A tolnai almás gazdák jó szezonról számolnak be. Véleményük szerint az idei termés kiválóra sikeredett és az ára is jelentősen emelkedett a tavalyihoz képest.

Az országban 45 ezer hektáron, ebből Tolna megyében 220 hektáron termelnek almát, zömében Lengyel, Kisvejke, Györköny, Dunaföldvár, Bátaszék és Szekszárd határában. Míg tavaly arról panaszkodtak a termelők, hogy az orosz embargó miatt – a rekordtermés ellenére – mélybe zuhant a gyümölcs ára, addig idén elfogadható felvásárlásról beszélnek a gazdálkodók.

Nagy István, bátaszéki termelő elmondta, ennek részben az az oka, hogy a hazai léüzemek egy részét megvásárolta az Ausztria Juice nevű cég, melynek Európában 14 feldolgozó üzeme van, sőt Kínában is van egy. A cég központja itthon Vásárosnaményben van, de több helyen is van felvásárlási lehetőség, Tolna megyéhez Érsekhalma van a legközelebb. Ez az üzem a léalma kilójáért is 36 forintot fizet, az étkezésiért pedig 130-140-et.

Az idei jó termés mellé kiváló árak is társulnak (Fotó: treepicturesonline.com)
 

Utóbbiért ugyanekkora összeget kínál a felvásároló Szabolcsban is, az alma hazájában. A boltban, a zöldségesnél és a piacon viszont kilóját már 250-300 forintért kínálják. Nagy István szerint ez irreálisan magas összeg. Nagy tételben ráadásul csak kevesebben vásárolnak étkezési célra, a spájzban tárolva ugyanis nem tárolható hosszú ideig a gyümölcs.

Van azonban olyan termelő, akin már nem segít a növekvő felvásárlási ár. Asztalos Antal elmondta, a becsődölt léfeldolgozóknál összesen 10 millió forintja „ragadt benn”. Mivel évek óta csak ráfizetést jelentett neki az ültetvénye, inkább kivágta az almafákat, és szántó lesz majd három hektáron. Azt még hozzátette, hosszú távú megoldás az lehetett volna, ha valóban elkészül megyénként a száz vagonos hűtőház, melyet még az egyik korábbi agrárminiszter ígért be. Ez megoldhatta volt a zöldség-gyümölcstermesztők gondjait.

Nem könnyű tárolni

Egy átlagos évben tizennyolcszor kell permetezni az almást, mert nagyon érzékeny a lisztharmatra, varasodásra. Csak a növényvédő szer ára hektáronként 400 ezer forint, ehhez társul még a kijuttatás költsége, a tavaszi metszés, a gépi munkák, a talaj tisztán tartása, a tápozás, az öntözés, majd ősszel a szedés, szállítás és a gyümölcs tárolása. Összességében közel egymillió forintot költ a gazda egy hektár almásra, úgy, hogy a saját munkáját nem számítja. Szerencsés esetben pedig hektáronként ezer mázsa gyümölcs terem, mely akár másfél millió forintot is hozhat. A termelők szerint nem könnyű tárolni, megfelelő pince kell hozzá, ahol nemcsak a hőmérsékletre (plusz 8 fok az ideális), de a megfelelő páratartalomra is ügyelni kell.

Forrás: teol.hu

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás