Számokban már javul a hazai tejpiac
Nem sok örömünk volt idén a tejpiacban. Folyamatos gyengélkedés, állandó árcsökkenés, tüntetések sorozata. Ezzel szemben az év vége kedvező változásokat hozott a hazai tejpiacon, bár a külkereskedelmi egyenlegünk továbbra is pocsék.
Magyarországon a nyerstej országos termelői átlagára 83,77 forint/kilogramm volt 2016 novemberében. A zsírtartalom 0,05 százalékpontos, a fehérjetartalom 0,02 százalékpontos javulása és az alapár 6 százalékos növekedése miatt a nyerstej átlagára 8 százalékkal emelkedett novemberben az októberihez képest. Ezzel idén először haladta meg (+6 százalék) az előző év azonos hónapjának átlagárát.
A nyerstej kiviteli ára a belpiaci árnál 30 százalékkal magasabb, 108,82 forint/kilogramm volt 2016 novemberében. Így egy hónap alatt 2 százalékkal emelkedett, az előző év novemberét pedig 26 százalékkal haladta meg.
Hirdetés
A KSH adatai szerint Magyarországon a tej és tejtermékek behozatalának értéke 5 százalékkal, a kivitel árbevétele 3 százalékkal nőtt 2016 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva. A behozatal értéke 50 százalékkal volt magasabb a kivitel árbevételénél. A külkereskedelmi egyenleg továbbra is negatív maradt és 15 százalékkal romlott a megfigyelt időszakban.
Eközben az Európai Bizottság előrevetítése szerint az EU-ban a tej többlettermelésének fele várhatóan exportra kerül, azonban a megtermelt tej 87 százalékát továbbra is a belpiacon fogják elfogyasztani. Négy különböző tejtermelő régiót különítenek el: az északit, a tejövet, a délnyugatit és a délkeletit.
A tejöv országaihoz tartoznak a balti államok, Lengyelország, Németország, Dánia, Benelux államok, Egyesült Királyság és Írország. A tejöv adhatja a tejtermelés 2016–2026 közötti növekedésének 80 százalékát, 10,4 millió tonnát. A tejkibocsátás az északi régióban stagnálhat, míg a délnyugatiban 1,1 millió tonnával, a Magyarországot is magába foglaló délkeletiben 1,5 millió tonnával nőhet.
Az EU tejövének a tehéntejtermelésből való részesedés a 2015. évi 67 százalékról 2026-ra 68 százalékra nőhet. A tejkínálat növekedésének 75 százalékát öt tagország (Németország, Írország, Egyesült Királyság, Franciaország és Hollandia) adhatja.
Forrás: AKI
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés