Mindent a vetés agrotechnológiájáról, költségelemzéssel és precíziós megoldásokkal címmel tart előadást Debrecenben Kézér Zsolt, a Lakkos Kft. értékesítésért felelős kelet-magyarországi régióvezetője a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton. A szakemberrel a hazai gazdák gépvásárlási lehetőségeiről, a szántás nélküli művelésről és a magyar mezőgéppiacról beszélgettünk. Kézér Zsolt, agrármérnök 2016-ban csatlakozott a Lakkos Kft.-hez, a cég akkor MTZ traktorok vizsgáztatásával és nagykereskedelmével foglalkozott. Érkezése után nőtt a vállalat kiskereskedelmi gép értékesítése, valamint erősödött az egyéb termékcsoportok eladása is, mint a pótkocsik, a vető- és a permetezőgépek, valamint a talajművelő berendezések. Mik voltak idén a gazdák gondjai gépforgalmazói szemszögből? A támogatások mértéke alacsony. Nehéz kigazdálkodni a vásárláshoz szükséges összegeket, ezért sokan csak úgy tudtak gépet venni, hogy az aktuálisan használtat eladták, ami azért nem mindig könnyű. A kertészeti beruházások támogatása ugyanakkor még mindig tart. Elég sok gazda kivárt. Az első hullám idén februártól májusig tartott, a nyár viszonylag csendes volt a gépvásárlás szempontjából, a betakarítás utáni időszak pedig ismét több gépeladást hozott.
Kézér Zsolt, a Lakkos Kft. értékesítésért felelős Kelet-magyarországi régióvezetője
Az idei szárazság miatt több a kultivátort választó, sekély művelést kezdő gazda? Igen, sokuknak gondot jelentett a szántás, ezért elgondolkodtak azon, hogy a következő gépberuházásuk kultivátor esetleg talajlazító legyen. Olyan módszerre kell áttérniük, amivel a szántást ki tudják váltani. A gépeladások alapján milyen művelés a legelterjedtebb a gazdáknál?
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
Még mindig főleg a szántás jellemző, ha pedig nem ekével dolgoznak, akkor tárcsával vagy kultivátorral kezelik a tarlót a gazdák. Itt a költséghatékonyságot és a munkára fordított idő érdemes átgondolni. A tarlóba vetés technológiájával alacsonyabb költséggel lehet földet művelni. A tarlóba betakarítás után is lehet vetni. Ebben az esetben nem vetőgép használatáról beszélünk, hanem vetőkésekről, amelyek belevágnak a talajba. Az eszköz a felszín alá juttatja be a magokat, de nem nyitja meg a talajfelszínt. Kisebb a vetés költsége, ráadásul nem kell tarlóhántást végezni. Ezzel kapcsolatban volt egy észak-olaszországi kísérlet is, ahol három művelési típus költségét hasonlították össze. Milyen eredményeket hozott? A hagyományos művelési rendszer volt az első, ahol szántás, tárcsázás és vetés volt, a vetést követő műveletek pedig mindegyik módszernél megegyeztek. Ennek a költsége 1075 euró volt hektáronként, munkadíjjal, anyagköltséggel együtt.
A második szántás nélkül, kultivátorral, tárcsázással történt. Ennek a költsége az elsőhöz képest 10 euróval volt kevesebb hektáronként.
A harmadik, új módszer, a tarlóban direktvetés 935 euróra jött ki, vagyis 140 euró megtakarítást értek el vele hektáronként a hagyományoshoz képest. Ráadásul a munka időben is rövidebb volt, a talaj víztartalmát is jobban meg lehet őrizni vele, és a talajéletet is jobban kíméli. Az eszközön 2000 literes tartály jut a magnak és egy 1000 literes a műtrágyának. Így a vetéssel egy menetben lehet kijuttatni a tápanyagokat, voltaképpen a gyökérzónába, így könnyebben felveheti azt a növény, és egységesebb, kondicionáltabb vetés érhető el. Mennyibe kerül ez a gép?
A MaterMacc pneumatikus direktvetőgép nem egy olcsó darab. 10 milliós, vagy afölötti költséggel kell számolni, ezért a nagyobb gazdaságokban éri meg beszerezni. Ha viszont a hektáronként el nem költött 100 euróval, mintegy 30 ezer forinttal számolunk, akkor a használata 3 millió forintos megtakarítást jelent 100 hektáron, vagyis nagyjából 5 év alatt hozza be a vetőgép az árát.

Tudjon meg még többet a magyar mezőgéppiacról, a hatékonyabb vetésről, és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/
 

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás