A hatóságok egy idős férfit értek tetten, amikor egy faághoz kötött véghoroggal igyekezett halat fogni Győr-Moson-Sopron vármegyében, az Ásványi-ágrendszerben. A tiltott technika alkalmazása sajnos nem egyedi eset, hiszen az országban több helyen is történnek feljelentések orvhalászat miatt. Az elkövetések száma magas, a tiltott eszközök listája széles, az okozott károk pedig felbecsülhetetlenek.

A halászok egyik ősi módszere volt a véghorgok alkalmazása, a módszer viszont már jó ideje tiltott formája a horgászatnak. Ezzel a módszerrel a rapsic (az orvhalász, vagyis az engedély nélkül, jogtalanul, tilosban vadászó személy) a damilra horgokat köt, a végét kiköti egy parti fához, a másik végét pedig felcsalizva bedobja a vízbe - írta meg a Magyar Állatvédelem. Az Ásványrárónál történt eset során a helyi halőrök észlelték ugyan a véghorgot, ám nem szedték fel azonnal, megvárták míg az idős férfi megjelenik a helyszínen. 

A hatóságok egy idős férfit értek tetten, amikor amint egy faághoz kötött véghoroggal igyekezett halat fogni Győr-Moson-Sopron vármegyében, az Ásványi-ágrendszerben - Fotó: Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetség

Így is történt, a leírtak szerint a férfi egy csónakból három bottal pecázott, és amint elkezdte kihúzni a tiltott eszközt, akkor derült ki, hogy nem egy, hanem öt véghorgot használt. Az egyikkel egy 89 dekagrammos csukát sikerült is kifognia. A halőrök ekkor érték tetten az orvhalászatért már többször felelősségre vont 73 éves helyi nyugdíjast. Bűncselekmény lévén a rendőrök is helyszínre érkeztek - írta a portál.

Az orvhalászat jogi háttere

A témához kapcsolódóan a Hello Vidék arról kérdezte az Országos Rendőr-Főkapitányságot (ORFK), hogy tulajdonképpen mikortól számít valami orvhalászatnak? Az ORFK közölte, hogy orvhalászat bűncselekményt az követ el, aki jogtalanul hálóval vagy más halászati eszközzel halfogásra irányuló tevékenységet végez, továbbá külön jogszabályban meghatározott tiltott eszközzel, tiltott módon vagy kíméleti területen halfogásra irányuló tevékenységet végez. A tiltott eszközök listáját, valamint a tiltott módokat a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény 46. §-a tartalmazza.

Eszerint tiltott eszközöknek és módszereknek számít:

  • az olyan eszközök használata, amelyeknek működése az elektromos áram halakra kifejtett élettani hatásán alapul,
  • a mérgező vagy kábító hatású anyag alkalmazása,
  • a robbanóanyag alkalmazása,
  • a szúrószerszám alkalmazása,
  • a búvárszigony vagy más, halfogásra alkalmas búváreszköz használata,
  • a gereblyézés alkalmazása,
  • a hurokvető halászati módszer alkalmazása, vagyis sorhoroggal, fenékhoroggal, csapóhoroggal történő vagy rugó elven működő önakasztós halfogási módszerek használat is tiltott,
  • a nyakazó háló alkalmazása,
  • a horgászati tilalom megsértése.

Az ORFK azt is megírta válaszában, hogy az orvhalászat tényállása külön súlyosbító körülményt nem tartalmaz. Az orvhalászat vétség két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Sok ilyen eset történik

Arra a kérdésre, hogy mekkora problémát jelentett az orvhalászat Magyarországon az elmúlt években, valamint, hogy idén eddig mennyi ilyen eset történt, az ORFK közölte, hogy az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika adatai alapján 2020-ban 109 esetben, 2021-ben 121 esetben, 2022-ben pedig 103 alkalommal indult nyomozás orvhalászat vétsége ellen. Az orvhalászattal szembeni fellépés során kiemelten fontos az állami, hivatásos vagy társadalmi halőrök és a rendőrség közötti szoros és hatékony együttműködés, a közös ellenérzések - írta az ORFK.

a leírtak szerint a férfi egy csónakból három bottal pecázott, és amint elkezdte kihúzni a tiltott eszközt, akkor derült ki, hogy nem egy, hanem öt véghorgot használt - Fotó: Sporthorgász Egyesületek Győr-Moson-Sopron megyei Szövetség

Sok a feljelentés, a károk mérete nem ismert

A HelloVidék megkeresett több vármegyei horgászszövetséget is, akik legtöbb esetben nem tudtak nyilatkozni arról, hogy pontosan mekkora károkat szenvedhet egy halgazdaság orvhalászat esetén, ugyanakkor az világossá vált, hogy sok feljelentés történik valamilyen halászati jogsértés miatt. 

Kovács Gergely, a Bács-Kiskun Vármegyei Horgászegyesületek Szövetség ügyvezető elnöke elmondta, hogy 

Kovács Gergely arról is beszélt, hogy a hivatásos halőrök feljelentési jegyzőkönyvei legtöbb esetben az engedély nélküli horgászat miatt készül el, de intézkedés alá vontak személyeket lesháló, fenékvarsa és gereblyézés miatt is. Ennek köszönhetően a tavalyi feljelentések miatt az illetékes halgazdálkodási hatóságok által kiszabott bírságok összege 5 987 350 forint volt. A szakember szerint az anyagi kár nehezen felbecsülhető, de az orvhalászok jelenlétükkel többmilliós kárt és bevételkiesést jelenthetnek a hazai vízterületeken - idézték a szakembert.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás