Súlyos a helyzet: beragadt a halállomány jelentős része a magyar termelőknél
A COVID-19 nevű koronavírus-járvány és annak hatásai nehéz helyzetbe hozták a magyar halászati és halgazdálkodási ágazatot is. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szerint a nagy felvásárlási láz és az áremelkedés nem érte el a halakat és az azokból készült termékeket. Sőt, a halforgalom a belföldi kereskedelemben jelentősen visszaesett. Attól is tartani kell, hogy a haltermelőknél bent ragadt halállomány a felmelegedő vízben nem fogja bírni a tárolást és áprilisban, vagy májusban el fog pusztulni.
Lévai Ferenc, a MA-HAL szóvivője és az Aranyponty Zrt. vezérigazgatója az Agrárszektor megkeresésére elmondta, hogy a halárak nem változtak Magyarországon a koronavírus hatására, az ágazat kimaradt a "felvásárlási lázból". Jelentősen visszaesett a halforgalom a belföldi kereskedelemben, főleg az akvakultúra szektor intenzív ágában. Ennek fő oka, hogy bezártak az éttermek és a vendéglátó egységek. Ugyanis ezek a vállalkozások a szálkamentes, feldolgozott friss harcsafélék fő fogyasztói.
Határzár, szállítás, beragadó készletek
Lévai Ferenc szerint a vírus által okozott legfontosabb negatív következmény az exportot érintő határzár. A szállítási problémák és külföldi országok karanténjának (Románia, Ausztria) bevezetése is jelentősen megnehezítik a haltermelő ágazat helyzetét. Hazánkhoz hasonlóan a cseheknél is óriási a túlkínálat és nehézkes az értékesítés. Ennek hatására mintegy 800-1000 tonna ponty "ragadt be" a cseh a haltermelőknél. Sajnos elképzelhető az a forgatókönyv, hogy a magyar termelőknél bent ragadt halállomány áprilisban és májusban a felmelegedő vízben már nem fogja bírni a tárolást és elpusztul. A szakember arról is beszélt, hogy Magyarországon jelenleg nincsenek ellátási problémák sem a tápból, sem egyéb, az ágazat működése szempontjából fontos anyagból. A fő szállítási időszak a takarmánybeszerzésre az aratás ideje (július), de remélik, hogy addigra már enyhülnek a vírus miatti korlátozások.
Hirdetés
Segítséget kértek a minisztériumtól és a kamarától
Egyelőre a dolgozói létszámot nem érinti a vírus miatti munkaerőkiesés, de a továbbiakban sajnos erre is számítani lehet majd. A károk enyhítése érdekében az ágazat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához fordult, és a szektor kézzelfogható veszteségeit felmérve gyors intézkedést kért a probléma kezelésére. Remélik, hogy a közeljövőben megtörténik az a gyors intézkedés, amire Nagy István agrárminiszter is ígéretet tett. A MA-HAL szóvivője szerint a teljes magyar haltermelési szektor fejlődését évekre visszavetné, ha nem kezelnék krízist.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés