Szép az alma, jó az ára
A tolnai almás gazdák jó szezonról számolnak be. Véleményük szerint az idei termés kiválóra sikeredett és az ára is jelentősen emelkedett a tavalyihoz képest.
Az országban 45 ezer hektáron, ebből Tolna megyében 220 hektáron termelnek almát, zömében Lengyel, Kisvejke, Györköny, Dunaföldvár, Bátaszék és Szekszárd határában. Míg tavaly arról panaszkodtak a termelők, hogy az orosz embargó miatt – a rekordtermés ellenére – mélybe zuhant a gyümölcs ára, addig idén elfogadható felvásárlásról beszélnek a gazdálkodók.
Nagy István, bátaszéki termelő elmondta, ennek részben az az oka, hogy a hazai léüzemek egy részét megvásárolta az Ausztria Juice nevű cég, melynek Európában 14 feldolgozó üzeme van, sőt Kínában is van egy. A cég központja itthon Vásárosnaményben van, de több helyen is van felvásárlási lehetőség, Tolna megyéhez Érsekhalma van a legközelebb. Ez az üzem a léalma kilójáért is 36 forintot fizet, az étkezésiért pedig 130-140-et.
Hirdetés
Utóbbiért ugyanekkora összeget kínál a felvásároló Szabolcsban is, az alma hazájában. A boltban, a zöldségesnél és a piacon viszont kilóját már 250-300 forintért kínálják. Nagy István szerint ez irreálisan magas összeg. Nagy tételben ráadásul csak kevesebben vásárolnak étkezési célra, a spájzban tárolva ugyanis nem tárolható hosszú ideig a gyümölcs.
Van azonban olyan termelő, akin már nem segít a növekvő felvásárlási ár. Asztalos Antal elmondta, a becsődölt léfeldolgozóknál összesen 10 millió forintja „ragadt benn”. Mivel évek óta csak ráfizetést jelentett neki az ültetvénye, inkább kivágta az almafákat, és szántó lesz majd három hektáron. Azt még hozzátette, hosszú távú megoldás az lehetett volna, ha valóban elkészül megyénként a száz vagonos hűtőház, melyet még az egyik korábbi agrárminiszter ígért be. Ez megoldhatta volt a zöldség-gyümölcstermesztők gondjait.
Nem könnyű tárolni
Egy átlagos évben tizennyolcszor kell permetezni az almást, mert nagyon érzékeny a lisztharmatra, varasodásra. Csak a növényvédő szer ára hektáronként 400 ezer forint, ehhez társul még a kijuttatás költsége, a tavaszi metszés, a gépi munkák, a talaj tisztán tartása, a tápozás, az öntözés, majd ősszel a szedés, szállítás és a gyümölcs tárolása. Összességében közel egymillió forintot költ a gazda egy hektár almásra, úgy, hogy a saját munkáját nem számítja. Szerencsés esetben pedig hektáronként ezer mázsa gyümölcs terem, mely akár másfél millió forintot is hozhat. A termelők szerint nem könnyű tárolni, megfelelő pince kell hozzá, ahol nemcsak a hőmérsékletre (plusz 8 fok az ideális), de a megfelelő páratartalomra is ügyelni kell.
Forrás: teol.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés