Szenzorok, mint emberi érzékszervek
Így is érzékeltethetjük a precíziós eszközök fontosságát a mezőgazdaságban. Egyelőre a szántóföldi növénytermesztésben a legelterjedtebbek, a jövőben viszont egyéb ágazatokban is létkérdés lesz az alkalmazásuk.
A precíziós eszközök alapjaiul a szenzorok szolgálnak, amelyek rengeteg információt szolgáltatnak az azokat feldolgozó számítógép felé. Legyen szó például egy munkagép útvonaláról, vagy egy takarmánykiosztó által kiadott takarmánymennyiségről. A lényeg mindkét esetben ugyanaz: minden lehetséges információ feldolgozása a későbbi haszonszerzés céljából.
Magyarországon a fent említett adatokat maradéktalanul felhasználó precíziós mezőgazdaság még nem terjedt el, pedig már itthon is elérhetőek az ezt szolgáló technológiák. A kérdés az, mikor és mennyire fogják kiaknázni ezeket a lehetőségeket a gazdák.
Hirdetés
A szántóföldi növénytermesztésben már hazánkban is több, precíziós gazdálkodást segítő eszköz vetette meg a lábát. Itt van például a GPS, amelynek segítségével automatikusan kormányozza saját magát a traktor, vagy a kombájn. Így a gépek optimális úton haladnak, minimalizálva a feleslegesen bejárt területek méreté és ezzel üzemanyagot spórolva üzemeltetőjének. A hozamtérkép azonban még kevésbé elterjedt, pedig nagyon hasznos lehet a növénytermesztéssel foglalkozók számára. Ezzel ugyanis a műholdas vagy drónos távérzékeléssel kiegészítve az is megállapítható, hol szükséges növényvédő szert alkalmazni.
A kertészet már nem is életképes precíziós eszközök nélkül
A kertészetben csak az automatizált üvegházakra kell gondolnunk és már látjuk is, hogy az eszközök nélkül gyakorlatilag már nem is létezhet ma üvegházi növénytermesztés (nagyüzemi körülmények között). Ez azonban csak egy szelete az ebben az ágazatban alkalmazható megoldásoknak, van még hová fejlődni. Még például senki sem használ itthon mikroklímát mérő mezőgazdasági állomást, kórokozó modellezésen alapuló növényvédelmet, vagy precíziós öntözést.
Legkevésbé az állattenyésztésben terjedtek el a precíziós eszközök. Egyedül a számítógépes takarmánykiosztás az, amit többen használnak, de ez is elsősorban a sertés- és baromfitenyésztők körében ismert technológia.
Miért nem akarnak ’precízek’ lenni a gazdák?
Az ok nagyon egyszerű: nem éri meg váltani az új technológiákra. A gazdák ugyanis digitalizáció nélkül is aránylag magas hozamokat képesek elérni, valamint a precíziós eszközökhöz szükség van némi informatikai hozzáértésre is.
Később azonban, ahogyan emelkedik az input anyagok ára, muszáj lesz elmozdulniuk a digitalizált gazdálkodás felé. Ha továbbra is megfelelő hozamot akarnak elérni. Ehhez azonban megfelelő képzéseket is biztosítani kell a termelőknek, hogy legalább a szakértelem hiánya ne legyen esetükben gátló tényező.
Forrás: nak.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés