A hazai szamóca ára jóval olcsóbb, mint tavaly ilyenkor, ami az átlagosnál korábbi érésnek köszönhető. Az EU főbb szamócatermesztő országaiban jók a terméskilátások és fokozatosan növekszik a termőterület nagysága. Cikkünkben a termésmennyiségek alakulásával, az export, illetve import szamóca helyzetével foglalkozunk hazai és uniós szinten.

Bár eddig az unió belső szamócafogyasztása elmarad a tavalyi számoktól az export mennyisége a 2013-asnál várhatóan nagyobb lesz.

Kik a vezető szamócatermesztők?

Az EU legnagyobb szamócatermelője Spanyolország, ahol évente átlag 300 ezer tonna szamócát termesztenek és idén 2 százalékkal még nőtt is a termőterületük. Lengyelország a második a listán, míg a harmadik Németországban szintén nőtt a termőterület és már 15,6 ezer hektáron termesztettek szamócát tavaly. Franciaországban pedig 3,3 ezer hektárra nőtt a szamócaültetvények területe. A termés 57,5 ezer tonnára várható.

Az unió belső piacán a legnagyobb szamócaexportőrei:

  1. Spanyolország (évi 230-280 ezer tonna)
  2. Hollandia (43-44 ezer tonna)
  3. Belgium (30-32 ezer tonna)
  4. Németország (21-26 ezer tonna)

Németország a legnagyobb importőr, amely évente 100-105 ezer tonna szamócát vásárol. Az EU évente 35-40 ezer tonna szamócát importál a közösségen kívülről. A legnagyobb mennyiségben Marokkóból (22-24 ezer tonna) érkezik szamóca, de megjelenik az Egyiptomból, Törökországból, és az  USA-ból származó szamóca is.

Mi a helyzet hazánkban?

2000-ig évi 12-13 ezer tonna szamóca termett, majd ez a mennyiség 2002-ben lecsökkent 4 ezer tonnára. A legnagyobb termőterületek a Szentendrei-szigeten, Nagykőrös-Lajosmizse-Nyársapát körzetében, Zsombó-Szatymaz és Kisvárda környékén vannak. Ezeken a területeken összesen 560-570 hektáron termesztenek szamócát.

A KSH adatai szerint a belföldi kínálat egyre nagyobb részét teszi ki az import. Magyarország szamócaimportja 24 százalékkal nőtt az előző évihez képest, ami 2651 tonnát jelent.  A beszállítások jelentős része a magyar szezon előtt, április-májusban zajlik. A friss szamóca behozatala 41 százalékkal, 947 tonnára emelkedett 2014 első három hónapjában az előző év hasonló időszakában importált mennyiséghez  viszonyítva. A szamóca több mint fele Spanyolországból érkezett, ahonnan 155 százalékkal nőtt a beszállítás.

Magyarországban csak a termés kis hányadát szállítják külföldre. Leginkább a környező országokba (Románia, Szlovákia, Ausztria) és Lengyelországba kerül friss termék hazánkból.

A szamóca idénye korábban kezdődött az enyhe tél és a korai tavasz miatt. A 14. héten került piacra a hazai szamóca, a tavalyinál magasabb áron, 2800 forint/kilogrammon. Előtte a Budapesti Nagybani Piacon az import szamóca ára 32 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban.

A hazaival egy időben megjelent a spanyol és a görög szamóca is, előbbi 540 forint/kg, utóbbi 592 forint/kg áron.

Az árak további csökkenését eredményezte, hogy a belföldi szabadföldi szamóca korábban érett be, így a 16-22.héten átlagban 6 százalékkal volt alacsonyabb az ára, mint tavaly ebben az időszakban. A belföldi kínálat bővülésével a 22. hétre 700-880 forint/kg-ra csökkent a szamóca fogyasztói ára, és a 23. héten tovább csökkent: legalacsonyabb áron a Lehel piacon találunk, 498 forint/kg, 560 forintos áron a Fővám téren vehetünk, a Fehérvári piacon 598 forint az ára, míg a Fény utcai piacon 780 forintba kerül kilója.

Forrás: AKI

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás