A növények meghálálják azt a gyorssegélyt, amelyet a lombtrágyázással tudunk számukra biztosítani, ugyanis nemcsak a gyökereik, hanem a leveleik útján is képesek a tápanyagok felvételére és hasznosítására. Lombtrágyázásra leginkább a könnyen és gyorsan felvehető tápanyagok alkalmasak, különösen pedig azok a mikroelemek (vas, cink, bór, mangán, magnézium), amelyeknek a hiánya betegségeket vagy fejlődési rendellenességeket idéz elő.

A növényeken mutatkozó tápanyaghiánynak alapvetően két oka lehet: vagy nincs elegendő tápanyag a talajban vagy van, de azt valamilyen stressz miatt nem képes felvenni a talajból.

A szántóföldi gyakorlatban az esetek döntő többségében az utóbbi eset fordul elő. A lombtrágyázás jó hatású, a lombozaton keresztül felvehető tápelemei pótolják a gyökerek elégtelen működéséből adódó tápanyagkiesést. A magas színvonalú, jó minőségű folyékony kelatizált lombtrágyák optimális feltételeket tudnak biztosítani növényeinknek. A szélsőséges időjárási viszonyok miatt nehezen veszik fel a növények a műtrágyák által kijutatott tápanyagokat a talajból, ezért nélkülözhetetlen a lombtrágyázás a vegetáció korai időszakában is. Ezzel együtt vannak olyan esetek, amikor hatásos lehet egy-egy jól célzott lombtrágyázás, hogy a növényt átsegítsük a kritikus helyzeten.

Fontos kiemelni, hogy a növény tápanyagigényét lombon keresztül nem lehet megoldani, azt mindenféle képen a gyökéren keresztül kell biztosítani, hisz levélen keresztül maximum 4-5 kg hatóanyagot tudunk pótolni. A növény „szája” a gyökere, itt tudja felvenni a számára fontos makro tápelemek legnagyobb részét. Levélen keresztül csak kiegészítő megoldásokat tudunk biztosítani a növény számára, makro-, mezo- és mikroelemek formájában. Szintén fontos, hogy a levélen keresztüli tápanyagutánpótlás is preventíven a legcélravezetőbb, hisz a mezo- és mikroelemek hiánya a növényben látens, a hiánytünet megjelenése már igen nagy problémát okoz a termelőnek (pl.: minőségi és mennyiségi terméscsökkenés). Mindenféleképpen ügyelnünk kell a Liebig minimum törvényére, miszerint minden tápelemnek optimális mértékben kell a növény rendelkezésére állnia ahhoz, hogy a növény optimálisan fejlődjön. Hiába jut hozzá a növény nagy mennyiségben nitrogénhez vagy foszforhoz, mert ha a kalcium vagy a kén nem elegendő a talajban akkor a növény sárgulni fog, és végül elpusztul. A mostani újszerű, nyugat európai fajták és hibridek maximális terméspotenciálját, csak okszerű, célzott, intenzív tápanyagutánpótlással lehet kihozni, ami magába foglalja a gyökéren és a lombon keresztüli kijuttatást. A növénykultúrák pontos tápanyagigényét csak talaj- és levélanalízis együttes használatával tudhatjuk meg.

Végezetül a hatásos lombtrágyázás érdekében célszerű betartani néhány általános szabályt:

  • A lombtrágyázáshoz az esővízhez hasonló minőségű, lágy vizet használjunk, ugyanakkor kedvezőtlen a szikesítő hatású vizek használata.
  • Lombtrágyát egy vegetáció alatt többször, kisebb dózisokban használjunk.
  • A 15°C alatti vizekben romlik a lombtrágya-készítmények oldhatósága.
  • A levegő 25°C feletti kijuttatás esetében a tiszta víz önmagában is perzsel, de bizonyos vegyületek gázosodnak, ami hatóanyag-veszteséghez és súlyos perzselési károk kialakulásához vezethet.
  • Ha növényvédő szerekkel együtt kívánjuk a lombtrágyákat kijuttatni, célszerű először a por alakú (WP) növényvédő szert feloldani, ezt kövesse az oldat formájú növényvédő készítmény bekeverése, és csak harmadikként adjuk hozzá a permetléhez a lombtrágyát.
  • Jó minőségű, kelatizált lombtrágyát használjunk, ezeknél gyorsabb az ionok felvétele.
  • Egyszerre 5 hatóanyagnál többet ne juttassunk ki permet formájában, ez nagy átlagban maximum 3 terméket jelent.

Keresd a szaktanácsadókat a személyre szabott ingyenes tanácsadásért!
Honlap: www.fitohorm.hu
Telefon: 30-708-1461

(x)

További híreink

Hogyan mentheted meg a buxusodat a puszpángmolytól?

2024.10.05.

A buxus, vagyis a puszpáng egy népszerű örökzöld növény, amelyet gyakran használunk sövények és dekoratív kertek kialakítására. De mit kell ahhoz tenni, hogy a növény valóban a kert dísze legyen? 

Hódít a mesterséges intelligencia – az intelligens kerteké a jövő

2024.10.05.

Mivel a technológia továbbra is áthatja életünk minden területét, nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia (AI) utat tör magának kertjeinkbe is. Az AI forradalmasítja a kertészkedéshez való hozzáállásunkat, a növényápolási alkalmazásoktól kezdve, amelyek a bevált gyakorlatokhoz vezetnek bennünket, egészen a teljesen automatizált kerti rendszerekig, amelyek kiküszöbölik a növények termesztése során felmerülő találgatásokat.

Bemutatkozott az elektromos Massey Ferguson traktor az ATH szakkiállításon

2024.10.05.

A holland gyártó, a Mechan Group bemutatott egy MF traktort elektromos változatban a szeptemberben megrendezett AgroTechniek Holland (ATH) szakkiállításon. Az importőr a prototípust a Knegt Tractorsszal együttműködve építette meg.

A nyári ludak után házi kacsában is fertőzött a madárinfluenza vírus

2024.10.05.

Néhány nappal az első vadmadár esetek igazolása után házi baromfiállományban is kimutatta a madárinfluenza jelenlétét a Nébih laboratóriuma

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás