Japán kutatóknak sikerült megtalálni a fák beporzásának egy alternatív módszerét, ugyanis a méhek száma világszerte rohamosan csökken, a növényeknek viszont szükségük van beporzókra. Az új módszer, ami kifejezetten jól működik, a szappanbuborékokkal való beporzás. A buborékok vékony rétegén ugyanis megtapadtak a pollenek, amelyek így elszállítódtak a növényekig. A tesztelés során 95 százalékos sikerességi rátát értek el.

A buborékokat elsőként buborékfújó pisztolyokból lőtték ki, és körtefákon tesztelték, amelyeken igen jó eredménnyel, 95 százalékos sikerességi rátával zárták a kísérletet. Viszont már folynak a tesztelések olyan drónok kifejlesztésén is, amelyek segíthetik a buborékképzést, és így a beporzást –írja a BBC News.

A szappanbuborékok elősegíthetik a gyümölcsfák beporzását. (Fotó: Pixabay, JosephMonter)

A méhek számánek világszerte történő csökkenése miatt, a kutatók elkezdtek az utóbbi években alternatív beporzási módszerek után kutatni, hiszen ez sok zöldség és gyümölcs számára elengedhetetlen folyamat. Dr. Eijiro Miyako, a Japán Speciális Tudományos és Technológiai Intézetből már próbálta a drón pollenszállítási képességét, azonban ez a próbálkozás kudarcba fulladt, ugyanis az károsította a virágokat a folyamat során.

A kutató viszont egy nap ihletet kapott, mikor látta fiát játszani a helyi parkban, és szappanbuborékokat fújt. Az egyik buborék kipukkant fia arcán, és ez adott ötletet Dr. Eijiro Miyakonak. A buborék ugyanis rugalmas, könnyű és nem is okoz sérülést, így a virágokat sem károsítják, és optimálisak lehetnek pollen hordozására. A laboratóriumban meggyőződött arról, hogy a buborék anyagára feltapad a pollen, így működőképes lehet, viszont a legtöbb szappan anyaga mérgező a növények számára. Így kifejlesztette a „kémiai szempontból funkcionális” szappanbuborékokat, amelyek egyenként akár 2000 pollenszemcsét is tartalmazhatnak.

A kifejlesztett anyagot Dr. Miyako és munkatársai gyümölcsöseiben tesztelték, ami körtefákból állt, és ahol méhek hiányában a beporzást kézzel, tollkefével végezték.

A buborékok tesztelése után 16 nappal a fán gyümölcsök kezdtek képződni ugyan olyan mennyiségben, mint kézi beporzás esetén. A kutató elmondása szerint a kézi és a buborékos beporzás egyaránt 95 százalékos beporzási aránnyal rendelkezett, továbbá a gyümölcs külleme sem volt eltérő a két technika esetén. Az új módszer azonban több potenciális előnnyel is rendelkezik a jövőbeni automatizálás és a pollenszemcsék csökkentése szempontjából.

A szappanbuborékok esetében is felléphetnek azonban negatív tényezők, így például a szél és eső is, amely ronthat a beporzás sikerességén. Dr. Miyako szerint ezeket a problémákat olyan technológia alkalmazásával lehet elkerülni, amely koordinálja a buborékok mozgását, meghatározható általa a buborék landolásának helye és tervezhető útvonallal rendelkezik.

A teszteket már elvégezték egy buborékfújó pisztolyt hordozó drónnal, amely két méterről végezte a beporzást, ami így 90 százalékos sikert ért el. Dr. Miyako bízik a technika sikerességében, és bár sokan elképzelhetetlennek tartják, hogy ez valóban sikeres lehet, a kutató bízik a buborékok hatékonyságában beporzás esetén.

Megosztás

További híreink

Tíz szakember kapta meg a Népművészet Mestere díjat 2024-ben

2024.10.05.

A Népművészet Mestere díj egyes alkotások vagy egész életmű elismeréseként azoknak a népművészeknek adományozható állami kitüntetés, akik hosszabb időszak alatt kifejtett munkásságuk során a népművészet fejlesztésében kimagasló eredményeket értek el.

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás