A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.
Az elmúlt héten minden nap volt valahol zápor vagy zivatar az országban, de jelentős csapadék csak szombaton hullott a délnyugati régióban. A többi nap záporai csak kis területeket érintettek, így az elmúlt öt nap csapadékmennyisége az ország nagy részén 5 mm alatt maradt. Délen, délnyugaton és északkeleten 10-30 mm közötti csapadék hullott, néhol felhőszakadással. Az elmúlt 30 nap csapadékösszege az ország nagy részén 20-60 mm-rel elmarad az átlagtól. A talaj felszín közeli része foltokban nedves, de az ország nagy részén száraz. A felső fél méteres talajréteg kritikusan száraz, a növények csak a mélyebb rétegekben találnak nedvességet, de már ott is egyre kevesebbet. A legrosszabb helyzet a Mezőföldön, az Alföld nyugati, déli és keleti részein tapasztalható, ahol az aszály jelei már az ország területének kétharmadán megfigyelhetők.
A hőmérséklet múlt hét közepén kissé mérséklődött, de a maximumok továbbra is 30 fok fölött maradtak. Szombaton a keleti országrész kivételével jelentősen lehűlt az idő, majd vasárnaptól ismét 30 fok körüli csúcsértékek voltak jellemzőek.
A vegetáció és az ültetett növények fejlődése két-három héttel előrébb jár a szokásosnál. A napraforgó és a kukorica elvirágzott, most igényelnék a legtöbb nedvességet, havi 100 mm eső lenne ideális. Ezt azonban öntözés nélkül csak néhány helyen kapják meg az országban, és az átlagos csapadékmennyiség is elmarad. A mélyebb talajrétegekben is egyre kevesebb nedvesség található. A virágzás és szemképződés időszakát hőség és aszály jellemezte, ami rövidebb időszakokat eredményezett, és ez a termésátlagokban is meg fog mutatkozni.
A levélnedvesség csak a csapadékos napokon és területeken volt magas. Szombaton az Északi-középhegység kivételével országszerte 17-24 órán át nedvesek voltak az állományok, a többi napon csak a záporokkal érintett területeken. A harmatos időszakok hossza szombaton a Dunántúlon volt magas, a többi napon alacsony maradt, így a gombás megbetegedések kialakulását a többnyire száraz idő nem támogatta.
Az NDVI vegetációs index értéke az évszaknak megfelelően magas. A kalászosok és repce zöld tömege teljesen lecsökkent, a nyári kapás növényeké is csökkenni kezdett. Az Alföldön és a Mezőföldön az aszály következtében az átlagosnál kisebb zöld tömeg figyelhető meg.
A kukoricatermesztésben a hőösszeg jelenleg 1000-1150 foknap között alakul, ami a tavalyinál és a sokéves átlagnál is magasabb. A vegetáció két héttel előrébb jár a fejlődésben.
A folytatásban jobbára száraz időre lehet számítani, csak ma és vasárnap alakulhatnak ki elszórt záporok, zivatarok. A talaj tovább fog száradni, az aszály területe növekedni fog, és tovább fog súlyosbodni. A hőmérséklet a hét végére ismét emelkedik, kánikula várható 35 fok körüli maximumokkal, majd hétfőre egy hidegfront érkezik, ami a jövő hétre 5 fokkal csökkenti a maximumokat.