Egyre több a repce és a napraforgó az országban, emiatt pedig a gond is egyre több a fehérpenészes rothadással. A fertőzés egyik ellenszere a gombaevő gomba, a Coniothyrium. Érdemes ezt a fehérpenészevő talajgombát bevetni a védekezéshez, de nem mindegy, hogy melyik fajtáját. Arról ugyanis kevesen tudnak, hogy többféle törzse is van, és ezeket másképp kell használni. Ugyan a hektáronként 1-2 kiló vagy 10 liternyi készítmény a kijuttatási lémennyiséggel hígítva sem tud a talaj minden köbcentijébe eljutni, ám a talajgomba mindaddig dolgozni és szaporodni fog, amíg táplálékot talál. Az aktivitását ezen túlmenően csak a talajhőmérséklet és annak nedvességtartalma befolyásolja. A repcevetés előtt kijuttatott gomba a talaj 5 fok alá hűléséig, az aratása után kipermetezett pedig a föld nyári átforrósodásáig hat. Ezután nyugalomba vonul, és várja a kedvező körülményeket. Gönczi Krisztina szakcikke az Agro Naplóban jelent meg.
Érdemes fehérpenészevő talajgombát használni a repcében és a napraforgóban, de nem mindegy, hogy milyet
Akkor érdemes alkalmazni, amikor az agrotechnikailag ajánlottnál gyakrabban kerül vissza a repce vagy a napraforgó ugyanarra a területre, így a talajban nagyon megnövekszik a fehérpenészes rothadás (Sclerotinia sclerotiorum). A fekete szkleróciumok egy nedvesebb évjáratban szinte el is tudják tömíteni a repceszár szállítószöveteit. Aratás után pedig sajnos ezeket tudja betárcsázni a talajba, majd megfertőzni velük a következő érzékeny kultúrát.  A Coniothyrium minitans annál hatékonyabb, minél több a Sclerotinia sclerotiorum és a Sclerotinia minor a talajban.
Melyiket milyen körülmények között érdemes?
A Coniothyrium több tucat törzsét tesztelték, az egyikük (CON/M/91-08) kifejezetten kedveli a magas hőmérsékletet: 20 és 25 fok között a leghatékonyabb. Ezért a betakarítás után a tarlómaradványokra permetezve, majd azokat betárcsázva eredményesen pusztítja el a fehérpenész szkleróciumait. Magyarországon leginkább a NCAIM 51/2004 törzse terjedt el, amelyik a 14–16 fokos talajhőmérsékletet és a  60–70 százalékos talajnedvességet kedveli. Emiatt a repce vetése előtt érdemes a talajba dolgozni, és az ősz folyamán tisztítja meg a talajt. De a 20 fokos talajhőmérséklet nagyjából mindegyik törzsnek megfelel. Így aratás után és vetés előtt is eredménnyel használható.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás