Japán kutatóknak sikerült megtalálni a fák beporzásának egy alternatív módszerét, ugyanis a méhek száma világszerte rohamosan csökken, a növényeknek viszont szükségük van beporzókra. Az új módszer, ami kifejezetten jól működik, a szappanbuborékokkal való beporzás. A buborékok vékony rétegén ugyanis megtapadtak a pollenek, amelyek így elszállítódtak a növényekig. A tesztelés során 95 százalékos sikerességi rátát értek el.

A buborékokat elsőként buborékfújó pisztolyokból lőtték ki, és körtefákon tesztelték, amelyeken igen jó eredménnyel, 95 százalékos sikerességi rátával zárták a kísérletet. Viszont már folynak a tesztelések olyan drónok kifejlesztésén is, amelyek segíthetik a buborékképzést, és így a beporzást –írja a BBC News.

A szappanbuborékok elősegíthetik a gyümölcsfák beporzását. (Fotó: Pixabay, JosephMonter)

A méhek számánek világszerte történő csökkenése miatt, a kutatók elkezdtek az utóbbi években alternatív beporzási módszerek után kutatni, hiszen ez sok zöldség és gyümölcs számára elengedhetetlen folyamat. Dr. Eijiro Miyako, a Japán Speciális Tudományos és Technológiai Intézetből már próbálta a drón pollenszállítási képességét, azonban ez a próbálkozás kudarcba fulladt, ugyanis az károsította a virágokat a folyamat során.

A kutató viszont egy nap ihletet kapott, mikor látta fiát játszani a helyi parkban, és szappanbuborékokat fújt. Az egyik buborék kipukkant fia arcán, és ez adott ötletet Dr. Eijiro Miyakonak. A buborék ugyanis rugalmas, könnyű és nem is okoz sérülést, így a virágokat sem károsítják, és optimálisak lehetnek pollen hordozására. A laboratóriumban meggyőződött arról, hogy a buborék anyagára feltapad a pollen, így működőképes lehet, viszont a legtöbb szappan anyaga mérgező a növények számára. Így kifejlesztette a „kémiai szempontból funkcionális” szappanbuborékokat, amelyek egyenként akár 2000 pollenszemcsét is tartalmazhatnak.

A kifejlesztett anyagot Dr. Miyako és munkatársai gyümölcsöseiben tesztelték, ami körtefákból állt, és ahol méhek hiányában a beporzást kézzel, tollkefével végezték.

A buborékok tesztelése után 16 nappal a fán gyümölcsök kezdtek képződni ugyan olyan mennyiségben, mint kézi beporzás esetén. A kutató elmondása szerint a kézi és a buborékos beporzás egyaránt 95 százalékos beporzási aránnyal rendelkezett, továbbá a gyümölcs külleme sem volt eltérő a két technika esetén. Az új módszer azonban több potenciális előnnyel is rendelkezik a jövőbeni automatizálás és a pollenszemcsék csökkentése szempontjából.

A szappanbuborékok esetében is felléphetnek azonban negatív tényezők, így például a szél és eső is, amely ronthat a beporzás sikerességén. Dr. Miyako szerint ezeket a problémákat olyan technológia alkalmazásával lehet elkerülni, amely koordinálja a buborékok mozgását, meghatározható általa a buborék landolásának helye és tervezhető útvonallal rendelkezik.

A teszteket már elvégezték egy buborékfújó pisztolyt hordozó drónnal, amely két méterről végezte a beporzást, ami így 90 százalékos sikert ért el. Dr. Miyako bízik a technika sikerességében, és bár sokan elképzelhetetlennek tartják, hogy ez valóban sikeres lehet, a kutató bízik a buborékok hatékonyságában beporzás esetén.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás