A mezőgazdaságban tevékenykedők sokszor csak legyintenek, ha az erdőkről és azok pusztulásáról esik szó, mondván, nekik nem érdekük azok védelme. Pedig sok minden köszönhető az erdőknek a mezőgazdaságban is, így védelmük mindnyájunk érdeke, ám ez a globális felmelegedés miatt egyre nehezebb feladatnak tűnik.

Erdők nélkül nem lehetne élet a Földön, ezzel mindenki tisztában van. Az erdők ugyanis a legnagyobb szén-dioxid megkötők és oxigén előállítók a bolygón. Emellett alapvetően befolyásolják és szabályozzák a vízháztartást, valamint befolyásolják a mezo- és makroklímát is. Mindent összevetve az erdőket nevezhetjük a környezet legfontosabb védelmi rendszerének is.

Ezért is akkora probléma, hogy az éghajlatváltozás miatti egyre kevesebb nedvesség miatt az erdőterületek mérete fokozatosan zsugorodik világszerte. Ez egy, a FAO által készített jelentésből is világosan látszik, amely a világ száraz területeit mutatja be. Négy alaptípust különböztet meg a skála a legkevésbé vízhiányos területektől egészen a sivatagokig.

Erdők nélkül a mezőgazdaságnak is nehezebb dolga lenne
 

Ne gondoljuk, hogy hazánk nem szerepel a listán, mert ez nem így van. A kevésbé vízhiányos – de száraz - területek között az afrikai szavanna és a dél-szibériai sztyeppék mellett a magyar Homokhátság is feltűnik a jelentésben, mint veszélyeztetett terület.

A legnagyobb probléma, a kutatás szerint, hogy a száraz területek 1,1 milliárd hektár erdőt is magukba foglalnak. Ennek hatására az érintett erdőterületek zsugorodnak, és ha nem vigyázunk, akár el is tűnhetnek a jövőben. Ez a Föld erdőtakarójának 27 százaléka, ami nem kis mennyiség.

A mezőgazdaságban tevékenykedők sem legyinthetnek a problémára, ugyanis az erdők a mezőgazdasági termelést is nagymértékben befolyásolják, sok esetben segítik. Gondoljunk csak a talajvédelmi erdőkre, melyek lassítják a talajeróziót, és védik a talajfelszínt a deflációtól. De meg kell említeni a mezővédő erdőket is, melyek elsősorban a széltől védik a mezőgazdasági területeket. Ezek hiányában sokkal több lenne a mezőgazdasági kár és nehezebb lenne a növénytermesztés is. Mindannyiunk érdeke tehát védeni a környezetet és ezzel az erdőket is.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás