A szennyvíz és a szennyvíziszap mezőgazdasági jellegű felhasználása nem újdonság. Régóta alkalmazzák a gazdák tápanyag-visszapótlás céljára. Azt viszont szem előtt kell tartani, hogy nagyon figyelni kell a területre történő kijuttatáskor, mivel a szennyvíziszapok akár toxikus anyagokat is tartalmazhatnak.

Mezőgazdasági területen kizárólag az a települési szennyvíz tisztítása során keletkező és ehhez hasonló összetételű szennyvíz használható fel, aminek a szennyezőanyag tartalma nem haladja meg a törvényben meghatározott határértéket.

A szennyvíziszap is csak megfelelő kezelés után használható fel a mezőgazdasági területeken. Ez biológiai és kémiai úton, valamint hőkezeléssel is megoldható. Egyébként a szennyvíziszap a települési folyékony hulladék legalább 6 hónapos tárolásával, vagy kémiai kezelésével nyer az előírásoknak megfelelő szennyezőanyag tartalmat.

Vannak azonban ezen kívül még olyan szabályok, amelyeket szigorúan be kell tartani szennyvíz, vagy szennyvíziszap kijuttatásakor:

  • szőlő, bogyósgyümölcs és alacsony törzsű gyümölcsösben csak vegetációs időszakon kívül lehet kijuttatni,
  • hagyományos művelésű gyümölcsös esetén a kijuttatás és a betakarítás között legalább 6 hétnek el kell telnie,
  • szántóföldön csak a betakarítás és a vetés közti időben juttatható ki szennyvíz és szennyvíziszap.
Fotó: zalaviz.hu
 

Tilos a szennyvíz és a szennyvíziszap kihelyezése:

  • 5,5 pH-értéknél alacsonyabb talajra,
  • 60 cm-nél vékonyabb termőréteg esetén,
  • fagyott, hóval borított területre,
  • 6-12 %-nál nagyobb lejtésű területre.

A szennyvíz, szennyvíziszap és szennyvíziszap komposzt kihelyezése előtt a talajvédelmi hatóságtól kell engedélyt kérni. A kérelmet bármelyik kormányablaknál be lehet nyújtani, amelyhez mellékelni kell:

  • a szennyvíz, szennyvíziszap vagy szennyvíziszap komposzt felhasználását megalapozó talajvédelmi tervet,
  • a földhasználó és tulajdonos hozzájárulását,
  • komposztáló telep hulladékkezelési engedélyét.

A kérelemkor fizetendő talajvédelmi hatósági eljárás díja szennyvíz vagy szennyvíziszap felhasználás esetén 144.000 Ft, szennyvíziszap komposzt hasznosítása esetén 110.000 Ft.

Forrás: portal.nebih.gov.hu

Megosztás

További híreink

Gasztronómiai különlegesség vagy egészségbomba? A fekete paradicsom, amit ki kell próbálnia!

2024.11.24.

A fekete paradicsom különleges megjelenésével és egyedi ízvilágával egyre nagyobb érdeklődést vált ki a kertészkedők és gasztronómia iránt érdeklődők körében. Az egzotikus szín és a tápanyagdús beltartalom miatt sokan kíváncsiak erre az egyedülálló növényre. Nézzük meg, milyen kérdések merülnek fel leggyakrabban a fekete paradicsommal kapcsolatban, és miért érdemes esetleg otthon is megpróbálkozni a termesztésével!

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás