Sokba kerülne a glifozát hiánya a gazdáknak – és a környezetnek
Mi történne, ha a glifozát már nem lenne elérhető? Az Aimpoint Research új jelentése erre ad választ. Bár az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala biztonságosnak minősítette, a széles körben használt gyomirtó szer továbbra is vitákat vált ki. Az Aimpoint jelentése azonban megállapítja, hogy a glifozát kivonása a piacról jelentős következményekkel járna az amerikai gazdákra és a gazdaságra.
A glifozát a legszélesebb körben használt gyomirtó szer az Egyesült Államokban – a kukorica, szójabab és gyapot hektárjainak átlagosan 87%-án használják. Hatékony, költséghatékony gyomirtó eszköznek bizonyult, amely lehetővé tette a gazdálkodók számára, hogy évről évre további több millió hektáron alkalmazzanak olyan természetvédelmi gyakorlatokat, amelyek csökkentik az üzemanyag-felhasználást és a CO2-kibocsátást.
Visszafordított fenntarthatóság
„Bár a piacok alkalmazkodnának egy glifozát nélküli világhoz, ez jelentős gazdasági költséget jelentene a gazdálkodóknak, és az üvegházhatású gázok gyors felszabadulását okozná, ami visszafordítaná az évtizedek óta elért természetvédelmi és fenntarthatósági eredményeket" – mondta Gregg Doud, az Aimpoint Research vezető közgazdásza.
Hirdetés
Az Aimpoint arra a következtetésre jutott, hogy a glifozát mint mezőgazdasági eszköz megszüntetése a gyomirtás céljából végzett talajművelés növekedéséhez vezetne, ami növelné a gazdálkodók költségeit, csökkentené a talaj szén-dioxid-megkötését, és növelné a további üzemanyag-felhasználásból származó kibocsátást.
Ha nem engedélyeznék tovább
Az amerikai mezőgazdaságban növekedne a talajművelés és csökkenne a takarónövények száma, ami akár 34 millió tonna CO2 kibocsátását is eredményezhetné. Ez 6,8 millió autónak vagy közel 36,5 millió hektárnyi erdőnek felel meg.
A gazdálkodóknak a korlátozott kínálat és az alternatív termékek magasabb ára miatt 2-2,5-szörösére nőnének a ráfordítási költségeik. A növekedés aránytalanul nagy mértékben érintené a kisebb gazdaságokat.
A talajművelés növelése több mint 1,9 milliárd dollárral növelné a termelési költségeket.
A megnövekedett termelési költségek hosszú távon inflációs nyomást gyakorolnának az élelmiszerek fogyasztói áraira.
Az amerikai mezőgazdaság – és különösen az amerikai kukorica – világszinten kevésbé lenne versenyképes.
Idővel több alternatíva is elérhetővé válna, de ehhez több évre és jelentős beruházásokra lenne szükség.
Egy glifozát nélküli jövő
Ha a glifozát nem lenne többé elérhető, az amerikai gazdálkodók viselnék a megnövekedett input- és működési költségek terhét, és ez aránytalanul nagy mértékben érintené a kistermelőket.
További elemzések a valószínűsíthető magasabb rendű hatások és nem szándékolt következmények kaszkádszerű láncolatát tárják fel, amelyek közül a legnagyobb hatású a további üvegházhatású gázok gyors felszabadulása, valamint az évtizedek óta elért természetvédelmi és fenntarthatósági eredmények visszafordítása lenne.
(Forrás: futurefarming.com, aimpointresearch.com)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés