Az ÖMKi munkatársai a regeneratív ökológiai gazdálkodás új, hazai feltételrendszerének és önkéntes tanúsítási védjegyének lehetséges kialakítását vizsgálják. Az Agrárminisztérium (26/2018. (X. 1.) AM) rendelete alapján lehetőség nyílt olyan új, hazai viszonyokra adaptált öko feltételrendszer és önkéntes tanúsítási védjegy kialakítására, amely a talajvédelem és a biodiverzitást támogató gyakorlatok terén az EU alapelvárásainál részletesebb - önkéntesen választható - szakmai követelményeket támasztana. 

A megvalósítás lehetőségének szakmai megalapozása érdekében az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) felmérést végez az ágazati szereplők körében egy új, regeneratív ökológiai gazdálkodás feltételrendszer és védjegy kialakításával kapcsolatosan, ami ösztönözheti a teljes ökológiai átállást, kiemelve a regeneratív mezőgazdasági gyakorlatok használatát. Továbbá lehetővé teheti a regionális eredet megjelenítését - olyan nemzetközi példák mintájára, mint az osztrák AMA Bio-Siegel és a német Bio-Siegel.

A megvalósítás lehetőségének szakmai megalapozása érdekében az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) felmérést végez az ágazati szereplők körében egy új, regeneratív ökológiai gazdálkodás feltételrendszer és védjegy kialakításával kapcsolatosan

A bővülő feladatok és tudásigény is indokolja a felmérést

A gazdáknak egyre több és egyre összetettebb, mezőgazdasági rendszereinket érő kihívásokra kell megoldást találniuk, melyek segítségével megállíthatják a talajállapot romlását, vagy sikeresebben alkalmazkodhatnak a klímaváltozás hatásaihoz. Ennek köszönhetően egyre többen érdeklődnek az olyan rugalmas és ellenálló, alacsonyabb input igényű termelési rendszerek iránt, mint a regeneratív gazdálkodás - írták. 

Az új regeneratív ökológiai gazdálkodás (RÖG) feltételrendszer és védjegy célja, hogy:

  • garantálja az uniós ökológiai feltételrendszerre épülve a regeneratív művelési módszerek szakszerű és ellenőrizhető alkalmazását, csökkentve ezzel a „zöldre festés” kockázatát a fogalom használatakor;
  • motiválja a gazdálkodókat, hogy extra minőségű élelmiszerekben és termékekben realizálódjon a támogatott ökológiai termelés;
  • erősítse a külpiaci termelők piaci pozícióját azzal, hogy az új feltételrendszer megfelel az exportpiacok által megkövetelt magas követelményeknek.
  • erősítse a hazai piacra termelők piaci pozícióját azzal, hogy új, a hazai eredetet jelölő tanúsítvánnyal megszólítja a fenntarthatóbb termékek iránt elkötelezett fogyasztókat.

Annak érdekében, hogy az új feltételrendszer koncepciója a hazai ökológiai ágazat és a regeneratív gazdálkodás iránt nyitott termelők szükségleteit és meglátásait tükrözze, többszintű, széleskörű szakmai egyeztetést folytatnak az érintett szakemberekkel. 

Az ÖMKi felkéri a gazdákat, hogy a kérdőív kitöltésével vegyenek részt az új hazai feltételrendszer kialakítását megalapozó széleskörű szakmai egyeztetésben, melynek célja a releváns szakmai gyakorlatok azonosítása és az új feltételrendszerrel kapcsolatos elvárások és /vagy fenntartások felmérése - írták. A további részletek itt találhatóak.

További híreink

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés, még lehet jelentkezni

2024.07.01.

Ősztől indul a gyümölcs- és zöldségfeldolgozó szakmérnök és szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a MATE oktatási rendszerében, még lehet jelentkezni.

Tovább csökkent tavaly a termőföld-eladások száma, az árak viszont nőttek

2024.07.01.

Az országos forgalom közel kétharmadát adó szántó művelési ágat külön vizsgálva 5,3%-kal nőtt tavaly a forgalom, a NAV szűrt, előzetes adatbázisa szerint nagyjából 24,9 ezer hektár volt az eladott szántóterület mérete 2023-ban.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás