Sörre bor, bármikor? Most végre kiderült
Vajon számít-e, hogy milyen sorrendben iszunk? Ezzel kapcsolatban végeztek kísérleteket német és angol tudósok, akik megdöntöttek egy hiedelmet is. A „Sörre bor mindenkor, borra sör meggyötör!” mondás minden bizonnyal népi megfigyelésen alapul, de az eredmények egészen mást mutattak a vizsgálatok után. Leírjuk, mire jutottak a német Witten/Herdecke Egyetem és az angol University of Cambridge kutatói a különféle alkoholok sorrendjének hatásait tesztelve.
A Magyar Mezőgazdaság bukkant rá a Science Daily cikkére, ezt szemléztük. Több kultúrában is azt gondolják, hogy a sör-bor sorrend betartásával nem kerül bajba. Viszont ha fordítva (borra sör) iszik, kegyetlen másnaposság lesz a büntetése. Az angol nyelvben így szól: Beer before wine and you'll feel fine; wine before beer and you'll feel queer, ami szinte teljesen megfelel a magyar változatnak. Szinte minden nyelvben van az italsorrendre egy népi szólás, bizonyítékok viszont eddig még nem álltak rendelkezésre. A német Witten/Herdecke Egyetem és az angol University of Cambridge kutatói ezért tudományos kísérletbe kezdtek, amelynek eredményét a sciencedaily.com oldalon osztották meg.
Valóban enyhébb a másnaposság, ha sörre bor a sorrend?
A kísérletben 90 fő 19 és 40 év közötti önkéntes vett részt, őket 3 csoportra osztották. Az első csoport először megivott több, mint 1 liter sört, amit 4 nagy pohár borral öblített le. A második csoport pontosan ugyanezt a mennyiséget, de fordított sorrendben itta, a harmadik csoport tagjai pedig csak sört vagy csak bort fogyasztottak.
Hirdetés
A kísérletet egy héttel később megismételték, és ellentétes alkoholfogyasztásra váltottak. Aki az első héten előbb ivott sört, annak most először bort kellett fogyasztania, illetve a harmadik csoportban, aki előző alkalommal csak sört kapott, az ekkor csak bort ihatott. Ezzel a tesztcsoportokat nem csak egymáshoz hasonlították, hanem minden résztvevőnek volt saját kontrollja is.
Voltak tünetek, de igazán jellemző tendenciát nem találtak
A kísérlet közben rendszeres időközönként figyelték a résztvevők állapotát, és a nap végén egy tízes skálán azt is meg kellett becsülniük, mennyire érzik magukat részegnek. Ezután aludni mentek. A következő napon pedig arról kérdezték őket, mennyire érzik magukat másnaposnak az olyan tünetek szerint, mint a szájszárazság, a fáradtság, a fejfájás, a szédülés, a hasfájás, a szapora szívverés, az étvágytalanság és persze a hányinger.
A kutatók arra jutottak, hogy a 3 csoport egyikének sem volt szignifikánsan eltérő másnapossági pontszáma a különböző sorrendben történő fogyasztás miatt.
A kísérletet fehérborral és világos sörrel elvégezve nem találtunk bizonyítékot arra, hogy a sör fogyasztása a bor előtt enyhébb másnaposságot okozott volna. Túl sok alkohol nagy valószínűséggel mindenképpen másnaposságot okoz. Az egyetlen, amiből a mértékére lehet következtetni, az az, hogy mennyire rúgunk be - összegezte az eredményt az egyik kutatásban résztvevő tudós, a német Jöran Köchling.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés