Stabil az érdeklődés Vásárhelyen: több százan kezdenek ősszel a Mezőgazdasági Kar képzésein
Sajtótájékoztatón ismertette a 2024. évi általános felvételi eljárás eredményeit az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja és általános dékánhelyettese.
Összesen 202 hallgató nyert felvételt az SZTE Mezőgazdasági Karra a 2024-es általános felvételi eljárás során – mondta Dr. habil. Mikó Edit, az SZTE Mezőgazdasági Kar dékánja.
Újdonságok és adatok
Az idei felvételi eljárás újdonsága volt az intézményi pontok bevezetése a korábbi többletpontok helyett, valamint az, hogy a középszintű érettségi vizsga esetében a százalékos eredmény 2/3-át számították be a felvételi pontokba – tette hozzá a dékán.
Hirdetés
Alapképzésre nyert felvételt az összes felvett hallgató 89,1 százaléka, 180 fő, míg felsőoktatási szakképzésre a felvettek 10,9 százaléka, 22 fő. A legnépszerűbb a mezőgazdasági mérnöki BSc szak volt, mind nappalin, mind levelező tagozaton. A felsőoktatási szakképzési szakok közül pedig a gyógy- és fűszernövények képzés (FOSZ) volt a legnépszerűbb.
A ponthatárok a következőképpen alakultak:
- állami ösztöndíjas BSc-n 200 és 229 pont között,
- önköltséges BSc-n 230 és 460 pont között,
- állami ösztöndíjas FOSZ-on 192 és 222 pont között,
önköltséges felsőoktatási szakképzési szak nem indult – foglalta össze az általános felvételi eljárás adatait Dr. Mikó Edit.
A dékán asszony kiemelte, hogy a hallgatói létszám további emelkedése várható, hiszen csak az általános felvételi eljárás zárult le, a pótfelvételi eljárás július 30-án indult, az SZTE Mezőgazdasági Kar meghirdetett képzéseire 2024. augusztus 7-én éjfélig lehetett jelentkezni. A pótfelvételin csak azok a diákok jelentkezhettek, akik az idén nem nyertek felvételt, vagy nem is jelentkeztek az általános felvételi eljárásban egyetlen felsőoktatási intézménybe sem. A pótfelvételi ponthatárok várhatóan augusztus végén lesznek nyilvánosak. Az angol nyelvű Mezőgazdasági mérnöki alapképzési szakra augusztus végén zárul le a felvételi, emellett szakirányú továbbképzéseket is indít szeptembertől az SZTE Mezőgazdasági Kar, amelyekre 2024. augusztus 26-ig lehet jelentkezni, ez tovább növelheti majd a hallgatói létszámot – mondta.
A saját versenyek és a programok ereje
Az idei általános felvételi eljárás során a Középiskolás Tudományos Diákköri Konferencia, valamint a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázat korábbi helyezettjei, valamint résztvevői már érvényesíthették az ezért járó intézményi pontokat – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia általános dékánhelyettes.
A Tudományos Diákköri Konferencia esetében a felvételi eljárásban az 1. helyezésért 50, a 2. helyezésért 40, a 3. helyezésért 30, a részvételért 20 intézményi pontot kapott felvételiző, míg a Gazdálkodj okosan! esszéíró pályázatunk esetében az I. helyezésért 30, a II. helyezésért 25, a III. helyezésért 20, a részvételért 10 intézményi pontot lehetett begyűjteni. Két éve folytatjuk kiemelten a versenyekkel kapcsolatos kampánytevékenységünket, és átment az üzenet, hiszen vannak visszatérő versenyzőink, akik jelzik is, hogy nálunk szeretnének továbbtanulni – foglalta össze Dr. Hupuczi Júlia.
Kiemelte, hogy az intézményi pontok gyűjthetők, halmozhatók, tehát aki időben elkezd az SZTE Mezőgazdasági Karra versenyekre járni, az akár a teljes 100 intézményi pontot is megszerezheti a középiskolás évek alatt.
A duális képzés az SZTE Mezőgazdasági Kar mind a négy alapképzési szakán választható, újdonság, hogy az új tanévtől már nem csak nappali, hanem levelező tagozaton is – hívta fel a figyelmet Dr. Hupuczi Júlia.
Feltétele, hogy a hallgató felvételt nyerjen a felsőoktatási intézménybe, a következő lépés a partnercég kiválasztása, ahol egy munkahelyi beszélgetésen is meg kell felelnie a hallgatónak, ezután kezdheti meg tanulmányait ebben a képzési formában. A duális képzés a teljes képzési időre szól. A Mezőgazdasági Kar egyetemi hallgatója a választott partnercégnél gyakorlati munkát végez 7 féléven keresztül, így már friss diplomásként 3,5 éves munkatapasztalatra tehet szert.
A szerződéskötésre az augusztus és a szeptember áll rendelkezésre. A duális képzéshez motivált hallgatókra van szükség, akik vállalják, hogy egyetemi tanulmányaik mellett plusz gyakorlati képzésen vesznek részt vállalati környezetben, ugyanakkor mindezért a teljes képzési idő alatt havi fix ösztöndíjat kapnak, amely a mindenkori minimálbér 65 százaléka.
Aki most nem tudott dönteni a duális képzési forma mellett, annak az első, vagy akár a második teljesített félév után is van lehetősége erre váltani. Általánosságban az alapképzési szakon tanuló hallgatók mintegy 10-12 százaléka választja ezt a képzési formát – tette hozzá Dr. Hupuczi Júlia.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés