A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara már korábban is szorgalmazta, hogy az EU és a Mercosur-államok közötti tárgyalásokon a magyar álláspont kialakításakor a hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar védelme érdekében kiemelten kezeljék az ezekre a szektorokra hatással lévő pontokat. A szigorú uniós szabályok betartása ugyanis jelentős többletköltségeket eredményez az EU termelőinek, míg ezek be nem tartása az unión kívüli országokban költségmegtakarítást és ezzel együtt olcsóbb árakat biztosít. Ezek a termékek az EU piacára bekerülve tönkretehetik az EU termelőit, kiszolgáltatott helyzetbe és veszélybe sodorhatják az élelmiszer-ellátást és az élelmiszer-biztonságot. A NAK azt szeretné, hogy ne folytatódjanak a Mercosur-egyeztetések a Brexit-tárgyalások lezárásáig. A tervezett megállapodás negatív következményei főként a hazai (és az uniós) marhahús- vagy baromfitermelőket érintenék.
Nem tárgyalna tovább a dél-amerikaiakkal a NAK, szerinte az EU-Mercosur-megállapodás veszélyezteti mind az EU-s, mind a magyar mezőgazdasági piacot és termelőket
A Mercosur-országok (Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay) EU-ba irányuló értékesítési értékének nagyjából a felét olyan élelmiszer-termékek alkotják, mint a hús, a szója, a kávé és a feldolgozott termékek. Európa pedig főként ipari termékeket szállít eladásra a Mercosur-térségbe. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara több ok miatt is aggályosnak tartja a jelenleg még tartó tárgyalásokat. A Mercosur-csoportból származó termékeket ugyanis szerintük nem lehet egy kategóriába tenni az európai közösségben megtermelt árukkal. A környezetvédelmi, állatjóléti és élelmiszerbiztonsági szabályozás terén is nagyok a különbségek. Az európai gazdálkodók már most is azért küzdenek, hogy az alacsony termelői árak és a magas inputköltségek ellenére ne legyenek veszteségesek. A nyomon követhetőségre, a fenntarthatóságra, az állatjólétre és az élelmiszer-biztonságra vonatkozó magas szintű szabályok betartása mellett kell az uniós mezőgazdasági termelőknek versenyképesebbé válniuk. A NAK ezért egyetért azzal az európai igénnyel, hogy ne vegyék bele a dél-amerikai országokkal való cserébe az érzékeny mezőgazdasági termékeket, mint például a marhahúst és az etanolt.
A NAK azt írja, hogy
"Tekintettel a folyamatban lévő Brexit-tárgyalásokra, a KAP jövőjéről folytatott megbeszélésekre és az uniós költségvetésre nehezedő nyomások bizonytalanságaira, minden további engedményt elutasítanánk a Mercosur-megállapodás e szakaszában. Mindezek figyelembevételével a NAK véleménye, hogy a Brexit-tárgyalások lezárásáig ne folytatódjanak a Mercosur-egyeztetések."
Az érzékeny ágazatokat érintő megállapodás ellentétes lenne az EU stratégiájával és az Európai Bizottságnak a versenyképesség javítására irányuló célkitűzéseivel, hogy fellendítsék a vidéki Európát a növekedés és a foglalkoztatás szempontjából. Ez a kereskedelmi megállapodás viszont a NAK szerint várhatóan növeli a szegénységet, dömpinget eredményez és felgyorsítja az európai gazdálkodók hátrányát a piacon azzal, hogy a megállapodás következtében a Mercosur-országok tisztességtelen versenybe kerülnek.
Ezek a gazdálkodók érintettek a leginkább
Magyarországon leginkább a sertés- és baromfitenyésztők, a méhészek, a csemegekukorica-termelők, valamint az etanolt és a bioüzemanyagot termelők érintettek a Dél-Amerikából származó behozatallal. A kamarai vélemény szerint a szabadkereskedelmi megállapodás éppen azokon a területeken okozná a legnagyobb gondot, amelyek az elmúlt években erősödtek meg. A Mercosur-megállapodás negatív következményei főként a marhahús- vagy baromfi-termelőket érintenék, de ez hatással lenne az egész élelmiszer-feldolgozó ágazat valamennyi vonatkozására. A NAK cikke szerint 2016-ban a 246 ezer tonnányi uniós marhahúsimport több mint 75 százaléka a Mercosur-országokból származott (azon belül több, mint a fele Brazíliából). Ráadásul a marhahústermelés Európában már most is meghaladja a fogyasztást. A helyzetet pedig tovább súlyosbítja a vörös hús iránti kereslet csökkenése Európában. Továbbá a marhahús nagy részét az Egyesült Királyságban fogyasztják, ezért a britek EU-ból való kilépése (Brexit) is megzavarhatja a belső piacot, hiszen Írországnak – amely marhahúskivitelének több mint a fele ma Nagy-Britanniába kerül – a kieső többletet más EU-országokban kell eladnia. A közelgő Brexitre általában véve is érdemes figyelni, mert a britek a Mercosur-államoknak adott feltételeket hivatkozási alapul használhatják az EU-val kötendő megállapodásról szóló tárgyalásokon.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás