A Nemzeti Húsgalamb Program a sokszínűbb állattenyésztéshez, a réspiacok eléréséhez és új haszongalamb-tenyésztő vállalkozások kialakulásához, sőt, hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásához, a vidéki családok önellátásához vezethet. A „Szárnyaló gazdaság” nevű kezdeményezés - egyelőre mintaprojektként - nagy lehetőséget kínál a hazai húsgalambágazat újjászervezésére és fellendítésére.

Tavaly év végén Nagy István agrárminiszter a budapesti Nemzeti Kisállat Kiállításon jelentette be a Nemzeti Húsgalamb Program elindítását. A tárcavezető a magyar húsgalamb piaci pozícióinak visszaszerzését célzó program feladatainak koordinációjával Bárdos Istvánt, a Magyar Postagalamb Szövetség és a Nemzetközi Postagalamb Szövetség (FCI) elnökét bízta meg. A segítség és a szándék megvan, de hogyan épülhet fel a hazai húsgalambágazat? Kis Zoltán mezőgazdasági szaktanácsadó szakcikke az Agrárágazatnál jelent meg, ezt az anyagot szemléztük.

A Nemzeti Húsgalamb Program segíthet az állattenyésztés diverzifikálásában - képünk illusztráció

Egészséges, különleges, minőségi a galambhús

Egykoron nemcsak a nagyüzemi, de a háztáji húsgalambtartásnak is nagy hagyománya volt az országban. A tanyasi, falusi porták galambdúcaiban, a családi házak udvarán kialakított galambházakban, galambólakban, a melléképületek padlásain, garázsokban számtalan háznál tartottak galambot, mert a galambhús népélelmezési cikk volt. A kiváló táplálkozás-élettani hatású, könnyen emészthető, zsírszegény, egészséges, diétás jellegű, fehér hús, mint élelmiszer, egyben állati eredetű fehérjeforrás iránt ma is komoly kereslet mutatkozik a nemzetközi piacokon. Főleg olasz, német, svájci, arab, orosz fogyasztók eszik. A galambhús ma már a prémiumtermék kategóriába tartozik.

Nem olcsó, ráadásul idehaza alig lehet kapni

A szűk kínálat dacára van egy kisebb vásárlói réteg, amelyik ma is folyamatosan igényli és keresi. A galambhúsfogyasztás egyik részét az igényes gasztronómiai piac – az ínyenc és különlegességeket kereső vásárlók közössége – adja, másik csoportját pedig a hagyományos, vidéki-falusi családok, illetve azok konyhái jelentik. Ma a konyhakész galambot itthon átlagosan 2,5-3 ezer forintos kilónkénti áron lehet megvenni, de egyes hazai nagykereskedelmi áruházláncok 4-5 ezer forintot is elkérnek kilójáért. A levágott, feldolgozott, csomagolt, exportképes vágógalamb – kilogrammonkénti – ára messze meghaladja a hagyományos gazdasági, abrakfogyasztó haszonállatfajok egyes értékesebb húsrészeinek (pl. csirkemell filé: 4-5 EUR/kg, pulykamell filé: 6-7 EUR/kg, sertéscomb: 4 EUR/kg) hasonló egységre vetített értékesítési árát.

A galambhúsból előállítandó új, továbbfeldolgozott, konyhakész termékek élelmiszeripari fejlesztése és piaci bevezetése a hozzáadott érték növelése révén új piacokat, új fogyasztókat, valamint új munkahelyek kialakulását eredményezheti.

Takarmány, fészekalj, vágás, értékesítési árak

Nagyobb mennyiségben, versenyképes méretben, zárt épületben tartott húsgalamb-állományoknál, intenzív – cafeteria rendszerű önetetőkből, ad libitum történő – takarmányozás, 15-16 órás napi megvilágítás, optimális környezeti feltételek biztosítása esetén folyamatos a tenyészpárok költése. Egy tenyészpár 5-6 évig tartható tenyésztésben, miközben évente 50-60 kg szemestakarmányt, kiegészítésként pedig némi granulált galambtápot fogyaszt el létfenntartásra és a fiókák felnevelésére. Egy pár után 15-17 db vágáskori fióka/év, illetve 8-10 kg élőgalamb/év termeléssel lehet számolni. A röpképtelen, kifejlett fiókák 28-35 napos korban, 500-650 grammos élőtömegben vághatóak, a vágáskori grillfertig tömeg 400-500 gramm. Napjainkban az élő galambfióka értékesítési átlagára 900-1000 Ft/kg+áfa. A felnőtt tenyészgalamb beszerzési ára átlagosan 3,5-5 ezer Ft/db.

Jó megvalósítás esetén lendületet kaphat a húsgalambtartás

A szerző szerint a teljes húsgalamb-termékpálya kiépítésével, egy jól szervezett integrációval gyors és látványos eredményeket érhetnénk el. A Nemzeti Húsgalamb Program elősegítheti az állattenyésztés diverzifikálását. Támogatná a réspiaci lehetőségek kihasználását, új haszongalamb-tenyésztő vállalkozások kialakulását ösztönözheti. Valamint hozzájárulhat a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásához, a vidéki családok megélhetéséhez és az önellátásuk kialakításához.

Húsgalamb témában ezeket a cikkeinket ajánljuk olvasásra:

A húsgalambtenyésztés felfuttatását a Debreceni Egyetem is támogatja új képzésével
Vennék-vinnék a magyar galambhúst külföldre, ha lenne

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás