Szakértők segítségével a mérgezés ellen
Ahogyan már megírtuk, az ősz közeledtével a gombaszezon is előttünk áll. Ilyenkor sokan kirándulnak az erdőkben, szednek gombát és fogyasztják is el azt. Lássuk, mit kell tennünk ahhoz, hogy a kellemes kirándulás ne végződjön a toxikológián.
Csiperke, őzláb, tinóru, szarvasgomba. Csak néhány a legkedveltebb gombafajok közül, melyeket hazánk erdeiben is könnyen megtalálhatnak a gombázók. A témában kevésbé rutinos emberek könnyen összetéveszthetik a mérgezőt az általuk ehetőnek vélt gombával és egyből megvan a baj. A gombamérgezés pedig nem játék, sok esetben akár halállal is végződhet!
Épp ezért fontos, hogy gombaszedéskor betartsunk néhány szabályt, melyek akár az életünket is megmenthetik.
Hirdetés
Fontos, hogy csak friss, fiatal gombákat szedjünk le és ezeket fajonként külön edénybe gyűjtsük. Az ehető, ám öreg gomba is lehet mérgezés okozója, persze ettől csak gyomorrontást kaphat a fogyasztó, de az sem kellemes élmény.
A leszedett gombát még a szedés napján el kell készíteni, mert nagyon magas víztartalma miatt kifejezetten gyorsan romlik. Az elkészített gombás ételt a lehető leghamarabb fogyasszuk el, mert elkészített állapotban is gyorsan megromlik.
Ha becsenget egy házaló vagy épp egy ismerős, hogy van gombája, fogadjuk el tőle? Ne tegyük. Ne bízzunk meg senkiben, maximum a legközelebbi rokonságunkban, ha tudjuk, hogy tényleg ért a gombákhoz. A legbiztonságosabb, ha minden gombát, amit vadon gyűjtünk, gombaszakértővel bevizsgáltatjuk. Listájukat a NÉBIH oldalán IDE kattintva bárki megtalálhatja.
Az említett gombaszakértők nem csak az ehető és nem ehető gombák között tudnak tökéletesen különbséget tenni. Ők azokat a gombákat is megismerik, melyeknek különleges elkészítés kell ahhoz, hogy ehetők legyenek, vagy más étellel/itallal történő fogyasztása okozhat mérgezést (például legalább húsz percig kell főzni őket, vagy éppen alkohollal együtt nem lehet elfogyasztani őket).
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés