Tele vannak a somogyi tárolók az ősszel learatott terménnyel. A nyomott felvásárlási árak miatt a gazdák nem adják el sem a búzájukat, sem a kukoricájukat. Abban bíznak, ahogy elfogynak a készletek és a jelenleginél magasabb áron indul be az export. Több termelő is aggódik az idei árak alakulása miatt, ráadásul a tárolás az idegeskedés mellett költségekkel és feladatokkal is jár. Négy Somogy vármegyében gazdálkodó vállalat szakembere mondta el a véleményét.

A Sonline.hu anyagát szemléztük, amiben a Somogy vármegyei gazdálkodók közül kérdeztek meg néhányat arról, milyen a terményhelyzet. Eszerint együttesen 6 ezer tonna búzával és kukoricával van tele az egyik somogyvári agrárvállalat tárolója.

Tele vannak a somogyi tárolók az ősszel learatott terménnyel: a nyomott felvásárlási árak miatt a gazdák nem adják el sem a búzájukat, sem a kukoricájukat - képünk illusztráció

Csak annyit terményt adtunk el, hogy beférjünk a tárolóba és pénzügyi stabilitásunk legyen. Bízunk a csodában, hogy a terményárak túl vannak a mélyponton és felfelé indulnak meg – mondta el Jancsekity Ferenc, a Somogyvári Mg Zrt. elnök-igazgatója. Hozzátette: a jelenlegi 62 ezer forintos felvásárlási ár jóval az önköltségi ár alatt van. 

Alacsony áron adtak el

Már tavaly kipucolta a készleteit az egyik andocsi agrárvállalat. Saját területeik mellett 80–100 gazda terményeit adták el. A száraz kukoricát tonnánként 60 ezerért, a nyerset 50 ezer forintért értékesítettük – mondta el Pacs László, a Pacs és Társa Kft. ügyvezetője. 

Jelenleg sem jobb a piaci helyzet. Ha nem indul be az export, akkor marad a nyomott ár, és ne felejtsük el, hogy világszerte mindenhol jó termés volt – mondta az andocsi gazda. 

Minden terményt értékesítettünk tavaly, a kukoricát 60 ezer forintért tonnánként – mondta el Lackovics Sándor, a Magyaratádi Barátság Szövetkezet elnöke. Szerinte nagyon bizonytalan a piac, ezért döntöttek az értékesítés mellett. Sokan inkább fizetik a folyószámlahitelt, közben pedig a terményekkel tele van a tároló. Ennek is van ám költsége, nem beszélve arról, hogy amíg eladják a terményt, legalább két alkalommal bogármentesíteni kell – jegyezte meg Lackovics Sándor. 

Vida István, a Spekula Kft. tulajdonosa szerint a somogyi gazdák többsége betárolta a búzát és a kukoricát. A mi somogy­aszalói telephelyünkön hatezer tonna napraforgó, repce és kukorica van – mondta el Vida István, akinek vállalata évente 100–120 ezer tonnás terményforgalmat intéz bel- és külföldön. 

Árcsökkenés és támogatások

A többség árcsökkenést vár, mert nincs nagy kereslet, de szerintem hónapokon belül meg fog indulni, és 70 ezer forintra emelkedik a felvásárlási ár – mondta Vida István. Megjegyezte: három évvel ezelőtt még olcsóbban vásárolták a terményt a piacokon, átlagosan tonnánként 50 ezer forintot adtak a gabonáért. 

A NAK helyi vezetője szerint piacvesztést szenvedtek el a gazdák az ukránoknak adott engedmények miatt. Madarász Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara somogyi elnöke elmondta, azok várnak ki, akiknek van tárolókapacitása, akinek nem volt, a kombájn alól eladták a terményt. – Nagy csodát nem várhatunk, a szakértők szerint rövid távon nagyobb áremelés nem várható – tette hozzá az elnök. Madarász Zoltán kiemelte, hogy az orosz-ukrán háború és az Európai Unió piacszabályozó döntéseinek függvénye, hogyan alakulnak a termény­árak.

Szerinte abban az esetben, ha marad az ukrán terményekre a vám- és kvótamentesség, nem várható változás. Nehezíti a magyar gazdák dolgát, hogy a terményekkel a mi piacainkra törnek be – magyarázta. Nyárig folyamatos a területalapú támogatások kifizetése, az állam jelentős pénzösszeget fizet ki a gazdáknak, próbálja segíteni őket a nehéz helyzetükben - fogalmazott.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás