Szántók helyére erdőket telepítve növelnék a csapadék mennyiségét Európában
A mezőgazdasági területek erdősítése átlagosan 7,6 százalékkal növelhetné meg a nyári esőket Európában. Ezt állapították meg a Zürichi Műszaki Egyetem Légkör- és Klímakutató Tudományos Intézete és a Newcastle-i Egyetem kutatói statisztikai elemzések és modellezés révén. A Nature Geoscience című tudományos lapban bemutatott tanulmány szerint az Európa-szerte kihelyezett csapadékmérők adatait vizsgálták, és azok alapján építették fel modelljeiket.
Korábbi vizsgálatok során arra jutottak, hogy a klímaváltozás miatt Európa nagy részében csökkenhet az esőzések száma és mértéke a következő években. Az új kutatás készítői arra voltak kíváncsiak, mi történik Európában, ha nagyobb energiát fektetnek a fásításba - írta a PhysOrg.com tudományos-ismeretterjesztő hírportál. Ahhoz, hogy többet megtudjanak az erdők növekedésének az időjárásra és konkrétan az eső mennyiségére kifejtett hatásáról, történelmi adatokat gyűjtöttek Európa különböző helyszíneiről. Ezt követően párosították az erdős területeken lévő esőmérők adatait közel azonos tulajdonságokkal bíró mezőgazdasági területekről származó adatokkal. Ezután statisztikai elemzést végeztek, és esőzési modelleket alkottak. Ezek segítségével azt kívánták kideríteni, milyen módon befolyásolható az esőzés, például a mezőgazdasági területek újraerdősítésével. A tanulmány ide kattintva érhető el angol nyelven.
A kutatók arra jutottak, hogy az erdős területekre több eső hullik, mint a mezőgazdasági területekre. Azt is megfigyelték, hogy az erdővé alakított mezőgazdasági területek mind lokálisan, mind a távolabbi régiókban növelték a csapadék mennyiségét. Ebből kiindulva a kutatók szerint akkor, ha mezőgazdasági területeket Európa-szerte erdősítenének, az egész kontinensen több eső esne. Még akkor is, ha tovább melegszik a bolygó. Számításaik szerint az európai erdők területének 20 százalékos növelésére van szükség ezen hatás eléréséhez - írta a BBC.
Hirdetés
Mi lehet a több csapadék oka?
A tudósok nem tudják egyértelműen megmagyarázni, miért jut több eső az erdőkre. Úgy vélik, hogy a fáknak a mozgó levegőre kifejtett hatásával lehet ez összefüggésben. Ezek lelassítják a légáramlatokat, ezzel több idő jut az eső kialakulására.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés