Szén nanocsövekből készült szenzorok elhelyezésével pontosan nyomon tudják követni, hogyan reagálnak a növények a különféle stresszhelyzetekre. A Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói kifejlesztettek egy módszert, amivel megfigyelhetik és mérhetik azt, hogy a növények milyen válaszreakciókkal élnek a különféle stresszhelyzetekre. A sérülésekre, a fertőzésekre és a fényártalmakra adott válaszokat a növények leveleibe ágyazott szenzorokkal mérték meg. A nanocsövek képesek észlelni és jelenteni a növények által használt vészjelzéseket.

A Future Farming cikkére az Agrárszektor bukkant rá, ezt az anyagot szemléztük. A növények a leveleik közötti kommunikációra hidrogén-peroxidot használnak. Bármilyen fenyegetés esetén egy vészjelzést adnak le, ami a levélcellákat arra ösztönzi, hogy olyan anyagokat termeljenek, amelyek segíthetnek a sérült részek javításában, vagy a kártevőik, így például a rovarok elhárításában. A kutatók fejlesztette szenzorok nem csak arra képesek, hogy ezeket a vészjelzéseket érzékeljék. Azt is felismerik, hogy milyen stresszhelyzet váltotta ki azokat, illetve képesek elkülöníteni egymástól a különböző növényfajták jelzéseit is.

Szénből készült szenzorok segítségével vizsgálják a növények különböző stresszhatásra leadott válaszreakcióit az MIT kutatói - képünk illusztráció

A növények érzékeny kommunikációs rendszerét vizsgálták a szenzorok segítségével

A növényeknek roppant kifinomult belső kommunikációs rendszerük van. Ezt most először mi is meg tudjuk figyelni. Valós időben láthatjuk egy élő növény válaszreakcióját az éppen őt érő stresszhatásra – közölte a kutatásról Michael Strano, a MIT vegyészmérnök professzora. A szenzorokkal azt is tanulmányozni lehet, hogyan reagálnak az egyes növények a különböző stresszhatásokra. Ez pedig hatalmas segítséget jelenthet a mezőgazdaság számára a hozamnövelési stratégiák kidolgozásakor. A kutatók 8 különféle növényfajon (például fejes salátán, rukkolán, sóskán, szamócán, spenóton és vízitormán) is kipróbálták a szenzorokat, és úgy gondolják, hogy ez a fajta megközelítés más haszonnövények esetében is működhet.

A kutatás során megállapították, hogy a különböző növények egymástól eltérő hullámformájú vészjelzést adnak le. Ezt a levegőben terjedő hidrogén-peroxid koncentrációjának méréséből tudták megállapítani. A tudósok azt feltételezik, hogy minden egyes növény válaszreakciója szoros összefüggésben áll a sérüléssel szembeni hatékony védekezésének képességével. Továbbá azt is megállapították, hogy a növények fajtól függően más és más módon reagálnak a különböző stresszhelyzetekre.

Vizsgálják a növények ellenállóképességét

A technológiát arra is lehet használni, hogy a különféle növényfajok károsodásokkal és kórokozókkal szembeni ellenállóképességét vizsgálják. A tudósok azzal is kísérleteznek, hogyan reagálnak a növények a kontrollált környezetben történő termesztés során a különféle körülményekre. A tudósok abban bíznak, hogy megoldást találhatnak a növények árnyékkerülésére is. Ez egy olyan reakció, amelyet nagyon sok növényfaj mutat, ha egymás mellé nagy sűrűségben ültetik őket. Ekkor a növények több energiát fordítanak arra, hogy minél magasabbra nőjenek, ahelyett, hogy termést hozzanak. Ez pedig csökkenti a hozamot. A kutatók viszont az új tudás birtokában olyan növényeket hozhatnának létre, amelyeknél ez a reakció nem indul be. Michael Strano szerint a szenzorokkal nem csupán az árnyékkerülési reakciót beindító jelzéseket tudják érzékelni, de a körülmények és a reakciók ismeretében pontos képet is kapnak majd arról, hogy ilyenkor milyen folyamatok játszódnak le a növényekben.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás