Az Európai Bizottság középtávú előrejelzése szerint kedvezően alakul 2014-től az európai mezőgazdaság helyzete: a tej-, a sertés- és a szárnyaságazat felfutására lehet számítani a világpiaci kereslet növekedése következtében, a gabonapiacot pedig a bioüzemanyagok iránti kereslet fogja pozitív irányba terelni.

Gabonapiaci helyzet – a bioüzemanyagokon lesz a hangsúly

A prognózis szerint a következő évtizedben a szántóföldi növények uniós termesztésének fő irányvonala a bioüzemanyagok lesznek. Nem véletlenül, hiszen az EU jövőbeli célja, hogy 2020-ra a közlekedésben felhasznált üzemanyagok 10 %-a megújuló erőforrásból legyen, amelynek 8,5 %-a bioüzemanyag lenne. Jelenleg évi 11,3 millió tonnás a termelés, amely 2020-ra 18,6 millió tonnára növekedne.

A megművelhető földek némileg csökkenni fognak, ezért a gabonatermesztés még inkább függni fog a terméshozamtól. A kukorica, a repce és a napraforgó termése évi egy százalékkal növekedhet, míg a búzánál csupán 0,3 %-os bővülés várható.

Húsfogyasztás alakulása 2023-ra

Sertéshúsból fogyasztunk a legtöbbet

Kedvezően befolyásolja a gazdasági növekedés a szárnyasok fogyasztását, de a legtöbbet még mindig a sertéshúsból fogyasztunk, méghozzá évi 3,8 kilogrammot fejenként. A marha- és a bárányhúsfogyasztás azonban csökkenő tendenciát mutat. A szárnyasok termelése növekszik évi 0,8 %-kal: 2023-ra elérheti a 13,6 millió tonnát. Várhatóan 15 %-kal fog növekedni a Kínába, valamint Szaúd-Arábiába irányuló export. A sertéstenyésztés volumene ugyan visszaesett az elmúlt 3 évben, ennek ellenére idén már növekedésre számítanak a szakértők, és 2023-ra 23,4 millió tonnára számítanak. Viszont a szarvasmarha-előállítás 2023-ra 7 százalékkal csökkenhet.

Az uniós tej-és tejtermékek előállítása környezetvédelmi szempontok miatt csak kis mértékben növekszik, a kvótarendszer 2015-ben megszűnik. 2023-ban a termelés elérheti a 150 millió tonnát – viszonyításképpen 2012-ben ez a szám csupán 10 millió tonnával volt kevesebb.

Növekvő agrárbérek

2012-hez képest a régi tagállamokban 17,5 százalékkal lesznek magasabbak a bérek, az új tagállamokban viszont a 35 százalékot is meghaladhatja a reálbérek emelkedése. A bérkülönbség sajnos még mindig jelentős marad – de már valamelyest csökkent.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás