Az elmúlt évek magas élelmiszerárai világszerte arra ösztönözték a gazdálkodókat, hogy több gabonafélét és olajos magot ültessenek, de a fogyasztóknak 2024-ben szűkülő ellátással kell szembenézniük a kedvezőtlen El Niño időjárás, az exportkorlátozások és a magasabb bioüzemanyag-előírások miatt.

A búza , a kukorica és a szójabab globális ára – több évnyi erős emelkedés után – 2023-ban veszteségek felé tartott a fekete-tengeri szűk keresztmetszetek enyhülése és a globális recessziótól való félelem miatt. Bár az árak továbbra is érzékenyek maradnak a kínálati sokkokra és az újévi élelmiszer-inflációra – mondták elemzők és kereskedők.

A világ rizskínálata már 2023-ban szűkült, miután az El Niño időjárási jelenség visszavetette a termelést. Ez arra késztette Indiát, a világ messze legnagyobb exportőrét, hogy korlátozza a szállításokat (Fotó: Pixabay)

„A gabonafélék ellátási képe minden bizonnyal javulni fog, mivel néhány kulcsfontosságú helyen, amelyek számítanak, nagyobb termés lesz. De még nem vagyunk igazán túl a nehezén” - mondta Ole Houe, a sydneyi IKON Commodities mezőgazdasági brókercég tanácsadói igazgatója.

„Legalább április-májusig El Niño időjárást jósolnak nekünk, Brazília szinte biztosan kevesebb kukoricát fog termelni, Kína pedig meglepi a piacot azzal, hogy nagyobb mennyiségű búzát és kukoricát vásárol a nemzetközi piacról.”

Az El Niño és az élelmiszer-termelés

Az El Niño időjárási jelenség, amely 2023-ban szárazságot hozott Ázsia nagy részeire, az előrejelzések szerint 2024 első felében is folytatódik, veszélyeztetve a rizs, a búza, a pálmaolaj és más mezőgazdasági termékek kínálatát a világ néhány vezető mezőgazdasági exportőrénél és importőrénél.

A kereskedők és tisztviselők arra számítanak, hogy 2024 első felében az ázsiai rizstermelés visszaesik, mivel a száraz vetési körülmények és a zsugorodó tározók valószínűleg csökkentik a hozamokat.

A világ rizskínálata már 2023-ban szűkült, miután az El Niño időjárási jelenség visszavetette a termelést. Ez arra késztette Indiát, a világ messze legnagyobb exportőrét, hogy korlátozza a szállításokat.

Miközben más gabonafélék piacai veszítettek értékükből, a rizs ára 2023-ban 15 éve nem látott csúcsra emelkedett, és egyes ázsiai exportközpontokban a jegyzések 40%-45%-kal nőttek.

India következő búzatermését is fenyegeti a nedvességhiány, ami arra kényszerítheti a világ második legnagyobb búzafogyasztóját, hogy hat év óta először importra szoruljon, mivel az állami raktárak hazai készletei hét éve a legalacsonyabb szintre csökkentek.

Farmerek odalent

A világ második számú búzaexportőrének számító Ausztráliában a gazdák áprilisban száraz talajon vethetik el a termést, miután a hónapok óta tartó nagy hőség visszafogta a terméshozamokat, és véget vetett a három álomszerű rekordtermés-sorozatnak.

Ez valószínűleg arra készteti a vásárlókat, köztük Kínát és Indonéziát, hogy nagyobb mennyiségű búzát kérjenek más észak-amerikai, európai és fekete-tengeri exportőröktől.

„A búza kínálati helyzete a jelenlegi 2023/24-es termésévben valószínűleg romlik a tavalyi szezonhoz képest” – írta jegyzetében a Commerzbank.

„Ennek oka, hogy a fontos termelő országok exportja valószínűleg jelentősen alacsonyabb lesz”.

A gabonakínálat szempontjából pozitívum, hogy a dél-amerikai kukorica-, búza- és szójatermelés várhatóan javulni fog 2024-ben, bár Brazíliában a kiszámíthatatlan időjárás némi kétséget hagy maga után.

Van, ahol segít a bőséges esőzés

Argentínában a gazdálkodás központi területén hulló bőséges esőzések valószínűleg fellendítik a szója, a kukorica és a búza termelését a világ egyik legnagyobb gabonaexportőr országában.

Az argentin Rosario gabonatőzsde (BCR) szerint a korai vetésű kukorica 95%-a és a szójabab 75%-a „kiváló vagy nagyon jó” körülmények között van, köszönhetően az október vége óta tartó esőzéseknek az ország Pampas régiójában.

Brazília 2024-ben rekordközeli mezőgazdasági termelésre számíthat, bár az ország szója- és kukoricatermesztési becslései az elmúlt hetekben csökkentek a száraz időjárás miatt.

A globális keresletnek vissza kell térnie a hosszú távú növekedési trendhez

A globális pálmaolajtermelés 2024-ben szintén csökkenhet a száraz El Niño időjárás miatt, ami támogatja a 2023-ban több mint 10%-kal visszaeső étolajárakat. A termelés csökkenése a pálmaolaj-alapú biodízel és étolaj előállítására irányuló nagyobb keresletre vonatkozó várakozások közepette következik be.

„Több felfelé irányuló árkockázatot látunk, mint lefelé” – jelentette ki a CoBank, az amerikai mezőgazdasági szektor egyik vezető hitelezője.

„A globális gabona- és olajosmag-készletek történelmi mértékkel mérve szűkösek, az északi féltekén 2015 óta először valószínűleg erős El Niño időjárási mintázat lesz a vegetációs időszakban, a dollárnak folytatnia kell a közelmúltbeli csökkenését, és a globális keresletnek vissza kell térnie a hosszú távú növekedési trendhez”.

(Forrás: reuters.com

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás