Stabil növekedés jellemzi az európai mezőgazdaságot
Az Európai Bizottság középtávú előrejelzése szerint kedvezően alakul 2014-től az európai mezőgazdaság helyzete: a tej-, a sertés- és a szárnyaságazat felfutására lehet számítani a világpiaci kereslet növekedése következtében, a gabonapiacot pedig a bioüzemanyagok iránti kereslet fogja pozitív irányba terelni.
Gabonapiaci helyzet – a bioüzemanyagokon lesz a hangsúly
A prognózis szerint a következő évtizedben a szántóföldi növények uniós termesztésének fő irányvonala a bioüzemanyagok lesznek. Nem véletlenül, hiszen az EU jövőbeli célja, hogy 2020-ra a közlekedésben felhasznált üzemanyagok 10 %-a megújuló erőforrásból legyen, amelynek 8,5 %-a bioüzemanyag lenne. Jelenleg évi 11,3 millió tonnás a termelés, amely 2020-ra 18,6 millió tonnára növekedne.
Hirdetés
A megművelhető földek némileg csökkenni fognak, ezért a gabonatermesztés még inkább függni fog a terméshozamtól. A kukorica, a repce és a napraforgó termése évi egy százalékkal növekedhet, míg a búzánál csupán 0,3 %-os bővülés várható.
Húsfogyasztás alakulása 2023-ra
Kedvezően befolyásolja a gazdasági növekedés a szárnyasok fogyasztását, de a legtöbbet még mindig a sertéshúsból fogyasztunk, méghozzá évi 3,8 kilogrammot fejenként. A marha- és a bárányhúsfogyasztás azonban csökkenő tendenciát mutat. A szárnyasok termelése növekszik évi 0,8 %-kal: 2023-ra elérheti a 13,6 millió tonnát. Várhatóan 15 %-kal fog növekedni a Kínába, valamint Szaúd-Arábiába irányuló export. A sertéstenyésztés volumene ugyan visszaesett az elmúlt 3 évben, ennek ellenére idén már növekedésre számítanak a szakértők, és 2023-ra 23,4 millió tonnára számítanak. Viszont a szarvasmarha-előállítás 2023-ra 7 százalékkal csökkenhet.
Az uniós tej-és tejtermékek előállítása környezetvédelmi szempontok miatt csak kis mértékben növekszik, a kvótarendszer 2015-ben megszűnik. 2023-ban a termelés elérheti a 150 millió tonnát – viszonyításképpen 2012-ben ez a szám csupán 10 millió tonnával volt kevesebb.
Növekvő agrárbérek
2012-hez képest a régi tagállamokban 17,5 százalékkal lesznek magasabbak a bérek, az új tagállamokban viszont a 35 százalékot is meghaladhatja a reálbérek emelkedése. A bérkülönbség sajnos még mindig jelentős marad – de már valamelyest csökkent.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés