Világsiker lehet a Szegedi Egyetem új baktériumtörzse a biogazdálkodásban
Biogazdálkodásban hasznosítható, új baktériumtörzset találtak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói. A szabadalommal védett baktériumtörzs hamarosan a gyakorlatban kerül bevetésre; az USA egyik legnagyobb biokontroll készítményeket forgalmazó cége hasznosítja új termék előállításához.
A zöldségtermesztésben különösen nagy károkat okozó baktériumok és gombák ellen használható új baktériumtörzset találtak a Szegedi Tudományegyetem kutatói. A Bacillus mojavensis jelentős mennyiségben termel olyan peptid-antibiotikumot, amely a zöldségfélék gyökérzetében előforduló baktériumok és gombák ellen nyújt védelmet. Egyben növeli a növény általános ellenálló-képességét.
Az egyetem olyan baktériumtörzset szabadalmaztatott, amellyel baktérium- és gombaellenes növényvédelmet lehet megvalósítani a paradicsom, a paprika, a saláta és a káposzta biotermesztésekor. Mindezt talajos és talaj nélküli termesztőrendszerekben - írja közleményében az SZTE. A szabadalmat egy nemrégiben megkötött licenciaszerződéssel az USA egyik legnagyobb biokontroll termékeket forgalmazó cége hasznosítja egy új termék előállításához és forgalmazáshoz.
Hirdetés
Az elmúlt években egyre több, a mezőgazdaságban használt kémiai anyagról derült ki, hogy káros az emberi egészségre, vagy a környezetre. Ezért a vegyszerek kiváltására egyre gyakrabban biokontroll-alapú technológiát használnak. Dr. habil. Kredics László egyetemi docens, Dr. Manczinger László egyetemi docens és Prof. Dr. Vágvölgyi Csaba tanszékvezető egyetemi tanár évtizedek óta foglalkozik biokontroll kutatásokkal. Ezekben olyan mikroorganizmusokat keresnek, amelyek a szintetikus kémiai vegyszerek helyett hatékonyan alkalmazhatók a mezőgazdaságban. A Bacillus nemzetségben számos olyan törzs ismert, amelyek alkalmazhatók biokontroll célokra. Az új törzs a növények föld alatti és feletti részeit támadó mikrobákkal szemben is védelmet nyújthat - közölte az egyetem.
Ezek az új baktériumtörzs előnyei
A 2011-ben szabadalmaztatott Bacillus mojavensis törzs egyedülálló profillal bír. Kiemelkedően nagy mennyiségben termel fengicint. Ez a peptid-antibiotikum gombaellenes hatással rendelkezik, továbbá megnöveli a növény általános ellenálló képességét. A peptid-antibiotikum nem káros az emberi szervezetre, és stabil a természetben. Vagyis a környezeti hatásoktól függetlenül hosszú ideig fejti ki hatását. Az új törzs a növények föld alatti és feletti részeit támadó mikrobákkal szemben is védelmet nyújt. Így például képes kivédeni a Xanthomonas vesicatoria baktérium hatását, amely a levelek foltosodását okozza, vagy a Pythium debaryanum gomba által okozott károkat, amely a palánták korai rothadásáért felel. A szabadalmaztatott törzs jól tűri a viszonylag magas rézszintet is, így hatékonyan alkalmazható réztartalmú szerekkel kezelt talajban, így például a szőlőtermesztésben - magyarázta Prof. Dr. Vágvölgyi Csaba, az SZTE TTIK Mikrobiológiai Tanszékének vezetője.
Amerikai cég terjesztheti el a magyar szabadalmat
A baktériumtörzs szabadalmát a nemrégiben megkötött licenciaszerződés értelmében az USA egyik legnagyobb biokontroll termékeket forgalmazó cége, a Certis hasznosítja egy új termék előállításához és forgalmazáshoz. Ezzel pedig a Szegedi Tudományegyetemen végzett kutatások eredményét a mezőgazdaságban és a kertészetben világszerte használhatják, csökkentve ezzel a környezet és az emberi egészség terhelését. Korábban ebben a cikkünkben írtunk arról, hogy van megoldás a vegyszerszennyezettség ellen, mégsem kell.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?
Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés