hónapjában a közfoglalkoztatáson kívül 4190 álláshelyet, köztük szezonális munkaerőigényt jelentettek be a munkaadók, 54 százalékkal többet, mint az előző év hasonló időszakában. A szezonális munkaerő iránti kereslet Békésben az idén korábban indult, mezőgazdasági munkára március elejétől is érkeztek igények. Békésben a korábbiaknál magasabb számban kerestek többek között mezőgazdasági és ipari gép karbantartót, mezőgazdasági, erdőgazdasági, növényvédő gépkezelőt és építőipari segédmunkást.

Bács-Kiskun megye

A turizmus-vendéglátás, valamint a mezőgazdaság minden évben nagy számban ad lehetőséget idénymunkások foglalkoztatására a megyében. A munkaügyi kirendeltségekhez azonban csak kevesen jelentenek be - zömében idénymunkára vonatkozó - egyszerűsített foglalkoztatás keretében végezhető állásokat.

Zala megye

Tavaly 15 százalékkal nőtt az egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazottak száma; míg 2012-ben 15 662-en, 2013-ban csaknem 18 ezren kaptak így munkát. Idén a legfrissebb adatok alapján a dunántúli megyében 3045 munkáltató 12 308 dolgozót foglalkoztatott egyszerűsített foglalkoztatás keretében. A bejelentések alapján a munkavállalók jelentős részét alkalmi munka keretében foglalkoztatták, ezt követi a mezőgazdasági és a turisztikai idénymunka.

***

Az ellenőrzési tapasztalatok alapján a mezőgazdaságban jellemzően a gyümölcsösökben találkoztak az ellenőrök alkalmi munkát végző emberekkel. Az első félév több mint 400 vizsgálatában találtak be nem jelentett idénymunkásokat is, gyakran tapasztalták, hogy a foglalkoztatók csak az ellenőrzés megkezdésekor jelentik be az alkalmazottakat, pedig a NAV elektronikus rendszere pontosan regisztrálja, hogy a munkáltató mikor tette meg a bejelentést.

Készült a hirado.hu cikke alapján.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás