A szójatermesztés hazai fejlesztésének 2016-ban tapasztalható fellendülése 2018-ra mérséklődött. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a szója vetésterülete 63 ezer hektárra csökkent. Történt ez részben a zöldítés szabályainak változása miatt, ahol ettől az évtől kezdve a beszámítani kívánt területeken tilos a vegyszerhasználat. A környezetkímélő, növényvédőszer-mentes szójatermesztési technológiák így nem csak az biogazdálkodók, hanem a konvencionális termelők számára is kihívást jelentenek. Ennek oka a klimatikus adottságok miatti termésszint-kockázat mellett elsősorban a fokozott gyomosodás veszélye. Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet cikke olyan szójatermesztési technológiát mutatott be, amely az ökológiai gazdálkodásban is kivitelezhető, hatékonyabb talajhasználatot, vagy csökkentett menetszámú munkaműveleteket, illetve gyom-visszaszorítást eredményez. Bár a hazai gazdasági környezet, illetve az eszközellátottság hiányossága még sokszor akadályt jelent az alkalmazásukban, a jövőbeni tervezéshez hasznos lehet, ha megismerkedünk egy-egy újszerű termesztési modellel - írja az ÖMKi anyaga.
Ha odafigyelnek a részletekre, az alternatív szójatermesztési technológiák nagyon eredményesek
Vessen rá szemet!
Ezzel a technológiával már több helyen is folyamatban vannak kísérletek Európában (Ausztria és Franciaország). Ennek lényege a rozs takarónövényként való alkalmazása a szója vetésben. Alfred Grand, aki az alsó-ausztriai Absdorfban folytat 2006 óta biogazdálkodást, több mint 20 éve nem szánt, és csernozjom talajon minimum-, illetve no-tillage talajművelést és szántóföldi kutatásokat végez. A farmon az ÖMKi is látogatást tett az OK-NET Arable projekt keretében 2017-ben. A kutatások középpontjában a talajegészség van, ennek során az optimális vetésforgó kialakítása, a takarónövények beillesztése, a talajművelés csökkentése, az éghajlatváltozás mérséklése és az élelmiszerminőség javítása a cél. Mindezeket több projekt és intézet segíti (EIP-Agri, Horizon2020, Rodale Institute, USA).
Az általa bemutatott technológia lényege hogy az őszi rozst optimális időben, legalább 200 kg/ha magmennyiséggel elvetve olyan biomasszát hoz létre a rozs virágzási időszakáig, ami 8-10 t/ha tömeget elér, és 15-20 cm vastag takarást eredményez lehengerezve. Ez tudja olyan mértékben árnyékolni a talajt, hogy ne törhessenek fel benne a gyomok. Fontos, hogy a növény elérje ezt a fenológiai állapotot, ugyanis a korán lehengerelt rozs képes regenerálódni.
Fontos a szártörés
A szárat többször is meg kell törni, amit a gazdaságban úgynevezett roller-crimperrel végeznek. Ez egy hullámirányú késekkel szerelt, erőgép mellső függesztésére csatlakozó szártörő henger. A henger palástján V alakban összefutó élek biztosítják a hatékony, iránytartó haladást és a rozs szárának több helyen történő megtörését. Ez szükséges ahhoz, hogy a későbbiekben ne „álljon fel” a rozs, mert az hátráltatná a szója fejlődését. A hengert súlyozni szükséges, tapasztalatok szerint erre akár 500 kg is szükséges lehet.
Ezután a hengerezéssel egy menetben direktvető gép veti a szóját. Ennél érdemes emelni a csiraszámot a mag nem elégséges takarása, illetve az optimálistól későbbi vetés (május vége) miatt. A szója a vastag mulcs ellenére kikel, bár a kelése lassabb, mint takarónövény nélkül. Ezt követően a teljes tenyészidőszakban többé nincs szükség mechanikai gyomszabályozásra.
A módszer előnyei:
  • A glifozát alkalmazásának kiváltója,
  • táplálékot és élőhelyet jelent a talajmikrobák és a talaj-makrofauna, (pl. földigiliszták) számára,
  • a talajborítás védelmet jelent a naptól, az esőtől és a széltől, a fokozott párolgástól.
  • Csökkenti a talajhőmérsékletet nyáron, ami csökkent szén-dioxid-kibocsátást eredményez.
  • A gyökércsatornák megmaradnak a talajban, nagyobb lesz a tápanyag dinamika a talajművelés mellőzésével.
  • A legjobb vízinfiltrációt (beszivárgást) eredményezi, háborítatlan a talajszerkezet.
  • A napfény energiáját jobban kihasználjuk, csökkentett fosszilis üzemanyag és munkaerő felhasználás mellett visszaszorulnak a gyomnövények – a mérgező csattanó maszlag is.
  • Kevesebb a levéltetű az arra fogékony kultúrákban.
  • „Melléktermékként” a rozs virágporát néha Ausztriában külön is gyűjtik kozmetikai vagy gyógyszerészeti felhasználásra.
A módszer hátrányai:
  • A rozs tavaszi vízfelhasználása versenyt jelent a fővetésnek, a késői vetési idő csökkentheti a hozamot, nem alkalmazható minden növénykultúránál, a rágcsálók és az évelő gyomok kártétele fokozódhat, a módszer alkalmasságát még vizsgálni kell az európai éghajlat és vetésforgói mellett.
  • Az évelő lósóska áttört a mulcson, a szója a nem kellő vetésmélység miatt néhol hiányosan kelt ki. A termésmennyiség így is eléri a környező területek többször sorközművelt állományának átlagát, bár  a rendkívül aszályos nyár miatt háromszori öntözést kapott.
A módszer lehetőségeit növeli, hogy az alkalmazásával  jó eredményeket értek el hajdinával, csicseriborsóval, cukkinivel és más zöldségfélékkel is. Hazai kipróbálásához az ÖMKi is szívesen nyújt segítséget az érdeklődők számára.
A módszerről itt nézhet meg egy videót
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=UtxH4CJa-jk[/embedyt]

Megosztás

További híreink

Bajban a magyarság szimbóluma

2024.11.25.

Az elmúlt évtizedekben folyamatosan zsugorodott a paprika termesztésére alkalmas terület Magyarországon, ami komoly hatással van a hazai fűszerpaprika-ellátásra.

Közeleg a tél, persze, hogy megint felmerült az energiaválság kérdése

2024.11.25.

Európában ismét emelkednek a földgázárak, ami a hidegebb időjárás és a geopolitikai feszültségek következménye.

Avokádó a kertben: neveljen saját fát otthon sikeresen

2024.11.25.

Az avokádó az egyik legnépszerűbb gyümölcs a világon, nemcsak finom, hanem egészséges is. Az otthoni termesztése egyre nagyobb érdeklődést kelt, de számos kérdés merül fel ezzel kapcsolatban. Vajon mi kell ahhoz, hogy egy sikeres avokádófát neveljünk? Hogyan érhetjük el, hogy termést is hozzon? Cikkünkben megválaszoljuk azokat a kérdéseket, amelyek leggyakrabban felmerülnek a házi avokádótermesztők körében.

Sokan észre sem veszik, hogy sózzák rájuk a hamis élelmiszert a boltokban

2024.11.25.

Az élelmiszerhamisítást főleg az mozgatja, hogy ha valami hasonlót lehet előállítani kisebb önköltséggel akkor nagyobb lesz rajta a profit.

„A tehén az, ami leföldel engem” – egy fiatal házaspár küzdelmes, mégis inspiráló élete egy bükki ökogazdaságban

2024.11.25.

Az életük folyamatos tanulás, hiszen nemcsak gazdálkodók, hanem állatorvosok, szerelők és feldolgozók is egyben.

Partnerhírek
Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 92 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás