Lassan el kell fogadnunk, hogy kevesebb húst kell ennünk a jövőben. Na, nem egy új diéta miatt, hanem hogy csökkentsük a környezetünk károsítását. Szakértők szerint ugyanis az étrendünk megváltoztatásával tehetjük a legtöbbet környezetünk védelme érdekében.

Nap- mint-nap hallani a mezőgazdaság fenntarthatóságáról. Ez idáig elsősorban az élelmiszer-termelési rendszerek változásait jelentette, most már azonban a fenntarthatóságot inkább az étrend megváltozásához és a növekvő hatékonysághoz kötik a szakértők.

Ezt annak fényében mondják, hogy az elmúlt időszakban a kutatók több mint 740 féle termelési rendszert vizsgáltak meg, több mint 90 különböző típusú élelmiszer előállításához. A kísérletsorozatra azért volt szükség, hogy megértsék az összefüggéseket az étrendek, a mezőgazdasági termelési gyakorlatok és a környezeti degradáció között – írja az agronaplo.hu

Ideje lenne környezet-barátabbá tenni a tehéntartást
 

A vizsgálatok végeztével érdekes eredményeket kaptak a kutatók. A bio rendszerekről például kiderült, hogy kevesebb energiát használnak fel, mint a hagyományos mezőgazdaság, viszont a területhasználatuk jóval magasabb.

Sőt, üvegházhatású gázok kibocsátását tekintve nem jobbak, mint a hagyományos termelés és a tápanyag elszivárgása is igen magas volt a vizsgált talajokban.

Az is kiderült, hogy a legelőn tartott szarvasmarhák több területet igényelnek és több üvegházhatású gázt bocsátanak ki, mint az abrakon tartott testvéreik. Ebből úgy tűnhet, hogy a hagyományos gazdálkodást kell a jövőben is erőltetni, ettől azonban óva intenek a kutatók. Ehelyett az összes ismert rendszer előnyös részeinek kombinálásával kellene fenntarthatóvá tenni a mezőgazdaságot.

Pozitív hatással lenne a környezetre, ha kevesebb marhahúst fogyasztana az emberiség és helyette a sertés-, baromfi- és a halhúst helyeznénk előtérbe. Így egy nagyobb étrendi váltás igen pozitív befolyással lehetne a környezet fenntarthatóságára és az emberi egészségre.

De mi történhet, ha nem cselekszünk, és nem próbálunk javítani a mezőgazdasági termelésen és a szokásainkon?

  • 200-1000 millió hektár termőföld merülhet ki,
  • háromszorosára emelkedhet a műtrágya felhasználásának mennyisége,
  • ugyancsak háromszor annyi növényvédő szert használhatnak fel a gazdálkodók a jövőben,
  • 80 százalékkal emelkedhet az üvegházhatású gázok kibocsátása,
  • jelentősen megemelkedhet az étrenddel összefüggő betegségek gyakorisága.

Megéri változtatni.

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás