Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) 2016 márciusában rendelte el a megfigyelésen, elemzésen és beavatkozáson alapuló Operatív Aszály- és Vízhiánykezelő Monitoringrendszer létrehozását, és az idei évben már ez alapján zajlik a vízhiány elleni védekezés.

A rendszert elsősorban az állami vízgazdálkodás operatív tevékenységeinek támogatására hozták létre. De adatai mindenki számára ingyenesen hozzáférhetők. Így komoly segítséget jelenthet a mezőgazdasági termelőknek.

Több gyümölcskertészettől és szántóföldi gazdálkodótól is kaptak visszajelzéseket a fejlesztéssel megbízott vízügyi szakemberek (Fotó: Pixabay)

 Mire használható az aszálymonitoring?

Hogy mire és miként használható az aszálymonitoring, arról Fiala Károly, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság osztályvezetője nyilatkozott a magyarmezogazdasag.hu újságírójának.

A monitoring rendszer fejlesztésébe és gazdák közötti népszerűsítésébe a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarát és a KITE Zrt.-t is bevonta az OVF. Az online felület országos méretű tesztelését a falugazdászok végezték, és visszajelzéseik alapján került sor a finomhangolásra.

Az agrotechnikai beavatkozások optimális idejének meghatározásához

Használatáról több gyümölcskertészettől és szántóföldi gazdálkodótól is kaptak visszajelzéseket a fejlesztéssel megbízott vízügyi szakemberek. Hiszen az információs rendszeren keresztül nemcsak a meteorológiai alapadatok érhetők el ingyenesen, hanem például a talajnedvességre és talajhőmérsékletre vonatkozó mérések eredményei is. Ezek nagyon fontosak lehetnek a vetés vagy más agrotechnikai beavatkozások optimális idejének meghatározásában.

Nem véletlen, hogy az elmúlt két évben több gazdálkodó is kezdeményezte a vízügynél, hogy az általa művelt területen vagy annak a közelében létesítsenek új mérőállomást, amire volt is példa. Fontos azonban kiemelni, hogy a rendszer elsődleges célja az országos vízgazdálkodás támogatása, és csak másodlagos szempont, hogy előnyeit a mezőgazdasági felhasználók számára is érdemes kiaknázni.

Méréseivel, előrejelzéseivel ugyanis jól nyomon követhető a talaj kiszáradása. Vagyis lehetővé teszi a prevenciót, pontos képet ad arról, hogy mikor érdemes elindítani az öntözést, illetve azokat az agrotechnikai beavatkozásokat, amelyek akadályozzák a nedvesség elpárolgását.

Akár a parcella szintű precíziós mezőgazdaság is alapozható rá

Az országosan kiépített aszálymonitoring rendszer regionális szintű méréseket és elemzéseket végez a vízügyi igazgatóság számára, de akár a parcella szintű precíziós mezőgazdaságot is alapozni lehet a működésére, ha a parcellán vagy a közelében történik mérés.

A már működő 112 állomás mérési adatai ingyenesen elérhetők ugyan, de a talajok heterogenitása, változékonysága nehezíti egy adott állomás adatainak nagy területre történő kiterjesztését.

Minél közelebbi állomás információi alapján dolgozik a gazdálkodó, annál precízebbé válhatnak a beavatkozásai. A közeli mérőállomás telepítését bárki kezdeményezheti, de ennek megvannak a korlátai. A finanszírozást ugyanis a vízgazdálkodás biztosítja állami költségvetésből, és a tervek között összesen 140-150 állomás kiépítése szerepel.

Gyorsan megtérülő beruházás

Egyszerűsített állomás telepítése azonban az erre igényt tartóknak a szakember véleménye szerint egyértelműen és gyorsan megtérülő beruházás. Hiszen a saját parcellára vonatkozó objektív információk lényegesen precízebbé, ezáltal költséghatékonyabbá és eredményesebbé tehetik a gazdálkodást.

Az OVF statisztikái alapján az aszalymonitoring.vizugy.hu weboldalon elérhető országos információs rendszernek magas a látogatottsága, és egyre többen ismerik, illetve használják a hozzá tartozó mobil applikációt is.

Az aszálymonitoring használatával sokféle adat elérhetősége biztosított. Legtöbben ugyanakkor a meteorológiai alapadatokra, a csapadékra, a léghőmérsékletre, a talajnedvességre, a talajhőmérsékletre és ezek tíznapos előrejelzésére kíváncsiak, hiszen nagyban képesek segíteni a termelést.

A digitális felület további fejlesztése jelenleg is zajlik.

Népszerűsítés a tavasz végén

A cél a rendszer felhasználóbarát optimalizálása, amit a tervek szerint komoly népszerűsítés követ majd a tavasz végén. Szeretnék videókon és hanganyagokon keresztül is megosztani az érdeklődőkkel, hogy melyik információ mire jó, és miként lehet felhasználni a termelésben.

A rendszer tartalmi fejlesztése még nem tekinthető befejezettnek. Igyekeznek minden új technológiát és információt, ami elérhetővé válik, integrálni és közérthetően megosztani a felhasználókkal.

Jelenleg készül az az országos talajnedvesség-modell. Ez alkalmas lesz arra, hogy folyamatosan képet adjon a talajnedvesség és -hőmérséklet aktuális állapotáról. Úgyszintén a várható változásáról a teljes mezőgazdasági területen, tehát akár egymástól tíz kilométerre található két mérőállomás között is.

Tíznapos előrejelzés

Ennek a modellnek a segítségével sokkal részletesebb képet fognak kapni a felhasználók. Ráadásul az aktuális állapot mellett tíznapos előrejelzést is tartalmazni fog.

A talajnedvesség-modellezés országos léptékű kiterjesztése nemzetközi szinten is jelentős eredmény. Jelenleg kevés országban érhető el, főként olyan sűrű térbeli felbontással – kilométerszer kilométerszeres rácshálóban –, ahogyan itthon valósul meg.

A megfelelő időben, a megfelelő mennyiségű víz jusson el a vízhiánnyal leginkább érintett helyekre a termőtalajok optimális állapotának fenntartásához (Fotó: Pixabay)

A fejlesztés másik iránya a műholdas távérzékeléses adatok felhasználása a felső talajréteg gyors változásainak nyomon követése érdekében.

Az aszály megelőzésében és a kárenyhítésben érdemes gondolkodni

A korai riasztó rendszerként működő aszálymonitoring haszna, hogy az operatív öntözési védekezés, az állami öntözőrendszerek üzemeltetése tervezhetőbbé, pontosabbá és hatékonyabbá válik. Hozzájárul, hogy a megfelelő időben, a megfelelő mennyiségű víz jusson el a vízhiánnyal leginkább érintett helyekre a termőtalajok optimális állapotának fenntartásához. Bár a vízhiányt minden évben folyamatosan monitorozza az OFV, az idei lesz az első esztendő, amikor a teljes operatív tevékenységet az aszálymonitoring bejövő adataira (is) fogja alapozni.

A szakember kiemelte, hogy teljes egészében nem lehet megszüntetni az aszályt. A megelőzésben és a kárenyhítésben érdemes gondolkodni, és ez az aszálymonitoring fő funkciója.

Az biztos, hogy ha megfelelő időben történnek a beavatkozások – az öntözés, az agrotechnológia, a vetés és a tápanyagutánpótlás –, az jelentősen hozzájárulhat a vízhiány okozta mezőgazdasági veszteségek csökkenéséhez. Véleménye szerint megfelelő odafigyeléssel 30 százalék körüli eredményt is el lehet érni ezen a területen.

Ha figyelembe vesszük, hogy egy kifejezetten aszályos évben országos viszonylatban több száz milliárd forintra rúghat a terméskiesés összege, akkor azt lehet mondani, hogy az aszálymonitoring hosszú távon igen jelentős megtakarítást eredményezhet az országnak és a gazdálkodóknak.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás