Sólymok védik Pompeii történelmi épületeit az agresszív madárfajoktól - videóval
Madártani szakértők segítségét kérte a pompeii Régészeti Park vezetése, mert a Covid-járvány idején elszaporodott galambok, varjak és szarkák felborították az ökológiai egyensúlyt, ürülékük pedig kárt tesz a feltárt több ezer éves épületmaradványokban. A sólymok összesen tízen vannak, hetente háromszor járőröznek, és elzavarják a károkozó madarakat.
Az Euronews számolt be róla, hogy a szakemberek sólymokat küldtek harcba a madársereggel, amely akkor nőtt ekkorára, amikor a park több mint egy évig zárva volt, és háborítatlanul építhették a fészkeiket, gondozhatták a fiókáikat. Több itt honos madárfaj is kiszorult a romvárosból miattuk - írták.
"A park egyik fontos részét adják azok a tárgyi emlékek, ásványok, téglák, kövek, építőanyagok, amelyek kiálltak már annyi mindent, harcokat, földrengéseket, a vulkánkitörést" - magyarázta az építész, Paolo Mighetto. - "A másik pedig a természeti környezet, a növényzet és az állatvilág, illetve mi, emberek is. Ebből a kettőből áll össze ez a kulturális örökség."
Hirdetés
Ami miatt különösen fontos a védelem
Az Euronews riportere, Luca Palamara szerint azért varázslatos ez a romváros, mert egyszerre több mindent kínálnak a látogatóknak: a régészet tuományát, a történelmi tudást és valódi bepillantást egy régmúlt kor élettereibe, amelyeket csodálatos művészeti alkotások díszítenek és szegélyeznek. Ugyanakkor ez egy nemzeti park is, tehát pont olyan fontos fenntartani ott az állat- és növényfajok egyensúlyát, mint megőrizni az ókori város romjait.
Giannán és Aryán kívül még nyolc sólyom felügyeli a parkot, az a feladatuk, hogy távol tartsák az olyan szapora és agresszív fajokat, amilyen a galamb, a szarka és a varjú. Gazdája jelzéseire figyelve Gianna ügyesen vadászik a romos házfalak között is. Nem kell elejtenie a madarakat, csak el kell zavarnia őket - közölték.
A solymász, Paola Barile azt mesélte, hogy minden este felkutatják a galambok fészkeit és egyéb rejtekhelyeiket, mert ezek a madarak hihetetlen sebességgel szaporodnak és belaknak minden zugot. Sokat dolgoztak az elmúlt két évben, úgyhogy mostanra helyreállt a fajok egyensúlya. Ezt pedig nem csak itt, hanem bárhol el lehet érni, ahol invazív fajok felborítják egy élőhely ökológiai egyensúlyát. Azzal a módszerrel, amellyel ők dolgoznak, megteremthetőek a feltételei annak, hogy az elüldözött fajok visszatérjenek, és békében élhessenek.
A dolog érdekessége, hogy a solymászat nem volt ismeretlen az ókori Pompeiiben sem. Akkor ez vadászat volt és sport, ma pedig már a környezetvédelemben is fontos szerepet játszanak a ragadozó madarak - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés