A magyarországi tógazdasági haltermelés teljesítménye 2021-ben 21 ezer 184 tonna volt, mindössze 1 százalékkal alacsonyabb az előző évi mennyiséghez képest. A korábbi évekhez hasonlóan a haltermelés 82,4 százaléka 2021-ben is három régióban koncentrálódott, melyek az Észak-Alföld, a Dél-Dunántúl és a Dél-Alföld. A gazdaságilag legfontosabb halfaj továbbra is a ponty, amely a tógazdasági étkezési célú halhústermelésből 83,2 százalékkal részesedett a 2021-es évben. A hazai haltermelés meghatározó részét a tógazdaságok adják, amelyek üzemelt területe 25 937 hektár volt 2021-ben. 

Az intenzív rendszerekben előállított halmennyiség 2021-ben 5672 tonna volt, ami az előző évhez képest 7 százalékos bővülést jelentett - részletezte a jelentés tartalmát az Agrárközgazdasági Intézet (AKI). Az intenzív üzemekben étkezési célra megtermelt hal volumene 4364 tonnát tett ki a vizsgált évben. A halak és halászati termékek exportértéke 2021-ben 6,9 milliárd forintot, importértéke 42,2 milliárd forintot ért el, a külkereskedelmi forgalom 35,3 milliárd forintos passzívuma 3,1 milliárd forinttal meghaladta a 2020. évit, amikor 32,2 milliárd forintot tett ki a deficit - írták.

Súlyos hatások, csökkenés és támogatások a magyar halgazdálkodás 2021-es évében - Fotó: Magro.hu, CSZS, Akasztó, tógazdaság lehalászás, 2021

Információ az adatgyűjtés módszeréről 

A statisztikai jelentés az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében végzett Lehalászás című, 1249-es nyilvántartási számú adatgyűjtés alapján készült. Az adatgyűjtés a statisztikai törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet előírásai szerint történik, figyelemmel a 762/2008/EK rendeletre. Az adatszolgáltatás kitöltése halastó művelési ágba sorolt halastóval és intenzív haltermelő üzemmel rendelkező természetes és jogi személyek számára kötelező. A szakstatisztika célja, hogy átfogó képet adjon az ország aktuális halállományáról, halgazdálkodási tevékenységéről. Az adatok beküldési határideje 2022. március 31-e volt. Az adatszolgáltatásra 2021-es tárgyévben 375 cég 439 telephellyel volt kijelölve, amelyből a vállalkozások 93 százaléka tett eleget adatszolgáltatói kötelezettségének. Az ország halállományáról és halászati tevékenységéről idősoros adatok 2007-ig visszamenőleg a Lehalászás jelentés 2007–2021 című kiadványban tekinthetőek meg - írta az AKI jelentése.

Így alakult a magyar lehalászás 2021-ben 

A lehalászás adatfelvétel keretein belül beérkezett és feldolgozott adatok összesítése szerint 2021-ben halastó művelési ágban 29 594 hektár tóterület szerepelt a nyilvántartásában, ebből az üzemelt tóterület nagysága 25 937 hektár volt. Magyarországon az üzemelő halastavak 62 százalékán étkezési hal, 26 százalékán növendék hal előállítása történt, 8 százalékát ivadéknevelésre, a fennmaradó 4 százalékot pedig egyéb célra hasznosították 2021-ben a termelők. Az AKI szerint az elmúlt néhány évben általánosan elmondható, hogy a teljes tóterületnek mintegy 90 százaléka üzemelt, viszont 2021-ben 88 százalékra csökkent az üzemelt tóterület. 

Többtényezős változások a halgazdálkodás szakmájában

Az AKI szerint a területi adatok évenkénti változásához többek közt az adatszolgáltatói kör módosulása is hozzájárul. Illetve előfordulhat olyan eset is, hogy beszántják gazdasági okokból kifolyólag a tóterületet. A mezőgazdaság más ágazataihoz viszonyítva a halgazdálkodási szektorban a termelési folyamatok gépesítettsége igen alacsony és nagyrészt korszerűtlen. A termelőknek az elöregedett halastavak folyamatos rekonstrukciója és az optimális infrastruktúra kialakítása a megfelelő termelési színvonal fenntartása, karbantartása mellett igen nagy anyagi terhet jelent. Egy új halastó építési költségei nagyon magasak. A beruházás lassan térül meg, megfelelő mennyiségű önerővel pedig kevés esetben rendelkeznek az ágazati szereplők - írták.

Keleti oldal, nyugati oldal, nézd, így oszlik el a magyar hal

A halastavak típusainál a domborzati viszonyokkal összefüggő regionalitás a jellemző. Amíg a dunántúli dombvidékre tipikusan a völgyzárógátas halastavak (~9800 hektár) a jellemzők, melyeket kis vízfolyásokon mederduzzasztással létesítenek, addig az Alföld területén a nagy kiterjedésű, körtöltéses halastórendszerek a gyakoribbak (~15 000 hektár).

Komoly kihívások, több frontos alkalmazkodás

A halászati ágazatot 2021-ben több, havária jellegű veszélyhelyzet is sújtotta. Leginkább az agrometeorológiai tényezők, de még a részben jelenlévő COVID-19 járvány is éreztette hatását, bár már közel sem annyira, mint egy évvel korábban, mivel a Horeca szektor újraindulhatott bizonyos régiók kivételével és így már a karácsonyi időszakban a haltermékek forgalma megközelítette a járvány előtti szintet.

A mezőgazdasági termelők terheinek csökkentése érdekében 2021. július 1. napjától a belügyminiszter kihirdette a tartósan vízhiányos időszakot, amely a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 15/C. § (9) bekezdése alapján a mezőgazdasági művelésre használt talaj vízháztartási adatai és a hidrometeorológiai előrejelzések figyelembevételével az ország egész területén a tartósan vízhiányos időszak kezdetét jelentette.

Adatok a termelésről, a visszaesésről

A magyarországi tógazdasági haltermelés mennyisége 2021-ben 21 ezer 184 tonna volt, az előző évtől 1 százalékkal maradt el, azonban régiós szinten vizsgálva az adatokat a Dél-Dunántúlon 15 százalékos termelés visszaesés is kimutatható. A magyarországi tógazdasági termelés regionális tevékenységnek is nevezhető, mivel egyik jellegzetessége, hogy az ország bizonyos térségeiben folyik haltermelés - írta az AKI. A hazai haltermelés meghatározó részét több éve változatlanul három régió adja, így 2021-ben is az Észak-Alföldön, Dél-Dunántúlon és Dél-Alföldön állították elő a haltermelés 82,4 százalékát.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás