Ahogyan már megírtuk, az ősz közeledtével a gombaszezon is előttünk áll. Ilyenkor sokan kirándulnak az erdőkben, szednek gombát és fogyasztják is el azt. Lássuk, mit kell tennünk ahhoz, hogy a kellemes kirándulás ne végződjön a toxikológián.

Csiperke, őzláb, tinóru, szarvasgomba. Csak néhány a legkedveltebb gombafajok közül, melyeket hazánk erdeiben is könnyen megtalálhatnak a gombázók. A témában kevésbé rutinos emberek könnyen összetéveszthetik a mérgezőt az általuk ehetőnek vélt gombával és egyből megvan a baj. A gombamérgezés pedig nem játék, sok esetben akár halállal is végződhet!

Épp ezért fontos, hogy gombaszedéskor betartsunk néhány szabályt, melyek akár az életünket is megmenthetik.

Fontos, hogy csak friss, fiatal gombákat szedjünk le és ezeket fajonként külön edénybe gyűjtsük. Az ehető, ám öreg gomba is lehet mérgezés okozója, persze ettől csak gyomorrontást kaphat a fogyasztó, de az sem kellemes élmény.

A csiperke egyértelműen ehető gomba, de sok esetben nem ennyire egyszerű a dolgunk
 

A leszedett gombát még a szedés napján el kell készíteni, mert nagyon magas víztartalma miatt kifejezetten gyorsan romlik. Az elkészített gombás ételt a lehető leghamarabb fogyasszuk el, mert elkészített állapotban is gyorsan megromlik.

Ha becsenget egy házaló vagy épp egy ismerős, hogy van gombája, fogadjuk el tőle? Ne tegyük. Ne bízzunk meg senkiben, maximum a legközelebbi rokonságunkban, ha tudjuk, hogy tényleg ért a gombákhoz. A legbiztonságosabb, ha minden gombát, amit vadon gyűjtünk, gombaszakértővel bevizsgáltatjuk. Listájukat a NÉBIH oldalán IDE kattintva bárki megtalálhatja.

Az említett gombaszakértők nem csak az ehető és nem ehető gombák között tudnak tökéletesen különbséget tenni. Ők azokat a gombákat is megismerik, melyeknek különleges elkészítés kell ahhoz, hogy ehetők legyenek, vagy más étellel/itallal történő fogyasztása okozhat mérgezést (például legalább húsz percig kell főzni őket, vagy éppen alkohollal együtt nem lehet elfogyasztani őket).

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás