Sokan csak lenyelik vagy kidobják, pedig rendkívül értékes!
A Hajós-Bajai Borvidék szívében, Érsekhalmán gazdálkodik Gonda János és felesége, Kiss Mária, akik életüket a szőlészetre, borászatra tették fel. 15 évig a Hosszúhegyi Mezőgazdasági Kombinátban dolgoztak, majd miután a rendszerváltással az üzemet felszámolták, visszaigényelték a régi családi földeket, és 1992-től önellátó családi gazdaságukból biztosították további megélhetésüket.
Az Érsekhalma külterületén elnyúló 20 hektárnyi földterület háromnegyed részét borítja szőlőt, amit csak és kizárólag Gonda János és családja művelnek, mert így tudják garantálni, hogy ami az üvegekbe kerül, az tényleg szívvel és lélekkel készül. A még a nagyapától megörökölt szőlészet iránti szenvedély azonban jó ideig csak az ízes borokra korlátozódott, és azt követően sem a tudatos bővítés okán került fel a palettára a bioszőlő magjából készült őrlemény.
„Mit csinál a szőlőmaggal?”
Az Anna Borház az elsők közt indult el 1998-ban a biogazdálkodás útján, ahol a finom bioborok és biomust mellett a bio-szőlőmagőrlemény is feltűnik a palettán. A jótékony hatású étrendkiegészítő hazai hódító útjáról az érsekhalmai családi pincészet egyik tulajdonosa, Gonda János mesélt a Hellóvidéknek.
Hirdetés
15 évvel ezelőtt már több bioboltba szállított közvetlenül Budapestre, ahol az egyik alkalmazott szüret környékén megkérdezte, mit csinál a szőlőmaggal, mert abban mennyi értékes, a szervezet számára hasznosítható biológiai anyag található. Elhessegette azzal, hogy szüretkor nincs ideje ilyennel foglalkozni, mert ha a szőlőmagot nem különíti el a törkölytől, nem szárítja és raktározza el, hamar megpenészedik, és akkor bármennyire is értékes belül, már nem használható fel. Rá egy évre ugyanez a személy megint rákérdezett, és ekkor már nem volt mese. Mindent magának kellett kitalálnia, kikísérleteznie, de szüret végére ott volt a tiszta, szárított 100 kg szőlőmag – emlékezett vissza Gonda János, hogyan ismerkedett meg a szőlőmagőrleménnyel.
A köves malom az igazi
Saját szakállára kísérletezte ki, hogy a legjobb egy köves malommal megőrölni a magas olajtartalmú szemeket, mert a finom mozgó fémalkatrészeket tartalmazó darálót hamar elkoptatják a kemény szemek, ráadásul az érintkezés során a fémionok negatív hatással vannak az őrlemény beltartalmi értékeire. Biogazdálkodóként pedig minden ilyen apróságra oda kell figyelnie, ezért az elraktározott magvakat sem nem azonnal, hanem csak a rendelést követően őrlik meg és csomagolják, így garantálják, hogy annak olajtartalma sem vész kárba. Manapság már-már köztudott a szőlőmagőrlemény szervezetre gyakorolt jótékony hatása, a kezdet kezdetén viszont csak egy igen szűk piac állt rendelkezésre, amin Gonda Jánoséknak egy másik céggel kellett osztozkodnia.
Igazán nagy lendületet akkor kaptak, amikor a termékkel való megjelenésüket követő fél évben az egyik kereskedelmi televíziós csatornán egy tudományos ismeretterjesztő műsorban beszámoltak arról, hogy Szentgyörgyi Albert a C-vitamin felfedezésén túl például a szőlőmaggal is foglalkozott. A műsort még 2-3 alkalommal megismételték, ezt követően pedig egy kis túlzással, de folyamatosan csörgött a telefonjuk, mert mindenki ezt kereste.
Sajátjukat vitték piacra
Versenytársaikkal szemben jelentős előnnyel indultak, lévén nem egy más borászattól felvásárolt szőlőmagot dolgoztak fel, hanem a sajátjukat dobták a piacra, ami immáron 15 éve biztosítja számukra Magyarország egyik bioélelmiszer-nagykereskedésében vezető pozíciójukat. Idővel persze egyre több borászat ráébredt, hogy a korábban az enyészeté lett törkölyből mennyi plusz hasznot hozhatnak a konyhára, így mind bővült és bővült a hazai kínálat. Viszont, ahogy ez már csak lenni szokott, termék és termék közt is jelentős különbségek akadnak a borok évjáratainak mintájára, így az őrleményben lévő jótékony anyagok koncentrációja is hullámzó.
A varázslatos polifenol
Az alapanyag kötelező bevizsgálását követően volt már rá példa, hogy a laborvezető hívta fel őket, mert nem akarta elhinni a minta összpolifenol-értékét, mert olyan magas szintet még a szakirodalomban sem dokumentáltak. De mi a jelentősége ennek a bizonyos polifenolnak az emberi szervezet szempontjából? A tudomány már bizonyította, hogy az úgynevezett szabad gyökök jelentős szerepet játszanak az öregedésben és az általános leépülési folyamatokban, amelyet a polifenol vegyületek képesek semlegesíteni.
Nagy koncentrációban antioxidáns hatásúak, 20-szor erősebbek a C-vitaminnál és 50-szer az E-vitaminnál. A szőlőmagőrleményben lévő hatóanyagok az immunerősítésen túl segíthetnek a keringési problémákon, a kötőszövet erősítésében, az ízületek egészségének megtartásában, a gyulladáscsökkentésben, az allergia enyhítésében, és a sor ezekkel még koránt sem teljes.
Hatása okán így a vevőkört is két csoportra lehet elkülöníteni: vannak, akik konkrét betegség okán illesztik be mindennapos táplálkozásukba az őrleményt, míg mások kúraszerűen, immunerősítőként szedik, amíg nincs jelen életükben egy állandó jelleggel fennálló, a mindennapi jóllétüket negatívan befolyásoló megbetegedés vagy fájdalom.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 92 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés