A sütőtök egyre népszerűbb őszi csemege, mi, magyarok évről-évre lassan, de biztosan egyre többet fogyasztunk belőle. Az extrém időjárás sem segítette a hazai termelőket, de még így is kiváló minőségű hazaira lehet számítani – már annak, aki tudott öntözni. Egy hét és indul a legkedveltebb magyar fajtának, a nagydobosinak a betakarítása is. De milyen árakra, minőségre számíthatunk a hazai piacokon?

A területalapú támogatási adatok szerint 2021-ben Magyarországon mintegy 1500-1700 hektáron termesztették ezt az őszi zöldségfélét. Szabolcs-Szatmár-Bereg és Csongrád megyében van a legtöbb, 300 hektár feletti a termőterülete, de Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Borsod megye sem panaszkodhat. Itt is meghaladja a 100 hektárt. A legelterjedtebb hazai fajta a nagydobosi, illetve jellemző még a kiszombori, az óvári hengeres és az orange sonkatök is. Az import viszont elhanyagolható, ezer tonna alatt volt a tavalyi években.

Az extrém időjárás sem segítette a hazai sütőtök-termelőket, de még így is kiváló minőségű hazai sütőtökre lehet számítani – már annak, aki tudott öntözni (Fotó: Pixabay)

A pusztító szárazság a sütőtöknek is betett

Az idei rendkívüli aszály, a drasztikus energiaár-növekedés, a hatalmas infláció közvetlenül befolyásolta a hazai zöldségtermelők eredményeit. Az extrém időjárás sem segítette a hazai sütőtök-termelőket, de még így is kiváló minőségű hazai sütőtökre lehet számítani – már annak, aki tudott öntözni. Egy hét és indul a legkedveltebb magyar fajtának, a nagydobosinak a betakarítása is – közölte a HelloVidékkel Filepné Pivoda Piroska termelő, aki férjével, Filep Lászlóval a szatmári síkság északi csücskében, Mátészalkán él. Közel 30 éve foglalkoznak nagydobosi sütőtökkel, azóta termesztik ezt a közkedvelt magyar fajtát.

Magyarországon a leghíresebb sütőtöktermesztő vidék Nagydobos környékén van, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az április végén elvetett magokból október végére fejlődik ki a növény. Ez a hosszú tenyészidejű csemege kifejezetten kedveli a homokos – a legtöbb haszonnövény számára nem igazán kedvező – talajt. Szürkés héjával és erőteljes izével érezhetően más élményt nyújt, mint a többi fajtatársa. Az igazi nagydobosi nemcsak finom, hanem kifejezetten egészséges is. Tartalmaz kalciumot, cinket, mangánt, rezet, vasat, foszfort, C-vitamint, ezek mellett karotint, biotint, niacint, pantoténsavat. A-, B1-, B2-, B6-vitamint és folsavat is – mesélte Filepné Pivoda Piroska.

30 év alatt nem volt ilyen aszály

Az elmúlt 30 év alatt, amióta sütőtökkel foglalkoznak, ekkora aszályt és terméskiesést még nem tapasztaltak.

Mátészalkán április 20-a után egészen augusztus végéig mindössze 26 mm csapadék esett. Volt, aki tudott öntözni, azok szerencsésebben átvészelték a nyarat, de Piroskáék is csak eleinte tudták megoldani – voltaképp nem is érti, hogyan élte túl a növény ezt az extrém szárazságot. Vannak területeik, ahol csak takarmányminőségben várnak termést, az alacsonyabb fekvésű helyeken viszont azért étkezési célra is beérik a tök.

Ahol tudtak öntözni, ott sem lehet rekordtermésre számítani, mert nem csak a csapadék hiányzott, a meleg is súlyos problémákat okozott.

Még szerencse, hogy nem égett el a növény, de a hajnali harmatok is hiányoztak – mesélte Piroska, majd hozzátette, nem egyszer sírta el magát, amikor a nyárban körbe nézett a kritikus állapotban lévő tökültetvényen.

Most pár hete, szeptemberben aztán egyszerre annyi eső jött, mint egész évben szokott. Piroska maga is csodálkozott azon, hogyan és miből sikerült a töknek egyáltalán kifejlődnie, de szerencsére – mesélte – a palánták egy része életben maradt. De a termés körülbelül harmadannyi, mint szokott lenni.

Szakaszos betakarításra készülnek

Most attól félünk, hogy a rengeteg csapadék miatt megrepedeznek a tökök. Viszont a betakarítást nem lehetett előbb megkezdeni, mert még nem értek meg. A jövő héten állunk neki, idén is szakaszos betakarításra készülünk. Már próbálunk sütögetni belőle, kóstolgatjuk, és nekünk is nagy meglepetésünkre rendkívül ízletes, parázs és finom!

A termés mennyisége nagyon kevés, de szerencsére az idei évben megháromszorozódott Nagydoboson a termőterület. Filep Lászlónak és feleségének sikerült követőket találniuk. Bevontak további hat termelőt az ágazatba, akik hasonló lelkesedéssel álltak neki a munkának:

Emellett idén kapcsolatba léptek Nyírparasznyával is, ahol a polgármester egy agrár-szakember, és az önkormányzat egy zöldségfeldolgozó üzemet építtetett. Most az a terv, hogy a tököt is bevinnék és feldolgoznák ebben az üzemben.

Muszáj lesz drágítani, hogy egyáltalán nullára kihozzák a költségeket

Ahogy a nagydobosi termelő mesélte, ahol tudtak öntözni, ott nagyban megdrágította a termesztést az emelkedő energiaár is. Ezért most nyereségre nem is annyira számítanak. Kivárásra játszanak, és arra, hogy piaci pozícióikat sikerüljön megtartaniuk. Árat viszont így is muszáj lesz emelniük. Idén a nagydobosi sütőtök kilós ára (darabolva, konyhakészen) 100 forinttal emelkedik, így 600 forint lesz. Ahogy most kalkulálnak, a földalapú és a zöldségtermesztéshez járó támogatással, valamint a tök megemelt árával együtt tényleg abban bízhatnak csak, hogy talán kijönnek nullára.

A jövő kapcsán Filepné Pivoda Piroska még elmondta, a visszajelzések tartják bennük a lelket. Emiatt érdemes tovább folytatniuk, hogy ne vesszen el az a több évtizedes tudás, ami a nagydobosi sütőtök mögött van. Keresik most azokat a lehetőségeket, hogyan tudnák energiatakarékosan öntözni a területeket, mert úgy tűnik, hosszú távon csak így lehet életképes a nagydobosi termesztés is.

Az érett sütőtök íze édes, textúrája kellemes. Formája és színe nagyon sokféle, lehet narancssárga és kerek, de akár hosszúkás vagy szögletes, kékes, zöld, szürke, fehér héjú (Fotó: Pixabay)

A kanadai sonkatök ára is harmadával emelkedett

A nagydobosihoz képest a kanadai (baba-, sonka- vagy orange) töknek sokkal rövidebb a tenyészideje, abból idén is sokkal több termett az országban. Ez a sütőtök a magyarok kedvenc fajtája, ebből vásárolnak a legtöbbet – egyrészt jobb a termésátlaga, ennek következtében jóval olcsóbb is. Héja sötét narancssárga színű, húsa narancssárga, tömege 2-4 kg. Nem tartható el hosszú ideig, így frissen fogyasztva vagy esetleg feldolgozva használható fel.

A Szarvasi Öntözési Kutatóintézet (ma Szarvasi Halászati Kutatóintézet) nemesítette ki, s 1989-ben került a magyarországi fajtajegyzékbe.

A kanadai sonkatöknél csupán arra kell figyelni, hogy ne legyenek rajta zöld csíkok, akkor nem érett még. Ha egyenletes narancssárga a külseje, akkor már bátran fogyaszthatjuk.

Az I. osztályú kanadai sütőtök kilója most online is elérhető áruházi katalógusok árai alapján 300 forint körül mozog, de áruházanként eltérő lehet. Ennek ára is – a tavalyihoz képest – 100 forinttal emelkedett (akkor 200-220 forint/kg) volt.

Háznál azonban, termelőtől már 200 Ft/kg-os áron is beszerezhetjük (de többségében neten is 300-350 ft/kg-os áron kínálják).

Milyen a jó sütőtök?

Az érett sütőtök íze édes, textúrája kellemes. Formája és színe nagyon sokféle, lehet narancssárga és kerek, de akár hosszúkás vagy szögletes, kékes, zöld, szürke, fehér héjú. Ha szeletben vesszük, figyelni kell arra, hogy a húsa szép egységes narancsos színű legyen. Egészben vásárolva pedig ügyeljünk arra, hogy meglegyen a kocsánya – figyelmeztet a NAK is közleményében.

A felszeletelt sütőtököt tárolhatjuk aztán a hűtő zöldséges rekeszében, fóliába csomagolva, de csak rövid ideig.

Nemcsak sütve jó!

Fogyaszthatjuk például sütve, krémlevesként, ivóléként, valamint a kicsik bébiételként; húsok mellé, párolva kiváló köret. Mindezeken túl a sütőtök rendkívül jó antioxidáns, és kutatások bebizonyították, hogy véd a tüdőrák kialakulása ellen; a számos jótékony hatással rendelkező élelmiszert az indiánok még kígyómarás ellen is alkalmazták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás